یک سرباز بریتانیایی در 'حمله خودی' در هلمند کشته شد

به روز شده:  07:52 گرينويچ - سه شنبه 08 ژانويه 2013 - 19 دی 1391

به گفته مقامهای نظامی، یک عضو نیروهای ائتلاف به رهبری پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به ضرب گلوله یک افغان ملبس به لباس فرم ارتش افغانستان کشته شده است.

به گفته این منابع، در این حمله که در جنوب افغانستان رخ داده، مرد ضارب نیز کشته شده است.

دفتر اطلاع رسانی نیروهای تحت فرمان ناتو در افغانستان در اطلاعیه کوتاهی در این مورد نوشته است: "فردی با لباس ارتش ملی افغانستان سلاحش را به سو سربازان نیروهای بین المللی یاری امنیتی در افغانستان ـ آیساف ـ چرخاند و دیروز یک سرباز را کشت."

یک سخنگوی نیروهای بریتانیایی در ولایت هلمند در جنوب افغانستان تایید کرده که این سرباز بریتانیایی بوده است.

او گفته است که یک عضو "مظنون" ارتش افغانستان این سرباز بریتانیایی را در پایگاهی در منطقه "نهر سراج" ولایت هلمند هدف شلیک گلوله قرار داده و کشته است.

تحقیقاتی در خصوص ارتباط احتمالی مرد ضارب با پیکارجویان آغاز شده است.

قاری یوسف احمدی سخنگوی گروه طالبان با ارسال پیامی به رسانه ها گفته که یک عضو نفوذی این گروه در ارتش افغانستان سرباز بریتانیایی را در هلمند کشته است.

در سال ۲۰۱۲ میلادی، موارد موسوم به "حمله‎های خودی" که توسط افراد نظامی افغان علیه نظامیان محلی و یا بین‎المللی رخ داده، افزایش چشمگیری داشته‎اند.

حمله روز دوشنبه نخستین مورد از این دست حملات در سال ۲۰۱۳ میلادی در افغانستان است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.