حامد کرزی برای گفت‌وگو با باراک اوباما رهسپار آمریکا شد

به روز شده:  08:12 گرينويچ - دوشنبه 07 ژانويه 2013 - 18 دی 1391

گفت‌وگو درباره موافقتنامه امنیتی میان دو کشور از محورهای اصلی مذاکرات دو رهبر خواهد بود

حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان برای گفت‌وگو با باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در یک سفر سه‌روزه کابل را به قصد واشنگتن ترک کرد.

دفتر آقای کرزی روز دوشنبه، ۱۸ جدی/دی، با انتشار اعلامیه‌ای در این مورد اعلام کرد که گفت‌وگو درباره موافقتنامه امنیتی میان دو کشور از محورهای اصلی مذاکرات دو رهبر خواهد بود.

چگونگی روند انتقال مسئولیت امنیتی از نیروهای بین‎المللی به نیروهای داخلی، تجهیز و تقویت نیروهای امنیتی افغانستان و مصالحه با شورشیان از دیگر مسایل مورد بحث در این دیدار خوانده شده است.

سفر کنونی آقای کرزی به آمریکا به دلیل اهمیت موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا و گفت‌وگوهایی که در این مورد در دیدار او با آقای اوباما صورت خواهد گرفت، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

قرار بود مسایل مطرح در این موافقتنامه در پیمان استراتژیک افغانستان و آمریکا مطرح شود، اما به دلیل حساسیت موضوع، مقام‌های افغان ترجیح دادند که گفت‌وگوها در این مورد ادامه یابد و در یک موافقتنامه جداگانه به امضا برسد.

ادامه حضور نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان، شمار سربازان این نیروها، چند و چون مسایل حقوقی این حضور و همچنین حمایت مالی، تسلیحاتی و آموزشی از نیروهای افغان، از مسایل اصلی در این موافقتنامه خواهد بود.

گروه‌های سیاسی مخالف حکومت افغانستان که از آنها به عنوان اپوزیسیون قانونی یاد می‌شود، از امضای این موافقتنامه حمایت کرده‌اند، اما گروه‌های شورشی، از جمله طالبان به آن واکنش منفی نشان داده‌اند.

طالبان با صدور اعلامیه‌ای در این مورد گفته‌اند که ادامه حضور نیروهای نظامی آمریکایی به معنای ادامه جنگ در افغانستان است و با امضای آقای کرزی در پای توافقنامه‌ای در این مورد، "آخرین میخ بر تابوت (مساله) ختم جنگ" کوبیده خواهد شد.

دفتر ریاست‌جمهوری افغانستان در اطلاعیه خود نوشته است که آقای کرزی در این سفر به عیادت اسدالله خالد، رئیس اداره امنیتی ملی در آمریکا هم خواهد رفت.

آقای خالد در پی انفجار بمبی که گفته شده است یک مهاجم انتحاری در بدن خود پنهان کرده بود، زخمی و برای درمان به آمریکا منتقل شد.

گزارش شده است که این مهاجم انتحاری خود را حامل پیام صلح گروه طالبان معرفی کرده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.