روزنامه‌های افغانستان پنجشنبه 20 جدی

به روز شده:  08:23 گرينويچ - چهارشنبه 09 ژانويه 2013 - 20 دی 1391

سفر حامد کرزی به واشنگتن و اهمیت مسائلی که در دیدار او با اوباما مطرح خواهد شد، هنوز هم سرخط اصلی روزنامه های کابل است.

روزنامه باور، با اشاره به اهمیت مذاکره با طالبان در شرایط کنونی، نوشته است، کشورها و دولت های مختلفی، وارد تلاش های صلح شده اند و هر کدام دست به اقداماتی زده اند. اما این اقدامات، تا کنون نا هماهنگ بوده و نتایجی را به دنبال نداشته است.

این روزنامه با استناد به گفته های یکی از مقامات افغان نوشته است که آقای کرزی در سفرش به واشنگتن، از آمریکا خواهد خواست، موضع خود را در مورد دفتر طالبان در قطر بصورت روشن بیان کند.

در آستانه سفر کرزی به آمریکا زلمی رسول وزیرخارجه افغانستان گفته بود که دفتر قطر به شرطی باز می شود که طالبان آماده گفت و گو باشند.

این در حالی است که از ماه ها به این سو، شماری از طالبان در قطر دفتری دارند و اخیرا دو تن به نمایندگی از طالبان از دوحه به پاریس سفر کردند تا با شماری از رهبران اوپوزیسیون دولت دیدار کنند.

روزنامه انیس، این سفر رئیس جمهور کرزی به آمریکا را استراتژیک خوانده و نوشته است توافق‌های دو رئیس جمهوری در این دیدار، سرنوشت افغانستان در دهه تحول را مشخص خواهد کرد.

روزنامه دولتی اصلاح به نقل از عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان افغانستان نوشته است که چالشها نمی توانند مانع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال ۱۳۹۳ شوند.

آقای ابراهیمی گفته است قانون انتخابات به مجلس رسیده است و اعضای مجلس سعی می کنند قانونی رابه تصویب برسانند که برگزاری یک انتخابات شفاف را تضمین کند.

روزنامه اطلاعات روز، سرمقاله خود را به گم شدن تجهیزات و خودروهای پلیس در ولایت شرق نورستان اختصاص و نوشته است، چنین رخدادهایی نشان می دهد که دولت کنترل لازم بر ادارات محلی را ندارد و ادارات محلی به شدت آلوده به فساد است.

روزگذشته مجلس سنای افغانستان گزارش داد که حدود ۲۵۰۰ قبضه سلاح سبک و ۵۰ عراده خودرو پلیس در شش سال گذشته در ولایت شرقی نورستان گم شده است.

به نوشته اطلاعات روز اگر این تجهیزات به دست مخالفان مسلح دولت افتاده باشد، نگرانی این است که دولت چگونه می تواند با چنین سرقت هایی مبارزه کند.

روزنامه انصاف، مصاحبه ای با محسن حجت از روحانیون محافظه کار را چاپ کرده که در آن آقای حجت نویسنده رمان "گمنامی" را مرتد خوانده و از دولت و نهاد های قضایی خواسته است که "قضیه او را دنبال کند تا در آینده مسائل غیر اسلامی نشر نگردد."

روزنامه انصاف از قول محسن حجت نوشته است که در این کتاب عمل های غیر شرعی تحسین شده، وحی تخیل خوانده شده و هدف از انتشار این کتاب، خدشه دار کردن باورهای اسلامی بوده است.

هشت صبح نیز در مطلبی به رمان گمنامی پرداخته و از قول مبارز راشدی معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ نوشته است که مخالفان این کتاب می توانند اعتراض خود به نویسنده را از راه های قانونی دنبال کنند.

هشت صبح به نقل از آقای راشدی نوشته است، اگر نویسنده حق دارد، اعتراض کنندگان نیز حق دارند اما این اعتراض ها باید از مجراهای قانونی پیگیری شوند و دست زدن به خشونت علیه فرهنگیان و نویسندگان روش درستی نیست.

هشت صبح همچنین به نقل از محمد حسین محمدی ناشر این کتاب نوشته است، مخالفان این رمان، نویسنده را با شخصیت اصلی داستان یکی گرفته اند و در فهم داستان نیز "کج فهمی شده است."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.