فدراسیون روزنامه‎نگاران افغانستان تشکیل شد

به روز شده:  13:05 گرينويچ - 20 ژانويه 2013 - 01 بهمن 1391

این فدراسیون به صورت "شورایی" اداره می‎شود

نه نهاد مدافع روزنامه‎نگاران در افغانستان اقدام به تشکیل تشکل تازه موسوم به "فدراسیون روزنامه‎نگاران افغانستان" کرده‎اند.

این فدراسیون روز یکشنبه، اول دلو/بهمن با صدور اعلامیه‎ای گفت که هدف از تشکیل این نهاد حمایت از آزادی بیان، رسانه‎های آزاد، حقوق صنفی روزنامه‎نگاران و تامین حق دسترسی به اطلاعات است.

افزایش ظرفیت‎های کاری رسانه‎ها، بهسازی قوانین مربوط به فعالیت‎های رسانه‎ای و تامین ارتباط با نهادهای جهانی مدافع آزادی بیان و حامی رسانه‎های آزاد، از دیگر اهداف این فدراسیون خوانده شده است.

در این اعلامیه آمده که تلاش‎ها برای هماهنگی میان نهادهای مدافع آزادی بیان و رسانه‎ها در افغانستان از چهار سال پیش آغاز شده بود و سرانجام این تلاش‎ها منجر به تشکیل فدراسیون روزنامه‎نگاران افغانستان شد.

صدیق‎الله توحیدی، رئیس سازمان حامی رسانه‎های آزاد موسوم به "نی" در همایشی که به مناسبت اعلام موجودیت این فدراسیون در کابل برگزار شد، گفت: "رسیدن به مرحله تشکیل اتحادیه سراسری و واحد از همین فدراسیون آغاز شد."

نهادهای تشکیل دهنده فدراسیون

۱. اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران افغانستان

۲. اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران و خبرنگاران افغانستان

۳. انجمن آزاد رسانه‎های آسیای جنوبی ـ سفما

۴. انجمن زنان روزنامه‎نگاران آسیای جنوبی ــ سووَم

۵. انجمن زنان روزنامه‎نگار افغان

۶. انجمن روزنامه‎نگاران آزاد افغانستان

۷. کمیته دفاع از روزنامه‎نگاران افغان

۸. کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان

۹. نی، حمایت‎کننده رسانه‎های آزاد افغانستان

او افزود: "به دلایل مختلف رفتن به صورت مستقیم به یک اتحادیه واحد سراسری خواهی نخواهی خالی از چالش نبود. به همین منظور ما کار را از همین فدراسیون آغاز کردیم که بعد از یک مدت همکاری و هماهنگی تمام اعضای فدراسیون و دوستانی که بعدا خواهند پیوست، متفق شویم به این که یک اتحادیه واحد سراسری روزنامه‎نگاران در افغانستان داشته باشیم."

خشونت با روزنامه‎نگاران و عدم دسترسی لازم به اطلاعات، از مشکلات اصلی روزنامه‎نگاران و رسانه‎ها در افغانستان شمرده می‎شود.

آن گونه که آقای توحیدی گفت، یکی از اهداف فدراسیون تازه تشکیل، تلاش برای کاهش موارد خشونت با روزنامه‎نگاران و پیگیری پرونده‎های مرتبط با فعالیت‎های رسانه‎ای است.

او افزود: "ما چهارده پرونده قتل خبرنگاران را داریم که مسکوت گذاشته شده و نتایج تحقیقات در این مورد اعلام نشده و هیچ کسی به اتهام قتل این همکاران بازداشت و به دادگاه فرستاده نشده است. به همین دلیل، ما نیازمند صدای واحد، محکم و قوی بودیم که در حاضر این فدراسیون توان بلند کردن چنین صدایی را دارد."

آنگونه که عبدالحمید مبارز رئیس اتحادیه ملی روزنامه‎نگاران افغانستان و عضو این فدراسیون گفت، فدراسیون روزنامه‎نگاران افغانستان به وسیله یک شورای مرکزی به صورت "دموکراتیک" اداره می‎شود.

پیش از این انتقادهایی مطرح شده که نهادهای مدافع آزادی بیان و حقوق روزنامه‎نگاران توانایی کافی برای دفاع از روزنامه‎نگاران و کاهش خشونت علیه آنها نداشته‎اند، اما آقای مبارز گفت که تلاش‎هایی در این مورد صورت گرفته، ولی دشواری‎های زیادی هم بر سر راه آنها وجود دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.