بازداشت ۳۰۰ نفر به اتهام کشت خشخاش در شرق افغانستان

به روز شده:  16:04 گرينويچ - چهارشنبه 09 ژانويه 2013 - 20 دی 1391

محصول کوکنار در افغانستان در سال ۲۰۱۲ حدود ۳۶۰۰ تن بوده است

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان گفته‌اند که بیش از ۳۰۰ نفر را به اتهام کشت خشخاش/کوکنار بازداشت کرده‌اند.

آنها گفته‌اند که پرونده‌های بازداشت شدگان نهایی شده و برای پیگیری به دادستانی فرستاده شده است.

اما ساکنان محلی گفته‌اند که برخی از این افراد در مناطقی بازداشت شده‌اند که در آنجاها خشخاش کشت نمی‌شود.

سال‌ها است دولت افغانستان در همکاری با جامعه جهانی میلیون ها دلار برای محو کشتزارهای خشخاش هزینه کرده‌است، اما به نظر می‌رسد که این تلاش‌ها هنوز هم نتایج ملموسی در پی نداشته است.

با این وجود، براساس گزارش دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد، تولید خشخاش در افغانستان در سال ۲۰۱۲ میلادی نسبت به سال ۲۰۱۱ میلادی کاهش یافته است.

اما ولایت ننگرهار در شرق افغانستان از ولایاتی است که خشخاش در آن هنوز کشت می‌شود.

چالش‌های مبارزه با کشت خشخاش

"تقریبا بیش از ۳۰۰ نفر دهقان بازداشت شده اند. این افراد به اتهام کشت کوکنار بازداشت شده اند. این افراد در ولسوالی های اچین، سپین غر، کوت، چپرهار، خوگیانی و پچیرآگام دستگیر شده اند. در حال حاضر روی دوسیه‌های (پرونده‌های) این افراد در محاکم و سارنوالی (دادستانی) کار جریان دارد."

گل آغا شیرزی، والی ننگرهار

گل آغاز شیرزی، والی ننگرهار گفت: "تقریبا بیش از ۳۰۰ نفر دهقان بازداشت شده اند. این افراد به اتهام کشت خشخاش بازداشت شده اند. این افراد در ولسوالی های اچین، سپین غر، کوت، چپرهار، خوگیانی و پچیرآگام دستگیر شده اند. در حال حاضر روی دوسیه‌های (پرونده‌های) این افراد در محاکم و سارنوالی (دادستانی) کار جریان دارد."

مقام‌های محلی می‌گویند در پی بی‌توجهی مردم به هشدارهای دولت برای ترک کشت خشخاش، راه دیگری جز بازداشت افرادی به قول مقامات قانون‌شکن باقی نماند.

اما ساکنان برخی ولسوالی‌های (شهرستانهای) ننگرهار با اظهارات مقامات موافق نیستند و می‌گویند که شمار از افراد بازداشت شده هیچ نقشی در کشت خشخاش ندارند.

محمد اسحق، یک شهروند ننگرهار، مقامهای دولتی را در کار کشت مواد مخدر مقصر می‌داند: "حکومت این افراد را از موتر (ماشین) پیاده کرده و بازداشت کرده است. کسانیکه خشخاش کشت کرده اند، آزادانه زندگی می کنند، کسی به سراغ آنها نرفته است. اینها افراد غریب و بیچاره را به زندان انداخته اند که هیچ امکاناتی برای زندگی ندارند. بیم دارم که کودکان این افراد از گرسنگی جان دهند. باید این افراد آزاد شوند و حکومت به کشتزار ها رفته و کسانی را بازداشت کند که مشغول کشت خشخاش هستند."

شماری از کشاورزان این ولایت می‌پذیرند که خشخاش کشت می‌کنند اما آنها مشکلات اقتصادی را دلیل اصلی اقدام به کشت خشخاش می‌خوانند.

آنها می‌گویند که دولت و اداراتی که علیه مواد مخدر مبارزه می‌کنند، برای بهبود زندگی کشاورزان و فراهم کردن زمینه های شغلی کاری موثری انجام نداده اند.

"یک گزارش سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که کشت کوکنار در افغانستان در سال ۲۰۱۲ حدود ۳۵ درصد کاهش یافته است."

اما مقام‌های دولتی می‌گویند که برای فراهم کردن بدیل معیشت به کشاورزان و تشویق آنها برای دست کشیدن از کشت خشخاش، در ولایت مختلف این کشور صدها پروژه بزرگ و کوچک را اجرا کرده اند.

کشت خشخاش در افغانستان پس از جنگ مسلحانه شورشیان، یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در برابر دولت افغانستان و جامعه بین‌المللی برای تامین ثبات در این کشور است.

افغانستان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد مخدر (تریاک و مشتقات مرفین دار آن) در جهان به شمار می‌رود اما یک گزارش سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که تولید خشخاش در افغانستان در سال ۲۰۱۲ میلادی حدود ۳۵ درصد کاهش یافته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.