روزنامه‌های کابل: شنبه، ۳۰ جدی

به روز شده:  06:35 گرينويچ - شنبه 19 ژانويه 2013 - 30 دی 1391

بیشتر روزنامه‌های چاپ امروز کابل سرعت عمل نیروهای امنیتی برای مهار مهاجمان انتحاری را که هفته گذشته به یک ساختمان امنیت ملی کلیک حمله کردند، ستایش و گروه طالبان را نکوهش کرده‌اند.

آرمان ملی در سرمقاله خود از نیروهای امنیتی که با مهاجمان مقابله کردند، با صفت‌های "شجاع" و "دلاور" یاد کرده و تاکید کرده است که دولت باید از آنها با پاداش‌های مادی و معنوی تقدیر کند.

به نظر این روزنامه، نیروهای امنیتی حالا توانایی آن را به دست آورده‌اند که چنین حملات را مهار کنند و مخالفان مسلح باید این را بفهمند.

با این حال، نویسنده آرمان ملی این سوال را مطرح کرده است که مهاجمان چگونه موفق شدند دو خودرو مملو از مواد منفجره، سلاح و نارنجک را با خود وارد شهر کنند و از چندین کمربند امنیتی و ایست‌های بازرسی بگذرند.

این روزنامه معتقد است که کمربندهای امنیتی نیازمند بازنگری هستند.

آرمان ملی همچنین از برخورد ماموران امنیتی در روز حمله به امنیت ملی با خبرنگاران و مردم عادی انتقاد کرده و نوشته است که آنها "فحش" می‌دادند و این شایسته پلیس خدمتکار مردم نیست.

نویسنده تاکید کرده است که تلاش شود در چنین وضعیت‌هایی به خبرنگاران فرصت داده شود که به کار حرفه‌ای خود رسیدگی کنند.

روزنامه دولتی انیس نوشته است که در پس حمله انتحاری روز چهارشنبه گذشته "دست‌های نامرئی استخبارات کشورهای منطقه و بخصوص پاکستان" دخیل بوده است.

به نوشته این روزنامه، مخالفان از سوی آنها تسلیح و حمایت مالی شدند و آموزش دیدند و برای خرابکاری و بمبگذاری انتحاری به افغانستان فرستاده می‌شوند.

سرمقاله‌نویس انیس مدعی است که مخالفان مسلح از دستورهای اسلام "بی‌‌خبر" هستند و اگر آنها از ماهیت کارکرد "غیراسلامی" خود آگاه شوند، دست از تبهکاری برمی‌دارند.

نویسنده تاکید کرده است که دولت افغانستان و شورای علما باید برای برگزاری نشستی با شرکت علمای جهان اسلام تلاش کنند تا در چنین نشستی، در مورد کارکردهای طالبان به اجماع برسند.

روزنامه اطلاعات روز با اشاره به اظهارات اخیر مقام‌های پاکستانی مبنی بر آزادی همه زندانیان طالبان در این کشور، این سوال را مطرح کرده است که آیا آنها برای صلح آزاد می‌شوند یا برای جنگ؟

به نظر نویسنده این روزنامه، پاکستان به دنبال تامین منافع خود است و این احتمال وجود دارد که این زندانیان را در راستای "تقویت جبهه جنگ علیه افغانستان" آزاد کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از جلیل جیلانی، معاون وزارت خارجه پاکستان کلیک نوشته است که: "ما در حال هماهنگی برای آزاد کردن زندانیان باقی‌مانده هستیم و آنها متعاقبا آزاد خواهند شد."

گفته می‌شود که ملا عبدالغنی، برادر فرد شماره دوم طالبان هم از جمله این زندانیان خواهد بود.

سرمقاله‌نویس اطلاعات روز معتقد است که پاکستان بدون توجه به قوانین بین‌المللی، روابط خود با افغانستان را بر مبنای منافع خود تعریف می‌کند و از این منظر "جنگ و ناامنی" در افغانستان، وضعیتی است که می‌تواند منافع پاکستان را به خوبی تامین کند.

نویسنده اطلاعات روز به این باور است که هدف پاکستان در آزادی زندانیان طالبان، "تقویت و سازماندهی دوباره" آن است و در این صورت دولت افغانستان نمی‌تواند متوجه نیات و برنامه‌های پاکستان نباشد.

نویسنده افزوده است: هرچند این زندانیان به درخواست مکرر دولت افغانستان آزاد شده‌اند، ولی سوال‌هایی در مورد برنامه مصالحه دولت افغانستان وجود دارد.

اطلاعات روز با اشاره به اظهارات اخیر جیمز کانینگهام، سفیر آمریکا در افغانستان که گفته است هنوز مشخص نیست که زندانیان آزادشده به افغانستان بازگشته یا به طالبان پیوسته‏‌اند و مذاکره با طالبان آغاز نشده است، نوشته که در این صورت، احتمالا اطلاعاتی که پیش از این از جانب حکومت در مورد گفتگو با طالبان منتشر شده، "وارونه و ناقص" بوده است.

روزنامه باور ملی در سرمقاله خود تاکید کرده است که زندانیان طالبان از سوی مقام‌های پاکستانی باید به نشانی مشخصی در افغانستان تحویل داده شوند تا از نظریات آنها برای موفقیت برنامه مصالحه به صورت درستی استفاده شود.

به نظر این روزنامه، با این زندانیان باید درباره گفتگو با رهبران طالبان مذاکره شود.

باور ملی با اشاره به نگرانی سفیر آمریکا در افغانستان در مورد زندانیان آزاد شده، نوشته است که چنین نگرانی در میان افغان‌ها هم وجود دارد، از جمله اخیرا مجلس سنای افغانستان تاکید کرده است که باید درباره زندانیان آزاد شده اطلاعات کاملی وجود داشته باشد که آنها در کجا هستند و چه کاری می‌کنند.

۸صبح: "بودجه ملی برای بار سوم به پارلمان فرستاده شد." این روزنامه در گزارش اصلی خود از قول وحیدالله توحیدی، سخنگوی وزارت مالیه/دارایی، نوشته است که طرح بودجه ۱۳۹۲ با افزایش یک میلیون دلار برای بازسازی فرودگاه زابل به مجلس فرستاده شده است و اگر باز هم مجلس آن را رد کند، دولت این طرح را تصویب‌شده تلقی خواهد کرد و به اجرای آن می‌پردازد.

طرح بودجه ۱۳۹۲ پیش از این دوبار از سوی مجلس نمایندگان به دلیل "نامتوازن" بودن کلیک رد شده است.

۸صلح در سرمقاله خود نوشته که "ضعف" پارلمان باعث شده است که حکومت زیاد نظریات مجلس نمایندگان را لحاظ نکند.

نویسنده افزوده است که مجلس، هر ساله طرح بودجه را دو سه بار رد می‌کند، اما در نهایت بودجه با همان "ضعف‌های خود" باقی می‌ماند.

به نظر نویسنده، یکی از دلایل ضعف مجلس در این مورد "نفوذ" مقام‌های حکومت در درون مجلس است.

سرمقاله‌نویس ۸صبح معتقد است که نفوذ حکومت در درون مجلس باعث شده است که نه تنها بحث بودجه نهایی نشود، بلکه مجلس در اعمال صلاحیت‌های خود در مورد نظارت بر کارکردهای حکومت هم "ناکام" شود. نویسنده برگزار نشدن جلسه استیضاح یازده وزیر در هفته‌های گذشته را دلیلی بر این ناکامی دانسته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.