مجله فرهنگی: داستان بزکشی افغانستان نامزد جایزه اسکار

به روز شده:  18:27 گرينويچ - سه شنبه 15 ژانويه 2013 - 26 دی 1391

اعلام نامزدان جوایز اسکار و بفتا از مطالب عمده مجله فرهنگی هفته پیش بود.

روز پنجشنبه (۱۰ ژانویه) نامزدهای هشتاد و پنجمین دوره مراسم جوایز اسکار اعلام شدند.

فیلم لینکلن ساخته استیون اسپیلبرگ با نامزدی در ۱۲ رشته از دیگر رقبای خود پیشی گرفت.

استیون اسپیلبرگ، کارگردان این فیلم نیز جزء نامزدان بهترین کارگردان و همچنین دانیال دی‌لوئیس هنر پیشه نقش ابراهم لینکلن شانزدهیمن رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا هم از نامزدان بهترین نقش اول مرد شده است.

فیلم لینکلن زندگی سیاسی ابراهم لینکلن شانزدهمین رئیس جمهوری آمریکا را به تصویر می کشد و روایتگر زمان جنگ داخلی و جریان تصویب قانون منع برده‌داری در این کشور است.

پس از لینکلن، فیلم "زندگی‌ پای" ساخته آنگ‌لی قرار دارد که برای ۱۱ اسکار نامزد شده است .

همچنین آرگو به کارگردانی بن افلیک، که داستان نجات گروهی از کارکنان سفارت آمریکا در ایران را نشان می‌دهد که در جریان تسخیر سفارت آمریکا در تهران به خانه سفیر کانادا پناه می برند و بعداً به کمک یک ماموری سی ای ای از ایران خارج می شوند، نیز برای نامزدی در ۹ رشته معرفی شده است .

و فیلم عشق ساخته میشل هانکا، کارگردان برازنده‌ای اتریشی، همردیف آرگو در ۹ رشته نامزد شده که بهترین کارگردانی و بهترین فیلم خارجی می باشد.

داستانی از افغانستان نامزد اسکار

امسال در میان نامزدان اسکار در رشته فیلم های کوتاه داستانی از افغانستان نیز راه یافته است. فیلم "بچه‌های بزکشی" محصول مشترک افغانستان و آمریکا ساخته سام فرینچ در رشته بهترین فیلم کوتاه معرفی شده است.

فیلم بچه‌های بزکشی، نامزد اسکار امسال

آریل نصر فیلم ساز افغان-کانادایی نیز در پهلوی این که فیلمنامه این فیلم را نوشته، تهیه کنندگی آنرا نیز بر عهده داشته است.

"بچه‌های بزکشی" داستان دو پسر بچه‌ای افغان است (احمد و رفیع)، یکی فرزند آهنگری است که از بام تا شام در دکان آهنگری پدر کار می کند و دیگری در خیابان های کابل اسپند دود می کند و از رهگذران پول سوالگری می کند تا امرار معاش خانواده‌اش را کند، ولی هر دو آرزوی چاپنداز شدن (ورزشکار بازی بزکشی) را در سر می پرورانند.

اما مشکلات روزگار سد راه رسیدن این دو به آروزی شان است. فیلم در محور بازی بزکشی (ورزش سنتی اسپ سواری در افغانستان) می چرخد و مواجه شدن دو پسر بچه‌ای نو جوان با واقعیت های زندگی.

سام فرینچ، کارگردان این فیلم که یکی از مستند سازان مطرح آمریکایی است، در مصاحبه ای با روزنامه بریتانیایی گاردین گفته بود : "تصویری که در رسانه های غربی از افغانستان نمایش داده می شود با آنچه من در داخل افغانستان می‌بینم خیلی متفاوت است. اخبار افغانستان سرشار است از بمب، انفجار، گلوله و برقع. کمتر خبری از زندگی واقعی مردم این سرزمین در رسانه ها بازتاب می‌یابد، مردمی که من می‌شناسم و دوستشان دارم".

آقای فرینچ گفته است با ساخت این فیلم قصد داشته است چهره متفاوتی از افغانستان برای جهانیان ارائه دهد.

فیلم "بچه‌های بزکشی" کاملاً در افغانستان تصویربرداری شده است و هنرپیشه های افغان و آمریکایی در آن نقش آفرینی کرده اند.

این فیلم پیش از این که نامزد جایزه اسکار شود، در چندین فیستوال بین المللی از جمله فیستوال فیلم های کوتاه لاس انجلس جوایزی را بدست آورده بود.

در همین حال یک روز پیش از اعلام نامزدان جایزه اسکار ( چهارشنبه ۹ ژانویه) نامزدان جایزه سینمایی بفتا (اکادمی هنر های سینمایی و تلویزیونی بریتانیا) نیز معرفی شدند. باز هم فیلم لینکلن با نامزدی در ۱۰ رشته در میان نامزادان جوایز بفتا نیز پیش‌تاز بود.

اقتباس موزیکال بینوایان و زندگی پای با نامزدی در ٩ رشته و اسکای فال ، آرگو و آناکارینینا به ترتیب در رده های بعدی قرار دارند.

با این حال، آنچه حیرت منتقدان و کارشناسان امور سینما را برانگیخت این است که استیون اسپیلبرگ که فیلمش در بیشتر ریشته های جایزه بفتا نامزد شده، خودش در رشته بهترین کارگردانی نامزد جایزه نشده است.

برندگان نهایی حدود یک ماه دیگر در مراسمی در لندن معرفی خواهند شد.

