نظامی آمریکایی متهم به قتل شهروندان افغان آزمایش روانپزشکی می‌شود

به روز شده:  06:43 گرينويچ - جمعه 18 ژانويه 2013 - 29 دی 1391
بیلز

وکلای مدافع رابرت بیلز در نظر دارند در دفاعیات خود به اختلال روانی متهم هنگام ارتکاب جرم متوسل شوند

قاضی دادگاه رسیدگی به پرونده نظامی آمریکایی متهم به قتل غیرنظامیان افغان با بررسی روانپزشکی او موافقت کرده است.

روز جمعه، ٢٩ دی/جدی (١٨ ژانویه)، گزارش شد که به دستور قاضی دادگاه نظامی رسیدگی کننده به پرونده استوار رابرت بیلز به اتهام کشتار شانزده روستایی غیرمسلح افغان در ماه مارس سال گذشته دستور داده است یک هیات پزشکی متهم را از نظر "سلامت عقل" مورد آزمایش قرار دهد.

این دستور به درخواست وکیلان مدافع متهم در نخستین جلسه دادگاه نظامی صادر شده که اظهار داشتند موکل آنان هنگام ارتکاب جرم گرفتار اختلال روانی و عوارض ناشی از آسیب مغزی بوده است.

وکیلان مدافع رابرت بیلز گفته اند در نظر دارند دفاعیات خود را بر اساس بیماری روانی موکل خود تهیه کنند و سرهنگ جفری نانس، قاضی دادگاه نظامی، گفته است که دفاع از متهم بر این اساس مستلزم ارزیابی روانشناسی است و دستور داد یک هیات پزشکی برای بررسی وضعیت روانی و عقلی رابرت بیلز تشکیل شود.

به گفته کارشناسان حقوقی، حتی اگر ثابت شود رابرت بیلز دچار عوارض ناشی از آسیب مغزی بوده، بازهم بعید است که وکلای مدافع بتوانند در دفاعیات خود به جنون در هنگام ارتکاب جرم متوسل شوند اما در عین حال، چنین نتیجه ای باعث می شود کسب حکم اعدام برای متهم هم برای دادستانی آسان نباشد.

در اوایل ماه نوامبر سال گذشته، دادستان رسیدگی به پرونده اتهامی علیه آقای بیلز خواستار ارجاع پرونده به دادگاه نظامی و صدور حکم اعدام برای متهم شد و در ماه دسامبر، دادگاه مقدماتی با این درخواست موافقت کرد و پرونده در اختیار دادگاه نظامی قرار گرفت.

طرح پرونده در دادگاه نظامی به معنی آن است که متهم علاوه بر اتهام قتل، با اتهامات دیگری در زمینه تخلف جدی از مقررات و ضوابط ارتش ایالات متحده هم مواجه خواهد شد.

کشتار غیرنظامیان

محل دفن شماری از قربانیان

شانزده غیرنظامی از جمله نه کودک قربانی "انتقام جویی" نظامی آمریکایی شدند

رابرت بیلز، سی و نه ساله، متهم است که هنگام خدمت در یک پایگاه نظامی آمریکاییان در یکی از مناطق دور افتاده ولایت قندهار افغانستان در ماه مارس سال ٢٠١٢ میلادی، ظاهرا به منظور انتقام‌جویی از کشته شدن نظامیان آمریکایی به دست شورشیان مخالف دولت افغانستان، در دو مرحله به قتل غیرنظامیان افغان مبادرت کرد.

اکثر قربانیان استوار بیلز زنان و کودکان افغان بودند که به ضرب گلوله او کشته شدند.

قتل روستاییان افغان به دست استوار بیلز وخیم‌ترین مورد از کشتار غیرنظامیان توسط نظامیان آمریکایی از زمان جنگ ویتنام به بعد توصیف شده که به روابط نه چندان مساعد آمریکا و افغانستان هم آسیب رساند.

ارتش آمریکا معتقد است که رابرت بیلز به تنهایی مسئول این کشتار است و افرادی که از این ماجرا جان به در برده‌اند هم گفته اند که فقط یک نظامی آمریکایی را هنگام ارتکاب جرم مشاهده کرده اند. در عین حال، برخی گزارش‌ها احتمال شرکت افراد دیگری در این انتقام‌جویی را مطرح کرده اما تا کنون، اتهام این کشتار صرفا متوجه استوار بیلز بوده است.

استوار رابرت بیلز، که سابقه شرکت در عملیات نظامی در عراق و افغانستان را دارد، با شانزده مورد اتهام قتل عمد، شش مورد اتهام اقدام به قتل عمد و همچنین اتهامات دیگری شامل ضرب و جرح و استفاده از مواد غیرمجاز و مشروبات الکلی در حین عملیات نظامی مواجه است.

در دادگاه نظامی، حکم مجازات اعدام در صورتی صادر می شود که هیات منصفه متشکل از نظامیان به اتفاق آرا متهم را مجرم بشناسند و خواستار صدور حکم اعدام شوند.

براساس مقررات ارتش ایالات متحده، حکم اعدام صادر شده توسط دادگاه نظامی باید به تایید رئیس جمهوری، به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح، برسد. آخرین مورد از اعدام یکی از نفرات ارتش آمریکا با حکم دادگاه نظامی به سال ١٩٦١، یعنی پنجاه و یک سال پیش باز می گردد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.