'نفوذ مخالفان مسلح در بدخشان افغانستان در حال گسترش است'

به روز شده:  12:54 گرينويچ - سه شنبه 15 ژانويه 2013 - 26 دی 1391

بدخشان در شمال شرق افغانستان از ولایاتی نسبتا آرام این کشور به شمار می‌رود

مقامات در ولایت بدخشان افغانستان از گسترش ناامنی در این ولایت ابراز نگرانی کرده اند.

ژنرال امام‌الدین مطمین، فرمانده پلیس بدخشان می‌گوید: " درحالیکه وضعیت امنیتی در دیگر ولایات افغانستان بهبود می‌یابد، در بدخشان با گذشت هر روز ناامنی توسعه پیدا می‌کند."

او افزود: "تلاش برای ناامن ساختن اوضاع بدخشان در ولسوالی وردوج این ولایت هسته‌گذاری شده است و از آنجا تلاش می‌شود تا جلوی کارهای زیربنایی مانند احداث جاده‌ها گرفته شود."

بدخشان در شمال شرق افغانستان از ولایاتی نسبتا آرام این کشور به شمار می‌رود اما شورشیان مسلح مخالف دولت همواره تلاش کرده‌اند تا نفوذ خود در این ولایت را گسترش دهند. بدخشان با پاکستان و ولایت ناآرام نورستان هم مرز است و گمان می‌رود که شورشیان از همین راه‌ها تلاش می‌کنند بدخشان را ناآرام سازند.

ژنرال علی احمد مبارز، رئیس امنیت ملی بدخشان نیز با توجه به وضعیت ناگوار امنیتی چندین ولسوالی در بدخشان، تلاش نیروهای امنیتی برای تامین امنیت این ولایت را ناکام خواند و از مسؤلان امنیتی خواست که در تامین صلح و ثبات تلاش بیشتر به خرج دهند.

مسؤلان امنیتی بدخشان در گذشته گروه‌های مسلح مخالف در این ولایت را بسیار کم‌رنگ جلوه می‌دادند اما اکنون می‌پذیرند که افراد مسلح مخالف در ولسوالی‌های وردوج، زیباک، یفتل، راغ، جرم، تگاب و یمگان بدخشان، پایگاه‌های استوار ایجاد کرده اند.

"درحالیکه وضعیت امنیتی در دیگر ولایات افغانستان بهبود می‌یابد، در بدخشان با گذشت هر روز ناامنی توسعه پیدا می‌کند. تلاش برای ناامن ساختن اوضاع بدخشان در ولسوالی وردوج این ولایت هسته‌گذاری شده است و از آنجا تلاش می‌شود تا جلوی کارهای زیربنایی مانند احداث جاده‌ها گرفته شود."

امام‌الدین مطمین، فرمانده پلیس بدخشان

براساس گفتگوهای که بی بی سی با افراد بی‌طرف ساکن در این ولسوالی‌ها انجام داده است، گروه طالبان در نود درصد ولسوالی وردوج حضور دارند.

به گفته ساکنان این ولسوالی، به استثنای روستای 'چاکران' و سه روستای منطقه 'ترکها' که در کنار جاده عمومی موقعیت دارند، در دیگر روستاهای این ولسوالی افراد مسلح مخالف دولت پایگاه‌های خود را ایجاد کرده‌اند.

ولسوالی وردوج یکی از ولسوالی‌های بیست و هفت گانه بدخشان است که برای طالبان از نظر استراتژیک دارای اهمیت است.

هرچند مسؤلان امنیتی این ولایت هدف از تلاش طالبان برای مسلط شدن بر این ولسوالی را اخلال در کار احداث شاهراه 'بهارک - اشکاشم' می‌خوانند اما یکی از سخنگویان طالبان که نخواست نامش فاش شود به بی بی سی گفت: "تلاش آنها در جهت استحکام مواضع شان در ولسوالی وردوج به هدف مسلط شدن به ولسوالی‌های مرکزی بدخشان و تسلط یافتن به ولسوالی 'زیباک' است.

ولسوالی زیباک یکی از ولسوالی‌های هم مرز با پاکستان است.

"با طالبان همکاری نکنید"

شورای عالی جوانان بدخشان با اعلام حمایت از روند صلح در افغانستان، در مورد افزایش نفوذ طالبان در میان جوانان این ولایت ابراز نگرانی کرده است.

در همین حال اخیرا شورای عالی جوانان بدخشان از جوانان در این ولایت خواسته است تا با طالبان همکاری نکنند.

این شورا با اعلام حمایت از روند صلح در افغانستان، در مورد افزایش نفوذ طالبان در میان جوانان این ولایت ابراز نگرانی کرده است.

گفته می‌شود گروه طالبان، برای تقویت سنگرهای خود در بدخشان از شماری از جوانان و نوجوانان در این ولایت استفاده می‌کند.

شاه ولی‌الله ادیب والی بدخشان نیز با استقبال از این تصمیم شورای عالی جوانان گفت: "ایجاد ناامنی در بدخشان به هدف مختل ساختن کار باز سازی در این ولایت صورت می‌گیرد."

به باور آقای ادیب بعد از طرح برنامه دولت برای احداث جاده بهارک –اشکاشم که " فیض آباد مرکز بدخشان را به خط مرزی تاجکستان وصل می‌کند و برنامه ریزی برای استخراج طلای یک معدن بزرگ در ولسوالی راغ، "سازمان اطلاعاتی یکی از کشورهای همسایه افغانستان سعی کرده است تا از طریق تقویت مخالفان مسلح در بدخشان در برابر تلاش‌های دولت افغانستان برای بازسازی ممانعت ایجاد کند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.