پاکستان: همه زندانیان طالبان افغان را آزاد می‌کنیم

به روز شده:  16:41 گرينويچ - جمعه 18 ژانويه 2013 - 29 دی 1391

آقای جیلانی گفت: "هدف ما آزاد کردن همه اعضای طالبان است."

مقامات پاکستانی گفته‌اند که در نظر دارند همه زندانیان طالبان در این کشور را آزاد کنند.

گفته می‌شود که ملا عبدالغنی برادر فرد شماره دوم طالبان نیز در میان آنها خواهد بود.

خبرگزاری رویترز به نقل از جلیل جیلانی، معاون وزارت خارجه پاکستان نوشته که: "ما در حال هماهنگی برای آزاد کردن زندانیان باقی‌مانده هستیم و آنها متعاقبا آزاد خواهند شد."

آقای جیلانی در کنفرانس خبری در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی در پاسخ به این سوال که آیا ملا عبدالغنی برادر معاون ملاعمر نیز در میان آزادشدگان خواهد بود، گفت: "هدف ما آزاد کردن همه‌ اعضای طالبان است."

اما آقای جیلانی مشخص نکرد که چه تعداد از طالبان در زندانهای پاکستان زندانی هستند و این زندانیان دقیقا چه زمانی آزاد خواهند شد.

از زمانی سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ بیشتر اعضای ارشد طالبان به پاکستان فرار کردند اما هیچ‌گاه آماری در مورد شمار طالبان افغانی که از سوی پاکستان بازداشت شده‌اند، ارائه نشده است.

دولت پاکستان پس از دیدار هیاتی شورای عالی صلح افغانستان از این کشور در ماه نوامبر سال گذشته توافق کرد که شماری از اعضای طالبان را آزاد کند.

از آن زمان تا کنون دولت پاکستان حدود ۲۰ زندانی طالبان را آزاد ساخته است که مهمترین آنها ملانورالدین ترابی وزیر عدلیه (دادگستری) رژیم طالبان بود.

آقای ترابی همراه با سه عضو دیگر ارشد طالبان در ۳۱ دسامبر سال گذشته میلادی آزاد شدند.

ملا عبدالغنی برادر، فرد شماره دوم طالبان

آزادی ملا برادر یکی از درخواست‌های اصلی دولت افغانستان از پاکستان بوده است

آزادی ملا برادر یکی از درخواست‌های اصلی دولت افغانستان از پاکستان بوده است. او در اوایل سال ۲۰۱۰ از سوی دولت پاکستان در کراچی بازداشت شد.

دولت افغانستان امیدوار است تا آزادی اعضای ارشد طالبان، از جمله ملا برادر بتواند به روند مذاکرات صلح با طالبان کمک کند.

از ملا برادر به عنوان فرد شماره دوم گروه طالبان و معاون ملا محمد عمر یاد می شود که در زمانی بازداشتش از نفوذ گسترده‌ای در میان اعضای این گروه برخوردار بود.

اما ناظران می‌گویند مشخص نیست که اکنون آقای برادر تا چه حد در میان طالبان نفوذ دارد و چه کمک مشخصی در جهت مذاکره با این گروه می‌تواند انجام دهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.