روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۱۸ جدی

به روز شده:  07:27 گرينويچ - دوشنبه 07 ژانويه 2013 - 18 دی 1391

نهمین سالگرد تصویب قانون اساسی افغانستان، از موضوع‌های اصلی مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است. انتقاد از عدم اجرای مواد آن و نگرانی از تغییر آن در مقاله‌های این روزنامه‌ها مطرح شده است.

این قانون در ۱۴ جدی/دی سال ۱۳۸۲ در لویه جرگه تصویب قانون اساسی در کابل تصویب شد.

تیتر یک روزنامه افغانستان: "حکومت در اجرای قانون اساسی ضعیف عمل کرده است". به نوشته این روزنامه، گل‌رحمان قاضی، رئیس کمیسیون نظارت بر اجرای قانون اساسی، از "کارکرد ضعیف" حکومت در اجرای قانون اساسی انتقاد کرده و گفته است که گسترش بحران قومی و عدم ایجاد دولت سالم محوریت قانون اساسی را تحت تاثیر قرار داده است.

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته است: مشکلاتی که در ۹ سال پس از تصویب قانون اساسی به میان آمده، مانع اجرای این قانون شده و عدم تشکیل نهاد باصلاحیتی که بتواند از عهده تفسیر قانون اساسی در موارد اختلافی برآید، یکی از مشکلات در این زمینه بوده است. به نظر نویسنده، کمیسیون نظارت بر اجرای قانون اساسی هم نتوانسته است با قدرت عمل کند.

مدیر مسئول روزنامه افغانستان تاکید کرده است که رفتار براساس قانون اساسی باید در همه برنامه‌ها، کارکردها و راهبردهای دولت آشکار باشد، از ترکیب کابینه تا طرح بودجه ملی.

محمدرضا هویدا افزوده است که رفتار دولت براساس "سلیقه‌های شخصی، منافع فردی و گروهی" مغایر قانون اساسی است.

روزنامه افغانستان در مقاله دیگری به قلم علی قادری، مصالحه با گروه طالبان را "یکی از خطرهای جدی" در برابر قانون اساسی دانسته و افزوده است که در پی پیشنهاد تغییر قانون اساسی از سوی طالبان برای مصالحه، نگرانی از تغییر این قانون افزایش یافته است. به نظر نویسنده، تغییر مورد نظر طالبان نوعی "پس‌رفت" است.

سروش ملت در مطلب اصلی خود نوشته است که در حال حاضر این نگرانی "جدی" است که قانون اساسی در گفتگو و مصالحه با گروه طالبان، مورد "دستبرد" قرار گیرد و ارزش‌های مندرج در آن به فراموشی سپرده شود. نویسنده تاکید کرده است که دولت به عنوان مسئول نگهبانی از قانون اساسی نباید اجازه دهد که تحت هیچ شرایطی ارزش‌های این قانون با تهدید مواجه شود.

سروش ملت قانون اساسی را "جامع و وحدت‌بخش" و تصویب آن را نقطه عطفی در تاریخ سیاسی افغانستان دانسته است، اما افزوده که دولت موفق نشده بخشی از ارزش‌های آن را در جامعه اجرایی کند.

به نظر این روزنامه، نقض مواد قانون اساسی توسط افراد قدرتمند، عدم اجرای آن از سوی دولت و عدم‌آگاهی مردم از ارزش‌های آن، باعث شده است که این ارزش‌ها نهادینه نشود.

"احضار و برکنار، آیا فصل سانسور رسیده است؟" عنوان سرمقاله روزنامه اطلاعات روز است که در آن خبر برکناری احمدضیا سیامک هروی از معاونت سخنگوی رئیس‌جمهوری را بررسی کرده است.

به نوشته این روزنامه، وزیر داخله/کشور هم صدیق صدیقی، سخنگوی خود را در پی اظهاراتش درباره پاکستان، از سفر هند به کشور "احضار" کرد.

پیشتر از این، خبر برکناری آقای سیامک هروی در خبرگزاری بخدی و خبر احضار آقای صدیقی در وبسایت خامه‌پرس منتشر شده است، اما آنها خود تا حال در این مورد اظهار نظر نکرده‎اند. پیش از این حامد علمی، دیگر معاون سخنگوی رئیس جمهوری، به عنوان وابسته فرهنگی سفارت افغانستان در فرانسه تعیین شده است.

اطلاعات روز افزوده است که این خبرها در حالی منتشر شده که اخیرا مقام‌های افغان و پاکستان توافق کردند که از اظهار سخنان تنش‌زا علیه یکدیگر خودداری کنند و به دنبال آن، دولت افغانستان از سخنگویان خود خواست که سخنانی به زبان نیاورند که این توافق را برهم بزند.

