بیمه آتش‌سوزی مراکز تجاری در افغانستان اجباری شد

به روز شده:  12:44 گرينويچ - سه شنبه 08 ژانويه 2013 - 19 دی 1391

در آتش‎سوزی سرای ناصری صدها مغازه لباس و کفش سوخت

دولت افغانستان بیمه آتش‌سوزی را برای فعالیت مراکز و شرکت‌های تجاری اجباری کرده است.

فضل‌باری ممتاز رئیس امور بیمه وزارت مالیه/دارایی افغانستان روز سه شنبه، ۱۹ جدی/دی به خبرنگاران گفت که این طرح از آغاز سال آینده خورشیدی اجرایی می‌شود.

این تصمیم در پی آتش‌سوزی دو هفته پیش در سرای ناصری در مرکز شهر کابل اتخاذ شده که در آن صدها مغازه عمده فروشی لباس و کفش سوخت.

آقای ممتاز گفت که طرح تازه شامل بیمه آتش‌سوزی، شخص سوم، وسایط نقلیه و کارفرما می‌شود که به وزارت عدلیه/دادگستری فرستاده شده تا از آن طریق به تصویب شورای وزیران برسد.

دولت افغانستان به این باور است که با عملی شدن بیمه اجباری، در صورت آتش گرفتن سرمایه و محلات تجاری، بازرگانان، با پول بیمه دوباره کارشان را رونق خواهند داد.

مقام‌های وزارت مالیه گفته‌اند که اگر شرکت‌ها و مراکز تجاری تا شروع سال نو خورشیدی بیمه آتش‌سوزی نشوند، حق فعالیت نخواهند داشت.

این تصمیم دولت اما با مخالفت مسئولان اتاق‌های تجارت و صنایع مواجه شده است.

خان‌جان الکوزی معاون این اتاق گفت که در گذشته بیمه موتر/خودروها هم اجباری بود، اما شرکت بیمه دولتی در مواقعی که موترها تصادف می‌کرد، پولی بابت بیمه نمی‌پرداخت.

آقای الکوزی گفت: "اگر (این طرح) مانند گذشته باشد که قبل از این موترهای ما از طرف وزارت مالیه بیمه می‌شد، اما پول داده نمی‌شد، مردم با بیمه و سیستم فعلی موافق نیستند."

با این حال، معاون اتاق تجارت و صنایع افزود که اگر دولت خدمات بیمه را بر اساس معیارهای جهانی فراهم کند، این امر به سود سرمایه‌گذاران خواهد بود.

در حال حاضر یک شرکت دولتی و چهار شرکت خصوصی بیمه در افغانستان فعالیت دارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.