روزنامه‌های کابل: سه شنبه، ۱۹ جدی

به روز شده:  08:42 گرينويچ - سه شنبه 08 ژانويه 2013 - 19 دی 1391

سفر سه‌روزه حامد کرزی به آمریکا و چگونگی آینده روابط افغانستان و آمریکا، موضوع اصلی سرمقاله‌ها و تحلیل‌های روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

آقای کرزی روز دوشنبه، ۱۸ جدی/دی در راس یک هیئت بلندپایه کابل را به قصد واشنگتن کلیک ترک کرد. امضای موافقتنامه امنیتی بین دو کشور، روابط اقتصادی، حضور نیروهای آمریکایی پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان از مسایل اصلی مورد بحث او در دیدار با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود.

۸صبح گفتگوهای رئیسان جمهوری افغانستان و آمریکا را "استراتژیک" دانسته و نوشته که این گفتگوها مبنای مناسبات آمریکا و افغانستان در ده سال پس از ۲۰۱۴ را شکل خواهد داد که در افغانستان از آن به عنوان "دهه تحول" یاد می‌شود.

به نظر نویسنده، موافقتنامه امنیتی بین دو کشور و کمک‌های اقتصادی آمریکا به افغانستان در محور این مناسبات قرار خواهد داشت. ۸صبح افزوده که آمریکا به کمک درازمدت آمریکا نیاز دارد و برای ادامه این کمک‌ها باید با فساد اداری مبارزه کند و به تقویت دموکراسی بپردازد.

سرمقاله‌نویس ۸صبح این نظر مقام‌های افغان را واقع‌بینانه دانسته که می‌گویند اگر افغانستان ارتش و اقتصاد نیرومند داشته باشد، شورشگری در کشور پایان می‌یابد و در آن صورت کشورهای همسایه هم به این نتیجه می‌رسند که حمایت از شورشیان دیگر سودی ندارد.

۸صبح تاکید کرده که دامن به اختلاف‌ها میان آمریکا و افغانستان و رسانه‌ای کردن این اختلاف‌ها از سوی مقام‌های حکومت هر دو کشور درست نیست. نویسنده افزوده سیاسی کردن این اختلاف‌ها به نفع هیچ یک از این دو کشور نیست و مقام‌های هر دو کشور نباید آن را رسانه‌ای کنند.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود نوشته که حامد کرزی نتوانسته که نوع روابط خود با آمریکا را مشخص و تعریف کند. به نظر نویسنده، آقای کرزی روابط خود با باراک اوباما را در قالب روابطش با جورج بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا می‌بیند.

روزنامه افزوده که آقای بوش آغازگر جنگ افغانستان بود و دولت او تلاش داشت که در افغانستان دولتی بر سر کار بیاید که برای غرب و آمریکا مشکلی به وجود نیاورد، اما به مسایل داخلی افغانستان چندان توجه نداشت، اما دولت اوباما سعی دارد به جامعه آمریکا نشان دهد که افغانستان در مسیر درستی در حرکت است و با آمریکا همسویی دارد.

سرمقاله‌نویس وحدت با این تحلیل به این نتیجه رسیده که موضوع اصلاحات و مبارزه با فساد در افغانستان برای دولت کنونی آمریکا بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل بر حکومت آقای کرزی فشار می‌آورد که در این دو زمینه گام‌های جدی بردارد.

نویسنده وحدت معتقد است که این مساله باعث شده که روابط افغانستان و آمریکا تیره شود و حکومت حامد کرزی در صدد محدود کردن میدان مانور سیاسی آمریکا در کشور شود. روزنامه به این نظر است که آقای اوباما این بار در دیدار خود با آقای کرزی به طور صریحی بر اصلاحات بنیادی در افغانستان تاکید خواهد کرد.

روزنامه ویسا این سفر آقای کرزی را "سفری مهم و ماموریتی پرچالش" توصیف کرده و نوشته که او با مقام‌های کشوری قدرتمند گفتگو می‌کند که نیاز است هم به استقلال و حاکمیت ملی افغانستان احترام بگذارد و هم بر اساس نیازمندی‌های افغانستان به این کشور کمک کند.

به نظر نویسنده ویسا، افغانستان در حال حاضر در موقعیت حساسی قرار دارد، از یک سو نیازمند کمک‌های آمریکا است و از سوی دیگر با همسایه‌های "حریصی" مواجه است و در عین حال می‌خواهد چند دهه جنگ و بحران را پشت سر بگذارد.

ویسا با انتقد نیروهای بین‎المللی در کشور را "لشکر سیاهی" خوانده برای تحقق اهداف استراتژیک و بزرگ خود در منطقه به افغانستان آمده‎اند. به نظر نویسنده، هر قدر که این اهداف بزرگ باشد، این نیروها نیاز به حضور طولانی‎تری در افغانستان دارند.

سرمقاله نویس ویسا در ادامه تاکید کرده که مردم افغانستان فقر و دشواری‎ها را همواره تحمل کرده و حالا آقای کرزی کاری نکند که "داغ ذلت" به دنبال داشته باشد.

هر چند نویسنده ویسا توضیحی در این مورد ارائه نکرده، اما نوشته که این مساله بارها ثابت شده که حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان نمی‌تواند دست همسایگان را از گریبان افغان‌ها کوتاه کند. روزنامه به صورت تلویحی تاکید کرده که آقای کرزی در مورد حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان جانب احتیاط را رعایت کند.

اما روزنامه باور ملی در سرمقاله خود تاکید کرده که در موافقتنامه امنیتی بین افغانستان و آمریکا باید بر سر این مساله تاکید شود که آمریکا افغانستان در تامین امنیت مرزهایش و همچنین مقابله با نفوذ استخباراتی کشورهای همسایه یاری کند.

تجهیز و آموزش نیروهای مسلح افغانستان از دیگر مسایلی است که نویسنده باور ملی بر آن تاکید کرده و افزوده که در امضای این موافقتنامه منافع ملی و حاکمیت ملی افغانستان به صورت واضحی احترام و رعایت شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.