روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۱۷ جدی

به روز شده:  07:35 گرينويچ - 06 ژانويه 2013 - 17 دی 1391

رفع فیلتر سایت یوتیوب در صدر مطالب شماری از روزنامه‌های امروز کابل قرار گرفته و برخی روزنامه‌های دیگر از دیدار حامد کرزی با هیئت مجلس سنای آمریکا نوشته‌اند. دیدار ژنرال عبدالرشید دوسم و عطامحمد نور هم از موضوع‌های مورد توجه روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

آرمان ملی در تیتر اول خود از قول دین‌محمد مبارز راشدی، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ نوشته است: "شبکه اجتماعی یوتویب را بازکردم". به نوشته این روزنامه، آقای راشدی گفته است که "بدون عذر معقول و موجه نباید یک لحظه هم یوتیوب برای کاربران آن مسدود و فیلتر شود."

سایت یوتیوب در افغانستان ۹ ماه پیش در پی پخش فیلم توهین‌آمیز به حضرت محمد، پیامبر اسلام، به روی کاربران مسدود شد و دیروز (شنبه، ۱۶ جدی/دی) سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ، باز شدن آن را کلیک در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد.

به نوشته آرمان ملی، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ رفع فیلتر از سایت یوتیوب را "دستاورد مهم حکومت" در راستای آزادی بیان دانسته و گفته است که او شخصا در دیداری با امیرزی سنگین، وزیر مخابرات از او خواسته است که این سایت را باز کند و سپس با ارسال نامه رسمی از وزارت اطلاعات و فرهنگ به وزارت مخابرات این کار عملی شده است.

روزنامه دولتی انیس در تیتر اول خود از قول حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان نوشته است که سربازان آمریکایی باید از روستاهای افغانستان بیرون شوند و در پایگاه‌های خود مستقر شوند.

به نوشته انیس، آقای کرزی این موضوع را در دیداری با یک هیئت مجلس سنای آمریکا در کابل بیان کرده است.

انیس افزوده است که آقای کرزی در این دیدار گفته که دولت افغانستان در امضای پیمان امنیتی میان افغانستان و آمریکا، منافع آمریکا را در نظر می‌گیرد، مشروط بر این که آمریکا هم منافع و حاکمیت ملی افغانستان را به صورت کامل در نظر بگیرد. آقای کرزی تاکید کرده است که این سند باید به صورت موافقتنامه‎ای میان دو کشور مستقل به امضا برسد.

رئیس جمهوری افغانستان در آستانه سفر رسمی خود به آمریکا این موضوع را بیان کرده است.

قرار است آقای کرزی عصر روز امروز (یکشنبه، ۱۷ جدی/دی) کابل را به قصد واشنگتن ترک کند. او در دیدار با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، درباره پیمان امنیتی میان دو کشور و چگونگی حضور نیروهای آمریکایی از سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان گفتگو خواهد کرد.

۸صبح در مطلب اصلی خود با عنوان "کمبود ظرفیت را جدی بگیرید"، نوشته است که ژنرال بسم‌الله محمدی، وزیر دفاع، دیروز برای نخستین‌بار به مجلس نمایندگان اذعان کرد که وزارت دفاع در زمینه "مدیریت و رهبری مشکل دارد".

به نوشته این روزنامه، پیشتر وزارت دفاع تنها کمبود جنگ‌افزار را مشکل اصلی خود می‎دانست.

نویسنده ۸صبح تاکید کرده است که ظرفیت‌سازی در زمینه مدیریت خریداری‎ها و تدارکات در وزارت دفاع برای تامین ثبات و تقویت نیروهای مسلح بسیار مهم است و جامعه جهانی باید این موضوع را جدی بگیرد. به نظر این روزنامه، این کاری است که باید در سال‌های گذشته انجام می‌شد.

سرمقاله‌‎نویس ۸صبح "رسوایی مالی" چند سال پیش در بیمارستان چهارصد بیستر سردار محمدداوود را مثالی از فساد در نهادهای نظامی دانسته و افزوده که تا حال هم پرونده آن بسته نشده است.

به نوشته این روزنامه، این رسوایی مربوط به یک پروژه تجهیز این بیمارستان است که در آن "ده‌ها میلیون دلار حیف و میل" شد.

نویسنده افزوده است که نگرانی از رسوایی مالی در نهادهای نظامی در آینده هم وجود دارد و اگر به مساله ظرفیت‎سازی و مبارزه با فساد در نهادهای نظامی کشور توجه کافی نشود، نیروهای امنیتی پس از سال ۲۰۱۴ میلادی با چالش‎هایی مواجه خواهد شد.

۸صبح تاکید کرده است که وزارت دفاع باید پیش از به دوش گرفتن مسئولیت کامل امنیتی از نیروهای خارجی، در این دو زمینه بیشتر توجه کند.

روزنامه اطلاعات روز گفتگوی عطامحمد نور، والی بلخ و ژنرال عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش ملی اسلامی را موضوع تیتر یک خود کرده و آن را "گفتگوی دو رقیب" دانسته است. نویسنده با اشاره به تیرگی روابط بین این دو فرمانده قدرتمند سابق این سوال را مطرح کرده است که "آیا یخ‌های روابط شکننده آب می‎شود؟"

این روزنامه افزوده است که آنها در این دیدار که دیروز در دفتر حزب جمعیت اسلامی در شهر مزار شریف انجام شد، درباره تحکیم مناسبت دو حزب، انتخابات ریاست جمهوری آینده و خروج نیروهای بین‎المللی در سال ۲۰۱۴ میلادی با هم گفتگو کردند.

اطلاعات روز از قول ناظران نوشته است که این گفتگو "زنگ خطری" است برای بقای جبهه ملی.

جبهه ملی عمده‌ترین ائتلاف مخالفان سیاسی حامد کرزی، رئیس‌جمهوری است که در آن آقای دوستم، محمد محقق و احمدضیا مسعود، معاون پیشین آقای کرزی در آن عضویت دارند.

نویسنده اطلاعات روز با اشاره به این که فروپایشی ائتلاف‌ها در افغانستان تازگی ندارد، نوشته است که این احتمال وجود دارد که در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آینده ائتلاف‌های تازه‎ای شکل بگیرد. به نظر نویسنده، دیدار آقایان دوستم و نور "حکایت از آشتی سیاسی برای چانه زنی‌های انتخاباتی دارد".

انتقاد دیدبان شفافیت افغانستان از طرح بودجه ۱۳۹۲ که گفته است در این طرح به نیازهای اساسی مردم و توازن توجه نشده، در صدر مطالب روزنامه وحدت قرار گرفته است.

این روزنامه اظهارات سید اکرام افضلی، رئیس این سازمان را مهم دانسته و گفته که طرح بودجه تنها توسط واحدهای مرکزی دولت تدوین می‎شود و مردم در آن سهمی ندارند.

وحدت در سرمقاله خود عدم‌توازن در برنامه‎های اقتصادی را "معضل همیشگی" در طرح بودجه دانسته و تاکید کرده است که در توزیع بودجه به صورت افقی به همه ولایات توجه شود تا از آن به عنوان عامل همگرایی استفاده شود؛ همچنین به صورت عمودی هم حکومت باید اولویت‎های عمرانی و توسعه‎ای خود را به درستی تعریف کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.