به نظر نویسنده، اگر پاکستان موضع‌گیری رسانه‌ای خود علیه افغانستان را متوقف می‌کند، ناشی از کارکرد بد آن در قبال افغانستان است، ولی توافق حکومت افغانستان با این موضوع، منافع خود را زیر سوال قرار می‌دهد. اطلاعات روز با تاکید بر این‌که پاکستان از شورشیان افغان حمایت می‌کند، پرسیده است که "چرا ما سیاستی را در پیش گیریم که پاکستان آن را دنبال می‎کند؟"

سرمقاله‌نویس اطلاعات روز در ادامه افزوده است که "تلاش‌ها برای تغییر دفترهای مطبوعاتی حکومت نگرانی‌ها را در این مورد شدت می‌بخشد که مبادا حکومت دست به سانسور رسانه‌های خصوصی هم بزند". نویسنده افزوده است که هر چه به سال ۲۰۱۴ و مصالحه با طالبان نزدیکتر می‌شویم، "میزان سانسور و نقض آزادی بیان بیشتر خواهد شد."

اما روزنامه دولتی هیواد در گزارشی از قول محمدکریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهوری نوشته است که "قانون اساسی ماحصل زحمات مردم افغانستان است" و حاکمیت قانون و به ویژه قانون اساسی به صورت تدریجی امکان‌پذیر شده. ولی افزوده است که "ممکن است قوانین وضع شده در مقاطع مختلف از سوی برخی گروه‌ها و حاکمان دولتی نقض شده باشد."

به گزارش هیواد، معاون رئیس‌جمهوری با اشاره به "ناسازگاری" برخی قوانین گذشته با قانون اساسی جدید، از کمیسیون نظارت بر اجرای قانون اساسی و دیگر نهادهای مربوط خواسته است که برای اصلاح قانون‌های گذشته اقدام کنند. آقای خلیلی تاکید کرده است که دولت از تلاش‌های این کمیسیون برای اجرای مواد قانون اساسی "قاطعانه" حمایت می‌کند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با عنوان "حکومت پاکستان باید از حمایت طالبان دست بکشد"، نوشته است که پاکستان از افراد بانفوذ طالبان پاکستانی و افغان مانند "دانه‌های شطرنج در بازی‌های منطقه‌ای" استفاده کرده و آنها را "حمایت مالی و تسلیح" می‌کند.

این روزنامه دولتی افزوده است حالا که "تشت رسوایی" پاکستان از بام افتاده، این کشور باید برای اعاده حیثیت خود، از حمایت "تروریست‌های طالبان و القاعده" دست بردارد. انیس تاکید کرده است که اگر پاکستان به حمایت از آنها ادامه دهد، "دست‌پرورده‌های خودش"، این کشور را در کام خود فروخواهند برد.

چنین اتهام‌هایی پیش از این هم در رسانه‌های افغانستان به صورت مکرر مطرح شده بود، اما پاکستان آنها را تکذیب کرده و در مقابل گفته است که شورشیان طالبان از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده می‌کنند که حکومت افغانستان باید جلو آنها را بگیرد.

کلیک ۸صبح در تیتر اول خود از قول جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه، خطاب به دیپلمات‌های کشور نوشته است: "فرار نکنید، آپارتمان بگیرید". به نوشته این روزنامه، آقای موسی‌زی از پناهنده شدن شماری از دیپلمات‌ها در پی اتمام ماموریت خود در کشورهای میزبان ابراز نگرانی کرده است.

این روزنامه از قول او افزوده است که دولت در نظر دارد به عنوان یک گام تشویقی برای بازگشت دیپلمات‌های کشور، حقوق آنها را افزایش دهد و برای آنها خانه و آپارتمان بخرد.

با این حال، به نوشته ۸صبح، آقای موسی‌زی تاکید کرده که بازنگشتن آنها به کشور، بر روند کار وزارت خارجه اثری بجا نگذاشته است.

یک کلیک گزارش بی‌بی‌سی حاکی است که تنها در یک سال اخیر یازده دیپلمات افغان و از جمله چند سفیر پس از پایان ماموریت خود به کشور بازنگشته و در کشور میزبان پناهنده شده‌اند.

همچنین کمیسیونی در مجلس نمایندگان در گزارشی گفته است که در هشت سال گذشته "۴۰ درصد" دیپلمات‌های وزارت خارجه به کشور بازنگشته‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.