'ایران و تاجیکستان به رفع مالیات مضاعف با افغانستان علاقمند اند'

به روز شده:  15:38 گرينويچ - جمعه 18 ژانويه 2013 - 29 دی 1391

بحث بر سر رفع مالیات مضاعف درنشست سه روزه سازمان همکاریهای اقتصادی ایکو در ایران مطرح شده است.

حکومت افغانستان می‌گوید ایران و تاجیکستان ابراز علاقمندی کرده‌اند تا موافقنامه‌های رفع مالیات مضاعف را با افغانستان به امضا برسانند.

این علاقمندی درنشست سه روزه سازمان همکاریهای اقتصادی اکو در ایران ابراز شده است.

مسئولان وزارت مالیه (دارایی) افغانستان می‌گویند این اقدام باعث تشویق سرمایه‌گذاران خارجی به سرمایه گذاری درافغانستان خواهد شد.

اگر این موافقتنامه‌ها به امضا برسند شرکت های ایرانی و تاجیک که در افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کنند مجبور نخواهند بود به حکومت افغانستان مالیه بپردازند.

در مقابل حکومت ایران هم ازافغانهایی‌که درایران سرمایه‌گذاری می‌کنند و یا مشغول تجارت اند، مالیه نخواهد گرفت.

درحال حاضر سرمایه‌گذاران و تاجران این کشورها مکلف‌اند هم در کشور خود مالیه بپردازند، هم به کشورهایی که کالا به آن صادر می‌کنند و هم به کشورهایی که کالا‌های خود را ازطریق آن انتقال می‌دهند.

سبحان فهیمی، رئیس اداره مالیه‌دهندگان در وزارت مالیه افغانستان که برای شرکت درنشست سه روزه سازمان همکاریهای اکو به ایران رفته است می‌گوید در این نشست تلاش شد تا کشورها با نظام‌های مالیاتی یکدیگر آشنا شده و روی رفع مالیات مضاعف تصمیم بگیرند.

به گفته آقای فهیمی دولت افغانستان تلاش دارد برای فراهم کردن زمینه‌های تجارت آزاد موافقتنامه‌های چند جانبه را با کشورهای عضو اکو به امضا برساند.

آقای فهیمی گفت: "از این راه سرمایه‌گذاران خارجی تشویق می‌شوند تا بیایند در افغانستان سرمایه‌گذاری و کار کنند. زیرا درحال حاضر بسیاری از آنها از پرداخت مالیه می‌ترسند و نمی‌خواهند چندین جای مالیه بدهند."

مقامات افغان گفته‌اند که ظاهرا پاکستان در این زمینه ابراز علاقه نکرده است.

دولت افغانستان در تلاش جلب سرمایه‌گذاری خارجی است.

هند وچین دو کشوری اند که بیشترین سرمایه‌گذاری را در سالهای اخیر در افغانستان انجام داده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.