جنجال های "گمنامی"

رمان "گم‌نامی" اثر محمد جان تقی بختیاری نویسنده ای افغان در روزهای گذشته مورد توجه رسانه ها و مطبوعات افغانستان بوده است.

برخی از مطبوعات داخلی و خارجی از تهدید آقای بختیاری از سوی روحانیون تندرو مذهبی در افغانستان خبر دادند.

بر بنیاد گزارش‌ها، محمد جان تقی بختیاری نویسنده رمان جنجال برانگیز "گم‌نامی" که از سوی برخی روحانیون تندرو محافظه‌کار در افغانستان متهم به تکفیر و توهین مقدسات شده بود، مجبور شده است در خفا زندگی کند.

شماری از روحانیون محافظه کار، آقای بختیاری را به دلیل رمان گمنامی اش به کفرگویی و توهین به روحانیت و مقدسات متهم کرده‌اند و او را سلمان رشدی کوچک لقب داده اند.

رمان گمنامی اثر تقی بختیاری که در میزان امسال چاپ شد، به داستان طلبه جوانی پرداخته که مورد تجاوز جنسی یک آیت الله در اصفهان ایران قرار می گیرد. آقای بختیاری می‌گوید که بعد از انتشار کتابش در کابل بارها تهدید شده است.

تقی بختیاری می‌گوید که کتابش تنها داستان یک آدم سرخورده از زندگی در جامعه سنتی است و الزاماً به معنای مخالفت با ارزش‌های دینی نیست.

محتوای این کتاب و بحث های پیرامون آن را با کاوه جبران شاعر و نویسنده افغان به بررسی گرفته‌ایم.

فرار هنرمندان از زیر بار سنگین مالیات

با آنکه در کشور های غربی محدودیت های برای بیان افکار هنرمندان به آن شدت وجود نداشته و برای خیلی از هنرمندان در شرق، کشور های غربی پناهگاه خوبی به شمار می آید، اما هستند هنرمندانی که از غرب به سوی شرق فرار می کنند.

ژرار دوپاردیو، هنرمند سرشناس فرانسوی یکی از این ها است که به دلیل مالیات سنگین، تابعیت فرانسوی خود را رها کرد و تابعیت روسیه را پذیرفت.

قرار است در فرانسه از سال آینده میلادی افرادی که درآمد سالیانه آنها از سقف یک میلیون یورو بالاتر است، ۷۵ درصد مازاد درآمد خود را به عنوان مالیات پرداخت کند.

آقای دوپاردیو، ۶۳ ساله، که از مالیات سنیگن در فرانسه شاکی بود، در نهایت شهروندی روسیه را پذیرفت.

آخر هفته که گذشت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه خودش شخصاً پاسپورت روسی آقای دوپاردیو را همراه با یک خانه و دو تا گربه به او تحویل داد.

اما این تنها ژرار دوپاردیو نیست که از مالیات سنگین فرار کرده و تبعیدی شده است، بلکه چهره‌های سرشناس دیگری هنری نیز بوده‌اند که پیش از این از پرداخت مالیات فرار کرده اند و به کشور های دیگر پناه برده‌اند.

دیوید کوانتیک نویسنده و پژوهشگر موسیقی و کمیدی در صحبتی با بی بی سی نگاهی افگنده است به فهرست هنرمندان سرشناسی که از پرداخت مالیات فرار کرده اند .

"سرود ملی عشاق"

سرود ملی عشاق، مجموعه شعری تازه ای است از صالح محمد خلیق شاعر بلخی که در سال جاری (۱۳۹۱)خورشیدی از طرف انجمن نویسنده گان ولایت بلخ به چاپ رسیده است.

این دومین مجموعه شعرهای صالح محمد خلیق است که در افغانستان منتشر می شود. پیش از این از آقای خلیق کتاب های پژوهشی نیز به چاپ رسیده است.

صالح محمد خلیق که از شاعران پیشگام در ولایت بلخ به شمار می رود، در حال حاضر سمت ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت را نیز بر عهده دارد.

صالح محمد خلیق در گفتگوی با ما در مورد مجموعه شعرهایش برای ما گفت و نمونه از شعر هایش را به خوانش گرفت.

نمونه‌ای از شعر صالح محمد خلیق که در مجموعه "سرود ملی عشاق" به چاپ رسیده است:

لبت انجیر خُلم و توت یاقوتیِ خنجان را

خجالت میدهد، دختر! زبانت قند بغلان را

روایت میکند صد کهکشان خورشید را چشمت

نگاهت صد خُمستان مستیِ انگور پروان را

تو چون نوروزهای آریایی نوربارانی

تو می­آیی و میپاشد نَفَسهایت بهاران را

شمالک میشود، عطرِ گل شب­­بوی میپیچد

به یکسو میزنی از ناز تا زلف پریشان را

تو را من دوست میدارم، تو را پیش از هزاران سال

ببین، باور نداری، جای جایِ بلخِ ویران را

نوشتم در تمام تاقها نام تو را تنها

و از عکس تو کَندم نقش، گلهای هر ایوان را

پرستیدم به یاد چشمهایت مِهر را روزی

زمانی رفتم آتشگاه، یادِ آن نگاهان را

هزاران سال نوری دُورتر هم، هر کجا باشم

تورا عاشق­ترین استم، تو خورشیدِ خراسان را

مشروح این مطالب را در نسخه شنیداری مجله فرهنگی در این صفحه میتوانید بشنوید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.