تاخیر شش ماهه در پرداخت حقوق آموزگاران در بدخشان

به روز شده:  15:38 گرينويچ - 06 ژانويه 2013 - 17 دی 1391

حقوق معلمان و مدیران معارف/آموزش و پرورش هشت ولسوالی بدخشان بعد از شش ماه تاخیر امروز یکشنبه ۱۷ جدی/دی به برخی از این ولسوالی ها منتقل شده است.

معلمان هشت ولسوالی در ولایت بدخشان در شش ماه گذشته حقوق دریافت نکرده اند.

مسئولان ریاست معارف بدخشان علت تاخیر شش ماهه را "بی پروایی معتمدین نقدی و نداشتن وسیله نقلیه مطمئن" اعلام کرده اند.

ظاهرا هر سال به دلیل مسدود شدن راه مواصلاتی حقوق معلمان و ماموران در این ولسوالی‌ها به تاخیر پرداخته می‌شود ولی تاخیر امسال بیشتر از هر سال دیگر بوده است.

میر عبدالرحمن رحمان، رئیس معارف بدخشان، در یک صحبت تلفنی با بی‌بی‌سی، پذیرفت که حقوق معلمان در برخی از ولسوالی‌ها تاخیر داشته است، ولی زمستان و مسدود شدن راه‌ها را دلیل اصلی این تاخیر خواند.

ظاهرا انتقال پول به ولسوالی‌های دور دست کشور با همکاری وزارت دفاع و داخله/کشور انجام می‌شود.

شاه ولی‌الله ادیب، والی بدخشان، به بی‌بی‌سی گفت که در مورد این موضوع با وزارت دفاع افغانستان صحبت کرده است تا این وزارت با فرستادن چند هلیکوپتر به ولسوالی های دور دست، این مشکل را رفع کند.

وزارت دفاع افغانستان این بار هم با شش ماه تاخیر توانسته چند هلیکوپتر به برخی از ولسوالی ها بفرستد ولی هنوز هم تعدادی زیادی پول دریافت نکردند.

ولسوالی های، نسی، ماه می، شکی، کوف‌آب، خواهان، واخان، شغنان و اشکاشم از جمله ولسوالی‌های اند که در آنها به دلیل مسدود شدن راه، حقوق معلمان در شش ماه گذشته پرداخته نشده است.

راه ولسوالی زیباک بدخشان به دلائل امنیتی مسدود است و معلمان در این ولسوالی هم در شش ماه گذشته حقوق شان را دریافت نکرده اند.

بی بی سی، تلاش کرد تا حد اقل با یکی از این معلمان که در شش ماه گذشته حقوق دریافت نکرده است، صحبت کند، ولی مسدود بودن راه و نبود تلفون در آن ولسوالی ها، سبب شد که ما نتوانیم با شخصی صحبت کنیم و از تاثیر تاخیر شش ماهه پرداخت حقوق بر زندگی هایشان بپرسیم.

ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان از جمله ولایات کوهستانی این کشور است و مردم این ولایت همه ساله در فصل زمستان با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.