روزنامه‎های کابل: شنبه، ۲۳ جدی

به روز شده:  08:39 گرينويچ - شنبه 12 ژانويه 2013 - 23 دی 1391

کلیک دیدار حامد کرزی با مقام‌های آمریکایی در واشنگتن و انفجارهای مرگبار در شهر کویته پاکستان در صدر مطالب خبری و تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز قرار دارد.

۸صبح آن چه در سرمقاله خود "مانورهای" سفر آقای کرزی به آمریکا خوانده بررسی کرده و نوشته است که سخنان معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در جریان این سفر، در واقع پاسخی بود به اظهارات عبدالکریم خرم، رئیس دفتر آقای کرزی در مصاحبه با روزنامه واشنگتن‌پست.

به نوشته روزنامه، آقای خرم در این مصاحبه گفته بود که افغانستان برای امضای موافقتنامه امنیتی شروطی دارد که واشنگتن باید آنها را جدی بگیرد. اما بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است که دولت آمریکا در حال بررسی همه گزینه‌های مربوط به سیاست خود در افغانستان، از کلیک جمله خروج همه نظامیان از این کشور است.

به نظر ۸صبح، اظهارات این مقام کاخ سفید به این معنی است که آمریکا نمی‌تواند همه شروط دولت افغانستان را بپذیرد و آمریکا اهداف استراتژیک خود را ـ به فرض داشتن چنین اهدافی ـ در منطقه حتی بدون حضور نظامیانش در افغانستان هم می‎تواند دنبال کند.

سرمقاله‌نویس ۸صبح افزوده است: از گفتگوهای دو طرف بر می‌آید که آنها خواستار حل اختلاف‌های خود در مورد مسایل مختلف و از جمله مصونیت قضایی سربازان آمریکایی در افغانستان هستند. این روزنامه تاکید کرده است که هر دو طرف نیازمند یکدیگر هستند و افغانستان متکی به حمایت‌های مالی و نظامی آمریکاست.

روزنامه اطلاعات روز گفتگوهای آقای کرزی با رهبران آمریکا را "آخرین و مهم‌ترین چانه‌زنی" او با آمریکایی‌ها دانسته و در سرمقاله خود نوشته است که ریاست‌جمهوری او رو به پایان است و تلاش دارد که برای راضی نگه‌داشتن مردم و افکار عمومی، خواست‌های مردم را در امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا در نظر بگیرد.

به نظر اطلاعات روز، اکثریت مردم از حضور آمریکایی پس از ۲۰۱۴ میلادی حمایت می‌کنند و احتمال خروج کامل نیروهای آمریکا از کشور، نگرانی‌هایی را در میان مردم پدید آورده است که آقای کرزی نمی‌تواند این نگرانی‌ها را در تصمیم‌گیری خود نادیده بگیرد.

روزنامه دولتی انیس سفر کنونی آقای کرزی به آمریکا را "مهم‌ترین سفر" او به آمریکا خوانده و نوشته است که آنچه در این سفر اتفاق می‌افتد، "آینده افغانستان را رقم خواهد زد." به نظر نویسنده، مسایلی که او در این سفر درباره آن با رهبران آمریکا گفتگو می‌کند، برای افغانستان اهمیت دارد.

این روزنامه دولتی افزوده است که مردم افغانستان دیگر نمی‌خواهند کشورشان "دوباره لانه ترویست‌ها و مرکز تحت‌الحمایه استخبارات بیرونی" شود.

به نوشته انیس، مردم افغانستان "بی‌صبرانه" منتظر شنیدن نتایج این سفر هستند.

روزنامه ویسا در تیتر اول خود از قول لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا نوشته است که "نمی‌خواهیم نیروهای خود را از افغانستان کاملا خارج کنیم". این روزنامه افزوده است که آقای پانه‌تا در دیدار با حامد کرزی در این مورد به او اطمینان داده است.

ویسا در گزارش دیگری از قول عبدالکریم خرم رئیس دفتر آقای کرزی هم نوشته است: "تصور نمی‌شود که آمریکا همه سربازانش را از افغانستان خارج کند." رئیس دفتر آقای کرزی گفته است که در گفتگوهای رئیس‌جمهوری افغانستان و آمریکایی تعداد سربازان آمریکایی که در افغانستان می‌مانند، مورد بحث است.

شماری از روزنامه‌ها در مطالب خبری و تحلیلی خود انفجارهای شهر کویته پاکستان را بررسی کرده‌اند که در آن بیش از صد نفر از شیعیان که عمدتا از اقلیت قومی هزاره بوده‌اند، کشته شده‌اند.

از جمله روزنامه افغانستان در سرمقاله خود این انفجارها را "تراژیدی" دانسته و تاکید کرده است که باید کسانی که در پشت این رویدادها قرار دارند، مشخص شوند. این روزنامه پرسیده است که گروه‌های تروریستی چرا افراد بی‌گناه را هدف قرار می‌دهند و چرا هزاره‌ها را می‌کشند.

مدیر مسئول روزنامه افغانستان از دولت پاکستان انتقاد کرده است که برای دفاع از مردم بی‌گناه کویته و مبارزه با گروه‌های تروریستی اقدامات جدی و موثر روی دست نگرفته است.

به تعبیر این نویسنده، مردم کویته در وضعیت "بی‌حمایتی مطلق" به سر می‌برند و این وضعیت باعث شده است که ترویست‌ها با خاطر آرام دست به حمله بزنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.