​روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۲۷ جدی

به روز شده:  09:42 گرينويچ - چهارشنبه 16 ژانويه 2013 - 27 دی 1391

درگیری فیزیکی بین رئیسان کمیسیونهای مجلس نمایندگان و غصب زمین در افغانستان، از مسایل اصلی مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه افغانستان با اشاره به درگیری فیزیکی رئیسان کمیسیون‌های مجلس نمایندگان نوشته که این نخستین بار نیست که مجلس با مشکل تصمیم‌گیری مواجه می‌شود، بلکه در گذشته هم مشکلات زیادی در این زمینه داشته که به نظر نویسنده، بشتر ناشی از "سطح پایین دانش" نمایندگان است.

حفیظ‌الله زکی در سرمقاله روزنامه افغانستان افزوده که شماری از نمایندگان از در تشخیص دامنه صلاحیت‌های مجلس مشکل دارند و این باعث شده که کارهای این نهاد ملی به بست کشیده شود و اختلافاتش با قوه مجریه هم افزایش یابد. به نظر نویسنده، تصامیم کلی و یک‌جانبه مجلس و همچنین حکومت، مشکلات را "چندبرابر" کرده است.

سردبیر روزنامه افغانستان در مورد استیضاح وزیران یک راه حل این را دانسته که هفت تن آنها استیضاح شوند و چهار تن دیگر "استجواب". به نظر نویسنده، راه دیگر این است که حکومت بر اساس قانون اساسی به تصمیم مجلس به طور کلی احترام بگذارد، ولی در این صورت اگر مجلس وزیری را سلب صلاحیت کرد، حکومت می‌تواند آن را "ناموجه" بداند.

روزنامه اطلاعات روز در مطلب اصلی خود نوشته که درگیری روز سه‌شنبه رئیسان کمیسیون‌های مجلس علاوه بر این که موضوع استیضاح وزیران را به بن‌بست کشیده، بلکه هزینه‌های "اخلاقی و قانونی" هم برای مجلس به دنبال دارد. به تعبیر نویسنده، این درگیری بیانگر "بند بند شدن" مجلس و اختلاف‌های جدی نمایندگان بر سر استیضاح وزیران است.

نویسنده اطلاعات روز درگیری دیروز در کمیته روسای مجلس نمایندگان و "ناکامی" مجلس در استیضاح وزیران را به آنچه که "شگرد سیاسی حکومت" خوانده نسبت داده و افزوده این شگرد مجلس را "زمین‌گیر" کرده است.

۸صبح فهرستی از "زمین‌خواران بزرگ" را منتشر کرده و نوشته که این فهرست را براساس اسنادی که به دست این روزنامه رسیده، تهیه کرده است. به نوشته این روزنامه، در یازده سال گذشته حدود دو میلیون جریب زمین توسط نزدیک به ۱۶ هزار تن غصب شده است.

به نوشته ۸صبح، در بین کسانی که به عنوان "غاصب زمین‌های دولتی" در ولایت‌های مختلف کشور معرفی شده‌اند، شماری از اعضای پیشین کابینه، اعضای پارلمان، فرماندهان سابق جهادی، افراد قدرتمند و مسلح دیده می‌شوند. به نوشته روزنامه، بیشتر این زمین‌ها در کابل، بلخ، ننگرهار، قندهار و هرات است.

۸صبح در سرمقاله خود آنچه را که "مافیای زمین" خوانده، "هیولایی دانسته که کسی مانع آن شده نمی‌تواند". به تعبیر سرمقاله نویس ۸صبح، "الیگارشی زمین خواری" در افغانستان به حدی قدرتمند است "واهمه‌ای از هیچ قدرتی ندارد". به نظر روزنامه حامد کرزی هم با زمین‌خواری برخورد جدی نکرده است.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود سفر حامد کرزی به آمریکا را "پردستاوردترین" سفر او دانسته و نوشته که نتایج این سفر مطابق خواست و انتظار مردم بود. نویسنده روابط افغانستان و آمریکا بر سر مسایل امنیتی، حمایت مالی و تسلیحاتی آمریکا از نیروهای امنیتی افغانستان را با اهمیت دانسته است.

انیس با اشاره به این نکته مورد تاکید آقای کرزی که گفته افغانستان پس از خروج نیروهای بین‌المللی در سال ۲۰۱۴، "امن‌تر و بهتر می‌شود"، نوشته که توانایی نیروهای امنیتی افغانستان افزایش یافته می‌توانند پس از خروج نیروهای بین‌المللی امنیت کشور را تامین کنند و مردم هم به آن باور دارند.

اما آرمان ملی از قول فاضل سانچارکی سخنگوی ائتلاف ملی نوشته که "تیم کرزی در سفرش به آمریکا بی‌برنامه بود" و انتظار این بود که دستاوردهای این سفر در بیانیه مشترک آقایان کرزی و اوباما بازتاب می‌یافت. به باور او، توافق بر سر خروج زودهنگام نیروهای بین‌المللی به "نگرانی‌ها" در خصوص امنیت کشور دامن زده است.

آرمان ملی به نقل از سخنگوی ائتلاف مخالف دولت نوشته که برنامه "ناقص و غلط" دولت باعث شده که افغانستان نتواند از فرصت‌های فراهم شده در یازده سال گذشته استفاده کند. به نظر او، به همین دلیل خروج پیش از موعد نیروهای خارجی، ارتش افغانستان را در تامین امنیت با مشکل مواجه می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.