شکایت مقام افغان از برنامه طنزی یک رسانه خصوصی

به روز شده:  14:06 گرينويچ - دوشنبه 21 ژانويه 2013 - 02 بهمن 1391

سید حامد دقیق مشاور وزیر مالیه/دارایی افغانستان گفته است که تلویزیون خصوصی طلوع در یک برنامه طنزی به او توهین کرده است .

آقایی دقیق گفته است که برای اعاده حیثیت خود و دیگر معلولان رسما به دادستانی کل و وزارت اطلاعات و فرهنگ به گونه رسمی شکایت کرده است.

هر چند در برنامه طنزی "زنگ خطر" تلویزیون طلوع از کسی نام برده نشده، اما فرد مورد نظر در این برنامه مشاور یک وزارتخانه است. این فرد معلول روی چوکی/صندلی نشسته و ظاهراً به یک وزیر مشورت می دهد.

آقای دقیق که دو پایش معلول است، این طنز را منسوب به خود دانسته چرا که به گفته او، تنها مشاور وزیر معلول در وزارتخانه‎ها او است.

مشاور وزیر مالیه گفت که طنز تلویزیون طلوع نه تنها از لحاظ روحی به او آسیب رسانده بلکه همه معلولان را متاثر کرده است.

او گفت: "این (برنامه) یک تجاوز به کرامت انسانی است و مغایرقانون اساسی است و من می خواهم که (مسئولان این برنامه) از سوی نهادهای قضایی تحت پیگرد قرار گیرد."

طنز مورد نظر مشاور وزیر مالیه از طریق برنامه طنزی "زنگ خطر" در تلویزیون طلوع پخش شده است.

اما صدیق احمدزاده مدیر مسئول تلویزون طلوع به بی‌بی‌سی گفت تا حال در مورد توهین در یک برنامه طنزی از کسی شکایتی دریافت نکرده است. او گفت که این تلویزیون برنامه‎ای پخش نکرده که در آن به کسی توهین شده باشد.

آقای احمدزاده گفت: "آنچه را که او (سید حامد دقیق) ادعا کرده، درست نیست و شکایتش اساس قانونی ندارد. اصلا توهین و تحقیری مطرح نبوده و نامی از کسی گرفته نشده و اصلا از نهادی نام برده نشده. ادعای او اساس حقوقی و قانونی ندارد. (در این برنامه) توهین و هتک حرمت به حریم شخصی کسی صورت نگرفته است."

در همین حال مقام‌های دادستانی کل افغانستان گفته‎اند که شکایت‎نامه رسمی سید حامد دقیق را دریافت کرده و پس از آن که کمیسیون تخلفات رسانه‎ای آن را بررسی کرد، به آن رسیدگی می‌شود.

مسئولان کمیسیون تخلفات رسانه‎ای می‎گویند که براساس قانون رسانه‎های همگانی، هیچ رسانه‎های حق پخش برنامه‎ای را ندارد که به کرامت انسانی کسی توهین کند.

عبدالشکور دادرس عضو این کمیسیون گفت که آقای دقیق به این کمیسیون شکایت کرده و به شکایت او مطابق قانون رسیدگی می‎شود.

براساس قوانین افغانستان، شکایت از رسانه ها ابتدا در کمیسیون نظارت بر تخلفات رسانه‌ای بررسی می شود و اگر این کمیسیون شکایت مطرح شده را وارد بداند، پرونده آن را به دادستانی کل ارجاع می کند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.