حقوق مادام العمر مقام های عالی‌رتبه افغان

به روز شده:  17:27 گرينويچ - جمعه 11 ژانويه 2013 - 22 دی 1391

مجلس نمایندگان افغانستان گفته است که پیش نویس قانون تنظیم معاشات/حقوق مادام العمر رئیس جمهور، معاونانش، و رئیس و اعضای دادگاه عالی را به دقت بررسی خواهد کرد.

پیش نویس این طرح که پس از تائید پارلمان و توشیح رئیس جمهور جنبه قانونی به خود خواهد گرفت، اخیرا به مجلس نماینده گان فرستاده شده است.

این پیش نویس شامل معاشات/حقوق چندهزار دلاری و امتیازات دیگر برای مقام های دولتی، در عدم عزل آنها می‌شود.

عبدالستار خواصی، عضو هیئت اداری مجلس نمایند‌گان به بی‌بی‌سی گفت که نمایند‌گان مجلس در مواردی از این طرح با هم اختلاف نظر دارند. آقای خواصی می گوید: این مقام ها اگر بعدا به پست های دیگر بروند و آغاز به کار کنند، نیازی به این معاشات نیست، موضوع دوم مورد اختلاف پرهزینه بودن معاشات و امتیازاتی که برای این مقام ها در نظر گرفته شده است.

در قانون اساسی افغانستان برای رئیس جمهور و اعضای دادگاه عالی معاش/حقوق مادم العمر درنظر گرفته شده اما مقدار آن مشخص نشده است. به گفته مسئولان، در پیش نویس قانون جدید مقدار معاشات نیز تذکر یافته و معاونان رئیس جمهور نیز به این فهرست اضافه شده اند.

در پیش نویس قانون جدید رئیس جمهور ماهانه معادل حدود ۱۰ هزار دلار،معاونان او هرکدام بیش از ۵ هزار دلار،رئیس دادگاه عالی بیش از ۴ هزار دلار، و دیگر اعضای دادگاه عالی حدود ۴ هزار دلار پس از ختم دوره کاری‌شان به گونه مادام العمر حقوق خواهند گرفت.

امتیازات دیگری چون کرایه/اجاره خانه، خرج دسترخوان/هزینه های جانبی و محافظ نیز در این پیش نویس گنجانیده شده است.

گل رحمان قاضی، رییس کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی به این باور است که برای تضمین آینده مقام ها، برای آرامش فکری آنها و برای جلوگیری از فساد اداری داشتن همچنین تضمینی ضروریست.

کشورهای مثل ترکیه و پاکستان هم قوانینی در این مورد دارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.