شورای صلح افغانستان: طالبان باید با مشورت افغانستان آزاد شوند

به روز شده:  12:09 گرينويچ - شنبه 19 ژانويه 2013 - 30 دی 1391

آزادی زندانیان طالبان از زندان‌های پاکستان یکی از درخواست‌های اصلی شورای عالی صلح افغانستان بوده است

شورای عالی صلح افغانستان از تصمیم پاکستان مبنی بر آزادی همه اعضای طالبان از زندان‌های این کشور استقبال کرده است.

یک مقام این شورا به بی بی سی گفت آزادی این طالبان باید با مشورت حکومت افغانستان صورت گیرد تا از پیوستن دوباره آنها به گروه‌های شورشی جلوگیری شود و به روند صلح لطمه وارد نشود.

عطا الله لودین، معاون شورای عالی صلح افغانستان گفت: " ما از این پروژه استقبال می کنیم. البته پیشنهادهایی هم داریم. این زندانیان باید از طریق تفاهم با شورای عالی صلح و موافقت حکومت افغانستان و پاکستان رها شوند تا در آینده سرنوشت شان معلوم باشد. این طور نشود آنها آزاد شوند و بعد دوباره به جبهه بروند. این پیامی خوبی برای صلح نخواهد بود."

وزارت خارجه پاکستان دیروز (جمعه، ۱۸ جنوری) اعلام کرد که این کشور در نظر دارد همه زندانیان طالبان در این کشور را آزاد کند.

گفته می‌شود که ملا عبدالغنی برادر، فرد شماره دوم طالبان نیز در میان آنها خواهد بود.

جلیل جیلانی، معاون وزارت خارجه پاکستان گفته است هماهنگی برای رهایی تمامی زندانیان طالب از زندانهای پاکستان در جریان است.

"امتیازدهی به طالبان"

اپوزیسیون سیاسی دولت افغانستان در مورد این تصمیم پاکستان ابراز تردید کرده اند.

آقای عاصم این تصمیم پاکستان را ابهام‌آمیز توصیف کرد

ائتلاف ملی یکی از گروه‌های اصلی اپوزیسیون دولت افغانستان، آزادی طالبان را یک نوع امتیازدهی به این گروه و تلاش بدون نتیجه خوانده است.

محمد عاصم از اعضای ارشد ائتلاف ملی افغانستان گفت: "مخالفان مسلح و طالبان با وجود کوششهای پیوسته و با گذشت بیش از دو سال وقت، حاضر به مذاکره با حکومت افغانستان و برنامه صلحی که به حمایت جامعه بین المللی روی دست گرفته شده، نیستند. در چنین حالتی دادن امتیازات قبل از وقت چه مفهومی دارد و اینکه آنها چرا دیروز زندانی شدند و امروز چرا رها می‌شوند؟ تمام این اقدامات در فضای مجهول و مبهم صورت می گیرد."

پس از سفر دوماه پیش هیات شورای عالی صلح به پاکستان، دولت این کشور حدود ۲۰ زندانی طالبان را آزاد ساخته است که مهمترین آنها ملانورالدین ترابی وزیر عدلیه رژیم طالبان بود.

آقای ترابی همراه با سه عضو دیگر ارشد طالبان در ۳۱ دسامبر سال گذشته میلادی آزاد شدند.

دولت افغانستان امیدوار است تا آزادی اعضای ارشد طالبان، از جمله ملا برادر بتواند به روند مذاکرات صلح با طالبان کمک کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.