روزنامه‎های کابل: سه‌شنبه، ۲۶ جدی

به روز شده:  08:37 گرينويچ - سه شنبه 15 ژانويه 2013 - 26 دی 1391

شماری از روزنامه‎های چاپ کابل برگزاری لویه جرگه برای بررسی مصونیت قضایی سربازان آمریکایی را نقد کرده و مجلس نمایندگان را برای مشورت در این مورد مناسب دانسته، اما برخی دیگر از روزنامه‎ها دادن مصونیت قضایی به این سربازان را از پایه نادرست دانسته‌اند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان پس از بازگشت از سفر آمریکا روز دوشنبه، ۲۵ جدی/دی به خبرنگاران کلیک گفت که آمریکا شماری از سربازانش را در چهارچوب پیمان امنیتی در افغانستان می‎گذارد، به شرطی به آنها مصونیت قضایی داده شود، ولی به گفته او، حکومت افغانستان نمی‎تواند در این مورد تصمیم بگیرد بلکه لویه جرگه باید در این مورد تصمیم بگیرد.

روزنامه افغانستان نوشته که برگزاری لویه جرگه درباره توافقنامه امنیتی با آمریکا چندان دور از انتظار نبود و شماری از آگاهان پیش از سفر آقای کرزی به آمریکا هم این موضوع را پیش‎بینی می‎کردند. روزنامه اما افزوده که اگر این لویه به همان صورتی که در قانون اساسی پیش‌بینی شده، برگزار شود، ایرادی ندارد.

نویسنده افغانستان افزوده که شماری از اعضای لویه جرگه‌ای که در قانون اساسی پیش‌بینی شده، اصلا مشخص نیست، به دلیل شوراهای ولسوالی‌ها برگزار نشده و رئیسان این شوراها بخشی از لویه جرگه هستند. نویسنده از دولت انتقاد کرده که زمینه برگزاری انتخابات این شوراها را در یازده سال گذشته فراهم نکرد.

سرمقاله‌نویس افغانستان معتقد است که محول کردن مسایل مطروحه در توافقنامه امنیتی بین آمریکا و افغانستان به لویه جرگه از نظر قانونی مشکلی ندارد، بلکه نظرخواهی از جرگه بیانگر همیت موضوع است به شرط این که لویه جرگه مطابق قانون اساسی برگزار شود.

اما روزنامه وحدت نوشته که شاید این مساله در گام نخست مثبت به نظر برسد، اما به تعبیر نویسنده، لویه جرگه سال گذشته با کلیات توافقنامه امنیتی موافقت کرده و گروه‌های سیاسی هم موافق آن هستند و از این نظر برگزاری لویه جرگه دیگر "بی‎معنی و اضافی" است.

سرمقاله‌نویس وحدت افزوده که لویه جرگه‌ها در گذشته هم نتوانسته نشان دهند که "راهکاری قانونی" هستند و "وجاهت قانونی و حقوقی" هم ندارند. به بارو نویسنده، برگزاری لویه جرگه تنها "دور زدن" قانون اساسی است و این امر برای دولت به یک "عادت" تبدیل شده است.

وحدت تاکید کرده که بهترین مرجع تصمیم‌گیری در صورت لزوم در این مورد مجلس نمایندگان است، اما آقای کرزی قصد دارد که با "کارت جرگه‌های فرمایشی" و برای امتیازگیری از غربی‌ها و تحت فشار قرار دادن آنها برای مقاصد "فردی و تیمی" خود از لویه جرگه استفاده کند.

روزنامه ۸صبح نوشته برگزاری لویه جرگه مطابق راهکار قانون اساسی امکان‌پذیر نیست و از سخنان رئیس جمهوری برمی‌آید که او قصد دارد یک جرگه سنتی برگزار کند که به باور نویسنده "هیچ مبنای حقوقی و قانونی ندارد" و به دلیل این که برگزاری آن در قانون اساسی تعریف نشده، توجیه قانونی ندارد.

روزنامه افزوده که دو لویه جرگه‌ای که آقای کرزی در گذشته برگزار کرد هم پایه قانونی نداشت. یکی از این جرگه‌ها برای مشورت درباره مصالحه با طالبان برگزار شد و دومی برای مشورت درباره امضای پیمان استراتژیک با آمریکا.

نویسنده ۸صبح تاکید کرده که حامد کرزی به عنوان حافظ قانون اساسی نباید به کاری دست بزند که با قانون اساسی مطابقت ندارد. به نظر برگزاری لویه جرگه سنتی "قانون‌شکنی" است و رفتار قانون‌شکنانه را تقویت می‌کند و از سوی دیگر منابع مالی را هم هدر می‌دهد.

۸صبح با این تحلیل در ادامه افزوده که آقای کرزی از خیر برگزاری لویه جرگه سنتی بگذرد و برای تصمیم‌گیری مورد مصونیت قضایی سربازان آمریکایی باید با پارلمان، احزاب سیاسی، جامعه مدنی و شوراهای ولایتی مشورت کند. نویسنده تاکید کرده که پارلمان در حال حاضر بیش از هر نهادی دیگر می‌تواند از مردم نمایندگی کند.

اما روزنامه سرنوشت در سرمقاله خود دادن مصونیت قضایی به سربازان آمریکایی را "ادامه وحشت" در کشور خوانده و نوشته که به نظر می‌رسد که دولت افغانستان تصمیم دارد به توافقنامه امنیتی با آمریکا به سربازان این کشور در افغانستان مصونیت قضایی بدهد.

روزنامه افزوده که دولت افغانستان در آغاز جدی به نظر می‌رسید، اما اخیرا تحت آن چه که نویسنده فشار و جنگ روانی از جانب آمریکا خوانده، کم کم دارد از موضع اولی خود عقب گرد می‌کند.

سرنوشت در ادامه نوشته که در یازده سال گذشته با این که به نیروهای بین‌المللی رسما مصونیت قانونی داده نشده بود، در حملات خود باعث تلفات غیرنظامی می‌شدند، در صورتی به که آنها مصونیت قضایی داده شود، چه تضمینی وجود دارد که تلفات غیرنظامیان در حملات آنها افزایش نیابد.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود مخالفت گروه طالبان با برگزاری اجلاس علمای اسلامی در کابل را بررسی کرده و نوشته که این گروه به دلیل این که به کارهای "ضداسلامی و ضدانسانی" خود رنگ اسلامی می‌بخشد، در حالی که اسلام کشتار دیگران و خودکشی را "حرام مطلق" دانسته است.

به نوشته انیس، اخیرا ملا عمر رهبر گروه طالبان در واکنش به توافقی که دولت‌های افغانستان و پاکستان برای برگزاری اجلاس علمای اسلام در کابل، بخ روحانیان افغان هشدار داده که در این اجلاس شرکت نکنند.

نویسنده انیس با اشاره به حملات انتحاری گروه طالبان نوشته که روحانیان برجسته افغان و همچنین شماری از بزرگترین علمای اسلامی در کشورهای مختلف و از جمله شیخ عبدالعزیز عبدالله آل شیخ مفتی اعظم عربستان سعودی، طنطاوی مفتی ازهر مصر، محمدطاهر قادری در پاکستان حملات انتحاری را حرام دانسته‌اند.

سرمقاله نویس انیس افزوده ملا عمر به دلیل این که کارکردهای پیروان او مغایر اصول اسلامی است و هراس دارد که در اجلاس کابل ممکن است علیه این نوع کارکردها "فتوا" صادر شود، با برگزاری این اجلاس مخالفت کرده است. نویسنده اما تاکید کرده که برگزاری چنین نشستی به خیر ملت مسلمان افغانستان است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.