واکنش‌ها به اعلام توافق واگذاری زودهنگام مسئولیت رزمی به افغانها

به روز شده:  11:33 گرينويچ - شنبه 12 ژانويه 2013 - 23 دی 1391

آقای اوباما در پی دیدار با همتای افغان خود از توافق بر سر واگذاری زودهنگام مسئولیت رزمی به نیروهای افغان خبر داد

توافق رئیسان جمهوری افغانستان و آمریکا برای واگذاری زودهنگام مسئولیت رزمی به نیروهای افغان، واکنش‌های گوناگونی را در داخل افغانستان برانگیخته است.

قرار بود این توافق اواسط سال جاری میلادی اعلام شود، اما باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در پی دیدار با همتای افغانش، حامد کرزی، در واشنگتن گفت که نقش نیروهای آمریکایی در افغانستان از بهار آینده کلیک تغییر می‌کند.

او گفت: "امروز ما توافق کردیم که نیروهای ائتلاف در بهار نقش حمایتی به عهده بگیرند. نیروهای ما در صورت ضرورت در کنار افغانها خواهند جنگید. از بهار سربازان ما ماموریتی متفاوت خواهند داشت: آموزش، مشاوره و کمک به نیروهای افغانستان."

ائتلاف ملی، از گروه‌های عمده مخالف دولت و شماری از نمایندگان مجلس این توافق را "خطرناک" توصیف کرده و هشدار داده‎اند که این توافق باعث افزایش ناامنی در کشور خواهد شد.

فاضل سانچارکی، سخنگوی این ائتلاف به بی‌بی‌سی گفت: "انتقال مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای افغان به صورت شکلی و نمادین مشکل کشور را حل نمی‌کند و در تامین ثبات و امنیت موثر واقع نمی‌شود."

او تاکید کرد: "در انتقال مسئولیت‌های امنیتی نباید شتاب و عجله به خرج داده شود و نباید به شکلی نمایش داده شود که ما توانمندی‌های بالا پیدا کرده‌ایم، بدون این که واقعاً چنین توانمندی‌ها به دست آمده باشد."

فاضل سانچارکی: انتقال مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای افغان به صورت شکلی و نمادین مشکل کشور را حل نمی‌کند

شماری از اعضای مجلس هم در واکنش مشابه، توافق اخیر آقایان کرزی و اوباما برای واگذاری زودهنگام مسئولیت امنیتی به نیروهای داخلی را خبر خوبی برای مردم افغانستان ندانسته‌اند.

شکریه بارکزی گفت: "این (توافق) خبر خوبی برای مردم افغانستان نیست. این متاسفانه به معنای این است که ما افغانستان را به دست نیروهای مخالف دولت می‌سپاریم. این به این معنی است که قریه‌های افغانستان حتی امیدواری به داشتن صلح را از دست بدهند."

به نظر این عضو مجلس، این توافق به معنای آن است که نیروهای امنیتی افغانستان باید "با دستان خالی" در برابری نیروهایی به نبرد بپردازند که از لحاظ تاکتیک، تجهیزات و حمایت‌های اطلاعاتی "قوی‌تر" هستند.

اما مقام‌های نظامی افغانستان با خوش‌بینی از این توافق استقبال کرده‌اند.

شکریه بارکزی: این (توافق) خبر خوبی برای مردم افغانستان نیست

دولت وزیری، از سخنگویان وزارت دفاع افغانستان گفت که در حاضر بیش از ۹۰ درصد برنامه‌های رزمی ارتش این کشور "به صورت مستقلانه" و در وزارت دفاع ریخته می‌شود و نیازی به نیروهای خارجی نیست.

او افزود: "بیش از ۸۵ درصد عملیات نظامی توسط نیروهای ما اجرا می‌شود. بنابر این، در بهار آینده نیروهای ما مشکلی ندارند که عملیات‌ها را به صورت مستقلانه اجرا کنند."

تنها نگرانی آقای وزیری این است که ارتش افغانستان نیروی هوایی و جنگ‌افزارهای سنگین مانند وسایط زرهی و توپخانه ندارند.

با وجود این، سخنگوی وزارت دفاع تاکید کرد که ارتش در امکانات موجود توانایی مقابله با شورشیان در وضعیت کنونی را دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.