درگیری فیزیکی اعضای کمیته روسای مجلس بر سر استیضاح وزیران کرزی

به روز شده:  11:34 گرينويچ - سه شنبه 15 ژانويه 2013 - 26 دی 1391

قرار بود در جلسه روز ‎شنبه آینده رئیسان کمیته‎های مجلس نمایندگان تصمیم گرفته شود که همه این وزیران در تالار مجلس حاضر شوند، اما درگیری بین آنها مانع از تصمیم‎گیری در این مورد شد

یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان به بی‎بی‎سی گفته که شماری از رئیسان کمیسیون‎های این مجلس بر سر استیضاح یازده عضو کابینه با هم درگیر شده‌اند.

این عضو مجلس به شرط فاش نشدن نامش به بی‌بی‌سی گفت که در پایان رای‌گیری در مورد استیضاح یازده عضو کابینه محمدنعیم لالی حمیدزی نماینده قندهار و فرهاد مجیدی نماینده هرات با هم درگیر شدند و سر و صورت آقای مجیدی پرخون شد.

به گفته او، یازده عضو کمیته روسا به فراخوانی یازده وزیر مورد نظر رای دادند، اما ۹ عضو دیگر مخالفت کردند و زمانی که عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس نتوانست تصمیم‎گیری کند، اختلافها بین رئیسان کمیسیونهای مجلس منجر به درگیری فیزیکی شد.

این نماینده مجلس گفت که درگیری بین اعضای کمیته روسا با مداخله نیروهای غیرمسلح امنیتی به پایان رسید.

امیر خان یار دیگر عضو مجلس به بی‌بی‌سی گفت که اختلاف‌ها بین اعضای کمیته روسای مجلس نمایندگان درگیری لفظی آنها را در پی داشت، اما درگیری فیزیکی صورت نگرفته است.

روز دوشنبه، ۲۵ جدی/دی جلسه استیضاح این وزیران به دلیل عدم حضور چهار تن از آنها نیز به تشنج کشیده شد و هفت وزیری که در اتاق انتظار مجلس نشسته بودند، کلیک اجازه ورود به تالار نیافتند.

هفته آینده نمایندگان به تعطیلات زمستانی می‎روند و شماری از اعضای کمیته روسا در جلسه روز سه‌شنبه، ۲۶ جدی/دی تاکید داشتند که قبل از تعطیلات باید وزیران مورد نظر استیضاح شوند، اما شماری دیگر مخالف استیضاح آنها در روز شنبه آینده بودند.

پیش از این مجلس تصمیم گرفته وزیرانی که در سال ۱۳۹۰ کمتر از ۵۰ درصد بودجه توسعه‎ای خود را مصرف کرده‎اند، استیضاح شوند، اما چهار تن از این وزیران در سال ۱۳۹۰ وزیر نبوده‎اند و آنها به همین دلیل در جلسه روز دوشنبه مجلس حضور نیافتند.

هفت وزیری که دیروز در مقر پارلمان حاضر شدند، عبارت‎اند از سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ، انوارالحق احدی وزیر تجارت، ضرار احمد مقبل وزیر مبارزه با مواد مخدر، وحیدالله شهرانی وزیر معادن، عبدالهادی ارغندیوال وزیر اقتصاد، غلام فاروق وردک وزیر معارف (آموزش و پرورش) و محمداسماعیل خان وزیر انرژی و آب.

اما بسم‎الله محمدی وزیر دفاع، مجتبی پتنگ وزیر داخله/کشور، عبیدالله عبید وزیر تحصیلات عالی و حسن عبداللهی وزیر شهرسازی در این جلسه حاضر نشدند و خشم شماری از نمایندگان را برانگیختند.

قرار بود رئیسان کمیسیون‎های مجلس نمایندگان در جلسه روز سه‎شنبه خود تصمیم بگیرند که همه این وزیران روز شنبه آینده برای استیضاح فراخوانده شوند یا نه، اما درگیری بین آنها مانع از تصمیم‎گیری در این مورد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.