۲۵۰۰ قبضه سلاح و ۵۰ خودرو پلیس افغانستان 'گم شده است'

به روز شده:  11:42 گرينويچ - سه شنبه 08 ژانويه 2013 - 19 دی 1391

گزارش این هیئت خشم سناتوران را برانگیخت و آنها نسبت به موجودیت فساد در نهادهای پلیس نورستان ابراز نگرانی کردند

یک هیئت هشت نفری که در ترکیب آن سه عضو مجلس سنای افغانستان بودند، گزارش داده است که بیش از ۲۵۰۰ قبضه سلاح و ۵۰ خودرو پلیس ولایت شرقی نورستان ناپدید شده است.

حافظ عبدالقیوم رئیس کمیسیون قانونگذاری و مبارزه با فساد اداری مجلس سنا که در ترکیب این هیئت به نورستان رفته بود، روز سه شنبه، ۱۹ جدی/دی در نشست علنی مجلس سنا این موضوع را بیان کرد.

این عضو مجلس سنا گفت: "ما به نورستان رفتیم و اطلاعات به دست آوردیم،تخمین زدیم که بین ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ قبضه سلاح پلیس گم شده است."

به گفته این عضو مجلس سنا، از ۹۰ خودروی که در شش سال اخیر در اختیار پلیس نورستان قرار گرفته، ۵۰ عدد آنها گم شده است.

او افزود: "کاملا این احتمال وجود دارد که این (سلاح‌ها و خودروها) به دست مخالفان افتاده باشد و این احتمال هم وجود دارد که به دست افراد غیرمسئول افتاده باشد."

سه عضو مجلس سنا اخیرا برای بررسی وضعیت ولایت ناآرام نورستان در ترکیب این هیئت به این ولایت سفر کرده بودند و روز سه شنبه گزارش بررسی‌های خود را به مجلس سنا ارائه کردند.

گزارش این هیئت خشم سناتوران را برانگیخت و آنها نسبت به موجودیت فساد در نهادهای پلیس نورستان ابراز نگرانی کردند.

رئیس کمیسیون قانونگذاری و مبارزه با فساد اداری مجلس گفت: "دولت باید در این مورد تحقیقات کند و مشخص کند که این (سلاح‌ها و وسایط) کجا است؟"

اگر این گزارش درست باشد، توانایی نیروهای امنیتی برای حفاظت از جنگ افزارها و وسایط این نیروها زیر سوال خواهد رفت

او افزود: "من شخصا این موضوع را در گفت‌و‌گو با وزیر داخله (کشور) مطرح کرده‌ام و گفته‌ام که مسئولان و ماموران شما در آن جا فاسد هستند و در برابر آنها باید تصمیم جدی گرفته شود."

اما صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت به بی‌بی‌سی گفت که ناپدید شدن سلاح‌ها و خودروهای پلیس نورستان را تایید نمی‌کند، اما تاکید کرد که این وزارت گزارش هیئت مجلس سنا را به صورت جدی بررسی خواهد کرد.

نورستان ازجلمه ولایت‌های شرقی افغانستان است که شبه‌نظامیان وابسته به گروه طالبان بر بخش‌هایی از آن کنترل دارند.

ناظران به این باورند که اگر جنگ افزارها و وسایط ناپدید شده پلیس که هیئت مجلس سنا به آن اشاره می‌کنند، به دست شورشیان افتاده باشد، وضعیت امنیتی نورستان بدتر خواهد شد.

همچنین اگر این گزارش درست باشد، توانایی نیروهای امنیتی برای حفاظت از جنگ افزارها و وسایط این نیروها که در ظرف ده سال گذشته از محل کمک‌های خارجی تهیه شده هم زیر سوال خواهد رفت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.