روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۲۴ جدی

به روز شده:  07:06 گرينويچ - 13 ژانويه 2013 - 24 دی 1391

پس از پایان سفر سه‌روزه حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان به آمریکا مطبوعات افغانستان دستاوردهای این سفر را زیر ذره‌بین برده و عمدتا نتایج این سفر را کمتر از حد انتظار دانسته‌اند.

"کرزی عصبانی به کابل بازگشت"، تیتر یک ماندگار است. احمد عمران در توضیح این مطلب نوشته است که آقای کرزی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با آقای اوباما "سراسیمه" به نظر می‌رسید و این موضوع را فاش کرد که هر دو رئیس‌جمهوری در مورد پیمان امنیتی بین دو کشور به توافق نرسیده‌اند.

ماندگار در سرمقاله خود نوشته است که دستاورد سفر آقای کرزی به آمریکا در حد "صفر" بوده و با این سفر نه تنها امید چندانی به تامین امنیت کشور در آینده به دست نیامد بلکه نگرانی‌های گذشته هم تقویت شد.

به نظر این روزنامه، توافق بر سر واگذاری زودهنگام مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان، کشور را یک گام به سوی طالبانی شدن نزدیکتر کرد.

روزنامه وحدت در تیتر اول خود نوشته است: "امضای توافقنامه امنیتی مشروط به مصونیت قضایی نیروهای آمریکایی در افغانستان شد."

محمد ناطقی در مقاله‌ای در این روزنامه نوشته است که مصونیت قضایی از عمده‌ترین "شروط" آمریکا برای ماندن در افغانستان است. به نظر نویسنده اگر این مساله حل نشود، آمریکایی‌ها در افغانستان نمی‌مانند.

وحدت در سرمقاله خود سفر آقای کرزی به آمریکا را "سفری برای هیچ" خوانده و نوشته است که از ابتدا مشخص بود این سفر نتایج دل‌خوش‌کننده ندارد.

به تعبیر نویسنده، دیدار یک‌ساعته کرزی و اوباما نشان داد که قضیه افغانستان برای آمریکا به "دملی چرکین" تبدیل شده است.

سرمقاله‌نویس وحدت افزوده است که اعلام این موضوع که اگر مصونیت قضایی نیروهای امریکایی پذیرفته نشود، آمریکا گزینه خروج کامل نیروهایش را بررسی می‌کند، حامد کرزی را در وضعیت "کیش و مات" قرار داد. به نظر نویسنده، واگذاری زودهنگام مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان هم یک زنگ خطر برای امنیت افغانستان است.

ویسا از قول حامد کرزی در تیتر اول خود نوشته است: "بدون تحکیم حاکمیت ملی به سربازان آمریکایی مصونیت داده نخواهد شد". این روزنامه در سرمقاله خود نوشته است که اختلاف نظر هر دو رئیس‌جمهوری در کنفرانس خبریشان بر سر این موضوع آشکار شد.

به نوشته ویسا، لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا در گفتگو با آقای کرزی وعده کرد که نیروهای امنیتی افغانستان را به جنگ‌افزارهای پیشرفته و سنگین تجهیز می‌کند و سربازان آمریکایی از مناطق روستایی خارج و در پایگاه‌های خود مستقر می‌شوند که به نظر نویسنده، این دو موضوع از دستاوردهای سفر رئیس‌جمهوری افغانستان به آمریکا بوده است.

روزنامه دولتی اصلاح در تیتر طولانی خود نوشته است که در سفر آقای کرزی به آمریکا توافق شد که نظامیان آمریکایی دیگر وارد مناطق روستایی نمی‌شوند، افغان‌ها را بازداشت نمی‌کنند و به حاکمیت ملی افغانستان احترام کامل می‌گذارند.

به نوشته این روزنامه دولتی، در این سفر همچنین توافق شد که نیروهای بین‌المللی دیگر حق ندارند که در خاک افغانستان بازداشتگاه داشته باشند.

اصلاح افزوده است که گشایش دفتر طالبان در قطر و ادامه کمک‌های اقتصادی آمریکا پس از سال ۲۰۱۴ میلادی، از دیگر مسایل مورد توافق دو رئیس‌جمهوری بوده است.

سخن جدید در مقاله‌ای به قلم محمدرضا نعیمی نوشته است که موضوع مصونیت قضایی نیروهای آمریکایی در افغانستان "نقطه متضاد منافع ملی افغانستان و آمریکا" محسوب می‌شود و این موضوع در روابط دو کشور "مساله‌ساز" و مانع امضای موافقتنامه امنیتی بین آنها شده است.

به تعبیر نویسنده، در صورتی که مصونیت قضایی سربازان آمریکایی به رسمیت شناخته شود، به معنای آن است که زمامداران کشور با دستان خود حقوق شهروندان کشور را "سلب" کرده و حق نقض حقوق آنها را به سربازان خارجی محفوظ دانسته‌اند.

سخن جدید افزوده است که این مساله در کشورهایی که آمریکا در آن جا حضور نظامی دارد، به صورت واضحی مشخص شده است. نویسنده جنجال‌ها بین سربازان آمریکایی و شهروندان جاپان/ژاپن را مثال زده و نوشته است که گاهی رفتار این سربازان، حقوق شهروندان جاپانی را نقض کرده است.

مقاله‎نویس سخن جدید معتقد است که اگر حامد کرزی پیمان امنیتی را امضا کند که در آن مصونیت قضایی سربازان آمریکا قید شده باشد، در آن صورت ادعای او در مورد حفظ منافع ملی نقض خواهد شد و از جانب دیگر این مساله برای آمریکا هم اهمیت دارد.

نویسنده افزوده است که هنوز مشخص نیست راه خروج از این دایره چگونه پیدا خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.