مجلس افغانستان طرح جنجالی بودجه ۱۳۹۲ را تصویب کرد

به روز شده:  11:15 گرينويچ - 20 ژانويه 2013 - 01 بهمن 1391

پیشتر انتقاد نمایندگان این بود که چرا ۸۶ میلیون دلار برای مصرف دفتر رئیس جمهوری و ۵۸۲ میلیون دلار تحت عنوان "کد احتیاط" در نظر گرفته شده

طرح بودجه ملی افغانستان پس از آن که دو بار از سوی مجلس نمایندگان به دلیل "عدم توازن" کلیک رد شد، روز یکشنبه، اول دلو/بهمن به تصویب مجلس رسید.

اسدالله سعادتی، عضو مجلس به بی‎بی‎سی گفت که تغییرات اعمال شده شامل افزایش یک میلیون دلار برای ساخت فرودگاه ولایت زابل و نیم میلیون دلار دیگر برای ساخت جاده‎ای در ولایت غزنی است.

موارد جنجالی در بودجه ۱۳۹۲

  • ۸۶ میلیون دلار برای مصرف دفتر رئیس جمهوری افغانستان
  • اختلاف نظر بر سر توازن در مصرف بودجه ولایت‌ها
  • ۵۸۲ میلیون دلار تحت عنوان "کد احتیاط" که رئیس جمهوری صلاحیت مصرف آن را دارد
  • ۷۰ میلیون دلار برای رفع بحران کابل بانک

محمد امیر یار، رئیس کمیسیون مالی و بودجه گفت این مبلغ از طرح‌های عمرانی دیگر کاسته شده و برای اجرای این دو طرح افزوده شده، ولی به طور کلی درسقف بودجه تغییری نیامده است.

پیشتر کلیک انتقاد نمایندگان این بود که چرا ۸۶ میلیون دلار برای مصرف دفتر رئیس جمهوری و ۵۸۲ میلیون دلار تحت عنوان "کد احتیاط" در نظر گرفته شده که صلاحیت مصرف آن به دست رئیس جمهوری است.

آقای سعادتی گفت: "کد احتیاط از کدهایی است که اکثرا از آنها سوء استفاده صورت می‌گیرد، در اختیار ریاست جمهوری است و در موارد سیاسی از آنها استفاده می‌شود."

اختصاص یافتن ۷۰ میلیون دلار دیگر برای رفع بحران بانک خصوصی کابل‌بانک، از دیگر مواردی بود که نمایندگان بر آن اعتراض داشتند، اما رئیس کمیسیون مالی و بودجه مجلس روز یکشنبه گفت که این مساله هم باید مورد تایید قرار بگیرد چرا که پرداخت بخشی از کمک‌های بین‌المللی منوط به تصویب آن شده است.

عمر زاخیلوال وزیر مالیه/دارایی ضمن آن که انتقادهای نمایندگان در مورد افزایش طرح‌های عمرانی را موجه دانست، گفت که دولت افغانستان پول کافی برای اجرای این درخواستها ندارد.

به گفته آقای زاخیلوال، از حدود سه میلیارد دلار بودجه عمرانی، حدود یک میلیارد آن در بخش امنیتی در نظر گرفته شده و دو میلیارد دیگر در سایر بخش‌ها.

او همچنین گفت که مجموع این پول به دو بخش "اختیاری و غیراختیاری" تقسیم می‌شود که بخش اختیاری آن به طور کامل تحت کنترل دولت است و بخش غیراختیاری آن از محل کمک‌های خارجی تامین می‌شود که صلاحیت مصرف آن هم به طور کامل در اختیار دولت نیست.

عمر زاخیلوال: پولی که ما از خود داریم، تنها صد میلیون دلار است

وزیر مالیه افزود که در بودجه توسعه‎ای "پولی که ما از خود داریم، تنها صد میلیون دلار است" و این پول پاسخگوی همه نیازمندی‌های کشور نیست.

طرح بودجه در آخرین روزهای قبل از تعطیلات زمستانی مجلس نمایندگان تصویب شده و آن گونه اسدالله سعادتی گفت، بیشتر نمایندگان به دلیل این که مایل بودند به تعطیلات بروند، به طرح پیشنهادی بودجه رای دادند.

بودجه سال ۱۳۹۲ شامل ۷ میلیارد دلار است که از آن جمله ۳.۷ میلیارد دلار بودجه توسعه‌ای و ۳.۲ میلیارد دلار بودجه عادی (جاری) است.

پشتر آقای زاخیلوال به مجلس سنای افغانستان گفته بود که ۴۶ درصد از این بودجه از کمک‎های خارجی و ۵۴ درصد دیگر از منابع داخلی تامین خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.