روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۲۵ جدی

به روز شده:  11:43 گرينويچ - دوشنبه 14 ژانويه 2013 - 25 دی 1391

روزنامه‎های چاپ امروز کابل موضوع استیضاح شماری از اعضای کابینه افغانستان توسط مجلس نمایندگان این کشور را آزمونی برای مجلس دانسته و روابط افغانستان و آمریکا را بررسی کرده‌اند.

۸صبح موضوع استیضاح شماری از اعضای کابینه حامد کرزی از سوی مجلس نمایندگان را "آزمونی" برای مجلس دانسته و نوشته که این مساله باعث "دودستگی" میان نمایندگان و حتی هیئت رئیسه مجلس شده است. به نوشته روزنامه، حالا شماری از نمایندگان از نظر عبدالرووف ابراهیمی رئیس مجلس و شماری دیگر از عبدالظاهر قدیر نائب او حمایت می‌کنند.

پیش از این مجلس نمایندگان تصویب کرد که همه وزیرانی که در سال ۱۳۹۰ موفق نشده بودند تا ۵۰ درصد بودجه وزارتخانه خود را مصرف کنند، استیضاح شوند، اما بعداً تصمیم گرفته شد که وزیران جدید این وزارتخانه‌ها که در سال ۱۳۹۰ وزیر نبوده‌اند، استیضاح نشوند، ولی به دنبال آن بار دیگر تصمیم اول مجلس تایید شد.

۸صبح افزوده که آقای رئیس مجلس استدلال کرده که کسانی که در سال ۱۳۹۰ مسئولیتی نداشته‌اند، نباید استیضاح شوند، اما آقای ظاهر تاکید کرده که تصمیم به استیضاح همه وزیرانی که میزان مصرف بودجه آنها زیر سقف ۵۰ درصد است، "قطعی" است. نویسنده تاکید کرده که مجلس باید اول اختلاف‌های خود را حل می‌کرد بعد اقدام به استیضاح.

به نظر سرمقاله‌نویس ۸صبح، اعضای مجلس تا نتوانسته‌اند که گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال "معامله" بین شماری از وزیران را نادرست ثابت کند. نویسنده تاکید کرده که مجلس با کاکردهای خود باید این سوء ظن را رفع کند. روزنامه استیضاح وزیران در مجلس را آزمونی در این زمینه دانسته است.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود نوشته که اعضای "شورای همکاری احزاب و ائتلاف‌های سیاسی" همسویی در کارهای خودر افزایش می‌دهند. به نظر نویسنده، انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ و پارلمانی ۱۳۹۴ در محور توجه گروه‌های تشکیل‌دهنده این شورا است که عمدتا مخالفان دولت در آن عضویت دارند.

روزنامه با ذکر این خبر که بیش از ۳۰ نهاد مدنی هم به این شورا پیوسته، نوشته که اعضای این شورا نظام "انتخابات مختلط" را پیشنهاد کرده‌اند، طرفدار سهم مشخص برای احزاب در انتخابات هستند و مخالف باز شدن پای قویه قضائیه در مسایل انتخاباتی و از جمله تشکیل دادگاه رشیدگی به شکایات انتخاباتی به عوض کمیسیون شکایات انتخاباتی.

نویسنده وحدت هشدار داده که اگر شورا همکاری احزاب و ائتلاف‌های سیاسی بر افزایش فشارهای سیاسی داخلی و بین‌المللی برحکومت توجه نکند، حکومت خواست‌های خود را با ابزار حکومتی که در اختیار دارد، به کرسی خواهد نشاند. بر اساس ادعای روزنامه، حکومت قصد انجام اصلاحات و برگزاری انتخابات شفاف را ندارد.

روزنامه چراغ در تیتر اول خود نوشته که "بحث خروج تمام سربازان آمریکا نیرنگی برای امتیازگیری از افغانستان" است و در متن این مطلب نوشته که معاون مشاور امنیت ملی آمریکا این سخن را در جریان سفر آقای کرزی به آمریکا برای این به زبان آورده که او در مورد محتوای توافقنامه امنیتی بین دو کشور "نرمش" نشان دهد.

چراغ از قول یک مقام بلندپایه دولتی افغانستان نوشته که تنها با پذیرش شرایط افغانستان در مورد این توافقنامه، راه برای امضای آن هموار خواهد شد. چراغ به نقل از او نوشته که افغانستان خواستار افزایش کمک‌های آمریکا در زمینه‌های اقتصادی و تجهیز نیروهای امنیتی خود است.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته که سازمان‌های اطلاعاتی منطقه تلاش دارند که به هیچ وجهی نگذارند که افغانستان به کمک جامعه جهانی و به ویژه آمریکا یک دولت مرکزی و مقتدر تشکیل دهد.

به نظر روزنامه، نظام کنونی با قانون اساسی "جامع"، شورای ملی و آزادی بیانش حساسیت دشمنانش را برانگیخته است.

انیس بدون این که از کشور خاصی نام ببرد، نوشته که دشمنان افغانستان با تمویل، تسلیح، تجهیز مخالفان این کشور در اخلال امنیت در افغانستان نقش بازی کرده‌اند و نمی‌گذارند که افغانستان به سوی پیشرفت گام بگذار و به آرامش و ثبات برسد. ولی نویسنده ابراز امیدواری کرده که افغانستان پس از ۲۰۱۴ همچنان با ثبات خواهد بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.