'چهار شورشی و هفت غیرنظامی در میدان وردک کشته شدند'

به روز شده:  11:55 گرينويچ - 13 ژانويه 2013 - 24 دی 1391

ولایت میدان-وردک از ولایت‎های نسبتا ناآرام در مرکز افغانستان است که از چند ماه به این سو در آن آرامش نسبی برقرار بود

شاهدالله شاهد، سخنگوی والی میدان-وردک در مرکز افغانستان گفته است که در اثر حمله نظامیان افغان و ائتلاف بین‎المللی چهار شورشی کشته شده‌اند.

آقای شاهد روز یکشنبه، ۲۴ جدی/دی، به بی‌‎بی‌سی گفت که این افراد در "دره تنگی" ولسوالی/شهرستان سیدآباد، زمانی هدف حمله نیروهای مشترک داخلی و بین‌المللی قرار گرفتند که آنها به سوی این نیروها شلیک کردند.

او افزود: "در آنجا درگیری صورت گرفت و بعد مشخص شد که همین چهار نفر مخالفان که کشته شده‌اند، در یک مسجد بوده‌اند و از مسجد به عنوان سنگر استفاده کرده‎ و مواد منفجره هم با خود داشته‌اند."

سخنگوی والی میدان وردک افزود: پس از پایان درگیری، وقتی ساکنان روستای نزدیک به مسجد اجساد افراد کشته شده را از زیر آوار بیرون می‌آوردند، "انفجار صورت گرفت که در این قضیه هفت غیرنظامی شهید شدند و یک نفر مجروح شد".

آقای شاهد همچنین گفت که هنوز مشخص نیست "این انفجار از اثر انفجار واسکت (جلیقه) انتحاری بوده یا مواد منفجره دیگر."

او تایید کرد که یکی از قربانیان این انفجار زن است.

گروه طالبان با ارسال پیامی به رسانه‌ها پذیرفته است که دو شورشی که این گروه آنها را "مجاهد" می‌نامد، در مسجد مورد نظر حضور داشته‎اند.

ذبیح‎الله مجاهد، سخنگوی طالبان در این پیام مدعی شده است که در پی حمله هوایی نیروهای ائتلاف به این مسجد ۱۲ غیرنظامی، از جمله یک زن کشته شده‎اند.

اما تام کولینز رئیس روابط عمومی نیروهای ناتو در افغانستان استفاده از حمله هوایی و ریختن بمب در این درگیری را رد کرده‎ و گفته که گزارشهای منتشر شده در این مورد حقیقت ندارد.

ناتو در اطلاعیه‎ای گفته که از کشته غیرنظامیان در این درگیری آگاه است و تحقیقات در این مورد آغاز شده است.

دفتر اطلاع‌رسانی ناتو افزود که این عملیات به رهبری ارتش افغانستان انجام شد و در آن یک سرباز افغان هم جان خود را از دست داد.

ولایت میدان-وردک از ولایت‎های نسبتا ناآرام در مرکز افغانستان است که از چند ماه به این سو در آن آرامش نسبی برقرار بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.