نخستین آزمایشگاه مواد غذایی در هرات

به روز شده:  11:04 گرينويچ - 13 ژانويه 2013 - 24 دی 1391

فقیر احمد بیانگر، رئیس اداره زراعت هرات می‎گوید نصب آزمایشگاه مواد غذایی برای تامین امنیت غذایی بسیار مهم است.

برای نخستین بار یک آزمایشگاه تجزیه و تعیین کیفیت مواد غذایی در ولایت هرات در غرب افغانستان نصب شده است.

در گذشته به علت فقدان این امکانات، تجار مجبور بودند نمونه مواد غذایی وارداتی را به کابل، پایتخت، برای تعیین کیفیت منتقل کنند ــ چیزی که هزینه اضافی می‌طلبید و باعث تلف شدن وقت می‌شد.

انواع مواد غذایی مانند همیشه از خارج وارد گمرک هرات می‌شود. از این پس اما تجار مجبور نیستند که نمونه‌های مواد غذایی وارداتی را برای تعیین کیفیت آنها به کابل ببرند.

فقیر احمد بیانگر، رئیس اداره زراعت هرات می‎گوید نصب این آزمایشگاه برای تامین امنیت غذایی بسیار مهم است.

او می‌گوید: "از این پس تمامی انواع مواد غذایی که از خارج وارد می‌شود، باید قبل از توزیع شدن به بازار، از این بخش عبور کند."

آقای بیانگر افزود: "در صورتی مراجعه تجار، این بخش برای کنترل کیفیت اجناس داخلی آمادگی دارد."

نیروی متخصص

آقای بیانگر می‌گوید: "خوشبختانه، پرسنل حرفه‌ای و آموزش‌دیده این آزمایشگاه را نیز در اختیار داریم و آنان برای کار آمادگی دارند. دیگر نه ما و نه تجاری که در این حوزه کار می‌کنند نیاز داریم که برای تجزیه مواد غذایی و تعیین کیفیت آنها به کابل برویم."

این آزمایشگاه اما در حال حاضر تنها امکان تجزیه و تعیین کیفیت ۱۷ نوع مواد غذایی را دارد. در حالی که مواد غذایی وارداتی تنوع به مراتب بیشتری دارند.

مسئولان آزمایشگاه تعیین کیفیت مواد غذایی اما امیدوارند که در آینده نزدیک به امکانات گسترده‌تری دسترسی یابند.

آنان می‌گویند اگر برای این آزمایشگاه مجوز صادر شود، امکان تجزیه ۱۲۰ نوع مواد غذایی در آن فراهم خواهد شد.

پیشرفت

با این همه ریاست اتاق تجارت و صنایع هرات نصب این آزمایشگاه را یک پیشرفت توصیف کرده است.

خلیل یارمند، مدیر عامل اتاق تجارت و صنایع هرات می‌گوید: "وجود این آزمایشگاه باعث جلوگیری از تلف شدن وقت می‌شود و همین می‌تواند روی قیمت‌ها هم تاثیر بگذارد."

هرات در غرب افغانستان با دو کشور همسایه ترکمنستان و ایران مرز مشترک دارد.

انواع مواد غذایی، مواد سوخت و مخصوصاً داروهای وارداتی از طریق هرات به دیگر بازارهای افغانستان هم منتقل می‌شوند. این‌ها اجناسی هستند که کیفیت آنها ربطی مستقیم به زندگی مردم و محیط زیست دارد.

انتظار می‌رود آزمایشگاه‌های تعیین کیفیت به شهرهای بزرگ افغانستان محدود نماند، بلکه در هر جایی که عرضه و تقاضا وجود دارد، این امکانات نیز باید وجود داشته باشند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.