راهپیمایی در کابل در اعتراض به 'کشتار هزاره‎های' پاکستان

به روز شده:  13:47 گرينويچ - دوشنبه 14 ژانويه 2013 - 25 دی 1391

'اگر امنیت هزاره‌های پاکستان تامین نشود و خواسته‌های هزاره‌ها متحصن در شهر کویته پاکستان برآورده نشود، ما در روزهای آینده دست به تحصن و اعتصاب غذای نامحدود خواهیم زد'

صدها نفر در کابل باشرکت در یک راهپیمایی اعتراضی، با نکوهش کشتار هزاره‎های شیعه پاکستان، خواستار جلوگیری از ادامه این کشتار شدند.

این تظاهرکنندگان روز دوشنبه، ۲۵ جدی/دی از دولت پاکستان و جامعه جهانی خواستند که با عاملان حملات اخیر به شیعیان پاکستان که عمدتاً هزاره‎ها هستند، برخورد جدی کنند.

در انفجارهای خونین روز پنجشنبه گذشته حدود یکصد نفر در شهر کویته پاکستان کشته شدند.

این تظاهرکنندگان کابلی گفتند که از درد اقوامشان در آن سوی مرز رنج می‎برند. در ماه‌های اخیر حملات فرقه‎ای در پاکستان جان ده‌ها نفر از شیعیان را گرفته است.

فرخنده اکبر از شرکت‎کنندگان راهپیمایی روز دوشنبه در کابل می‎گوید: "دولت پاکستان نمی‎تواند از شهروندانش حمایت کند. خواست ما از جامعه جهانی، دولت افغانستان و پاکستان این است که چشم‎پوشی نکنند. آنجا مردم در حال کشته شدن هستند."

ناامنی و ادامه خشونت‎های فرقه‎ای به نگرانی اصلی شیعیان پاکستان تبدیل شده است.

لشکر جنگوی از گروه‌های افراط‎گرای سنی در پاکستان مسئولیت انفجارهای خونین پنجشنبه گذشته در شهر کویته را به عهده گرفته است ــ خشونت‎هایی که موجی از اعتراضات را در مناطق مختلف جهان به دنبال داشته است.

تظاهرکنندگان در کابل خواهان اقدامات جدی برای توقف خشونت‎های فرقه‎ای در پاکستان شدند. آنها ابراز امیدواری کردند که اعتراض‎شان سازمان‎های بین‎المللی را وادارد تا نسبت به اوضاع هزاره‎های پاکستان بیشتر آگاه شوند.

آنها امیدوارند که اعتراض‎شان سازمان‎های بین‎المللی را وادارد تا نسبت به اوضاع هزاره‎های پاکستان بیشتر آگاه شوند

قطعنامه پایانی این راهپیمایی اعتراضی هم بیشتر جامعه جهانی و سازمان‎های مدافع حقوق بشر را مخاطب قرار داده و خواهان اقدامات جدی علیه لشکر جنگوی شده است.

در بخشی از این قطعنامه آمده است: "اگر امنیت هزاره‌های پاکستان تامین نشود و خواسته‌های هزاره‌ها متحصن در شهر کویته پاکستان برآورده نشود، ما در روزهای آینده دست به تحصن و اعتصاب غذای نامحدود خواهیم زد."

این درحالی است که دیروز (یکشنبه، ۲۴ جدی/دی) هم صدها تن از فعالان مدنی و شهروندان ولایت بامیان در مرکز افغانستان هم در اعتراض به کشتار هزاره‎های پاکستان راهپیمایی کردند.

در پی بالاگرفتن موجی از خشونت‎های فرقه‎ای در پاکستان، دولت این کشور سروزیر ایالت بلوچستان را برکنار و مقررات ویژه را در این بخش از پاکستان اعلام کرده است.

شیعیان در پاکستان حدود ۲۰ درصد جمعیت ۱۹۰ میلیون نفری این کشور را تشکیل ‌می‌دهند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.