جلسه استیضاح وزیران کرزی در مجلس جنجالی شد

به روز شده:  13:20 گرينويچ - دوشنبه 14 ژانويه 2013 - 25 دی 1391

این اختلاف‌ها مجلس را دوپارچه کرد

عدم حضور چهار عضو از یازده عضو کابینه افغانستان در مجلس باعث چند دستگی اعضای مجلس شد و به هفت وزیر حاضر شده هم اجازه ورود به تالار مجلس داده نشد.

مجلس نمایندگان افغانستان روز ۲۲ قوس/آذر با اکثریت آرا تصمیم گرفت که وزیرانی را که در سال ۱۳۹۰ کمتر از ۵۰ درصد بودجه عمرانی خود را مصرف کرند، کلیک استیضاح کند.

از آن جمله روز دوشنبه، ۲۵ جدی/دی سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ، انوارالحق احدی وزیر تجارت، ضرار احمد مقبل وزیر مبارزه با مواد مخدر، وحیدالله شهرانی وزیر معادن، عبدالهادی ارغندیوال وزیر اقتصاد، غلام فاروق وردک وزیر معارف (آموزش و پرورش) و محمداسماعیل خان وزیر انرژی و آب در مقر پارلمان حاضر شدند.

اما بسم‎الله محمدی وزیر دفاع، مجتبی پتنگ وزیر داخله/کشور، عبیدالله عبید وزیر تحصیلات عالی و حسن عبداللهی وزیر شهرسازی در سال ۱۳۹۰در مقام‌های کنونی خود نبودند و حکومت می‎گوید که آنها پاسخگوی کارهای پیش از مسئولیت خود نیستند.

عدم حضور این چهار وزیر واکنش تند شماری از نمایندگان را برانگیخت، در حالی که برخی دیگرشان می‌گفتند هفت وزیری که حاضر شده اند، استیضاح شود و درباره بقیه بعدا تصمیم‎گیری شود. این اختلاف‌ها مجلس را دو پارچه کرد.

این دو دستگی میان اعضای مجلس باعث شد که به هفت وزیری که در اتاق انتظار مجلس نمایندگان نشسته بودند، فرصت داده نشود که وارد تالار مجلس شوند.

یک عضو مجلس گفت: "ما براساس تصمیم مجلس یازده نفر را استیضاح کردیم و براساس آن یک فرم امضا شده است. بنابر این، اگر یازده نفر حضور دارند، یازده نفر را به استیضاح بکشیم، در غیر این صورت معاف کردن سه نفر، چهار نفر و پنج به عنوان‌های مختلف از نظر من قابل قبول نیست."

یک نماینده دیگر مجلس تاکید کرد: "چهار نفر نیامده‌اند و این هفت نفر هم به تالار نیایند. این‌ها هم بروند، بعدا ما خود تصمیم می‌گیریم."

اما حفیظ منصور دیگر عضو مجلس گفت: "چهار وزیر خودشان نگفته‌اند که نمی‎آیند. حکومت و رئیس جمهوری گفته که ‘من نمی‌فرستم، چون من حافظ قانون اساسی هستم، خواست شما از دیدگاه من با قانون مطابقت ندارد."

آقای منصور تاکید کرد: "باید یک مرجع بی‌طرف این موضوع را فیصله کند."

حفیظ منصور: چهار وزیر خودشان نگفته‌اند که نمی‎آیند. حکومت و رئیس جمهوری گفته که ‘من نمی‌فرستم، چون من حافظ قانون اساسی هستم، خواست شما از دیدگاه من با قانون مطابقت ندارد’.

اما شماری از اعضای مجلس تاکید دارند که آنها به مجلس فراخوانده شده‎اند و عدم حضور آنها در مجلس به معنای "بی‌احترامی به تصمیم‎های مجلس و سرکشی از قانون" است.

رمضان بشردوست گفت: "وزیر فعلی بیاید و بگوید که چه مشکلاتی در وزارت وجود داشت که بودجه مصرف نشد. بعد ما ازاین وزیر می‎پرسیم که شما این مشکلات را حل کردید یا نه؟ مثلا، رئیس تنبل و معاون تنبل را برکنار کردید یا نه، اگر نکرده بود، این جا برایش صندوق گذاشته می‎شود."

این در حالی است که شماری دیگر از اعضای مجلس موضع حکومت در این خصوص را تایید کرده و گفته‌اند که استیضاح از آنها قانونی نیست.

ادامه تنش‌‎ها در جلسه روز دوشنبه مجلس نمایندگان، که جریان مذاکرات آن به صورت مستقیم از تلویزیون ملی پخش می‌شد، موجب شد بیشتر نمایندگان به پا بایستند و آنها از عبدالرؤف ابراهیمی رئیس مجلس خواستند که پایان جلسه را اعلام کند.

با رای‌گیری که در این مورد صورت گرفت، آقای ابراهیمی اعلام کرد که اکثریت اعضای مجلس خواستار حضور همه یازده وزیر مورد نظر مجلس هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.