روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۲ دلو

به روز شده:  09:12 گرينويچ - دوشنبه 21 ژانويه 2013 - 02 بهمن 1391

روزنامه‎های چاپ امروز کابل تصویب طرح بودجه ۱۳۹۲ را در گزارش‎های خبری و تحلیلی خود نقد کرده و از نمایندگان مجلس انتقاد کرده‎اند که این طرح را "عجولانه" تصویب کردند.

مجلس نمایندگان افغانستان طرح بودجه ۱۳۹۲ را روز یکشنبه، اول دلو/بهمن با اکثریت آرا کلیک تصویب کرد، در حالی که پیش از این، دو بار آن را به دلیل نامتوازن بودن کلیک رد کرده بود.

در نسخه تصویب شده این طرح یک میلیون دلار برای ساخت فرودگاه زابل و پانصد هزار دلار برای ساخت جاده‌ای در غزنی اضافه شده است. کل بودجه حدود هفت میلیارد دلار است.

۸صبح تصویب طرح بودجه ۱۳۹۲ از سوی مجلس را "سوال‎برانگیز" دانسته و در سرمقاله خود نوشته است که مشخص نیست آیا نمایندگان نتوانستند نظریات خود را در طرح بودجه اعمال کنند یا "معاملات پشت‎پرده" باعث تصویب این طرح شده است. به نظر نویسنده، انتقادهای تند نمایندگان و دوبار رد آن و تصویب بدون سرو صدای آن "ظن معامله" را تقویت کرده است.

این روزنامه افزوده است که نمایندگان می‎گفتند که "کد احتیاط" که شامل ۵۸۲ میلیون دلار است و صلاحیت مصرف آن هم به دست رئیس‌جمهوری است، ابهام دارد و از آن "استفاده سیاسی" می‎شود و اصل توازن در طرح بودجه رعایت نشده است.

۸صبح پرسیده است که اختصاص دادن ده‌ها میلیون دلار به دفتر ریاست‌جمهوری چه توجیهی دارد؟

سوال اصلی سرمقاله‎نویس ۸صبح این است که چرا نمایندگان مجلس طرحی را که این همه ایراد بر آن گرفتند و نقد کردند، بالاخره پذیرفتند. نویسنده با اشاره اختصاص دادن یک میلیون و پاصد هزار دلار برای بازسازی فرودگاه زابل و یک جاده در غزنی، نوشته که آیا تعریف نمایندگان از اصل توازن در همین حد است؟

سروش ملت تصویب طرح بودجه ۱۳۹۲ را "عجولانه" دانسته و در مطلب اصلی خود نوشته که این طرح بدون اصلاحات لازم تصویب شده است.

به نظر نویسنده، نمایندگان این طرح را "ناخوانده" تایید کردند تا زودتر به تعطیلات زمستانی بروند.

این روزنامه افزوده است که چنین برخوردی با یک مساله ملی "پیامدهای منفی" خواهد داشت.

سروش ملت نوشته است که در بندهای مهم دیگر که عمده انتقادها متوجه آنها بود، اصلا تغییری وارد نشده است. نویسنده تاکید کرده است که مجلس باید طرح بودجه را بررسی کاشناسانه می‎کرد و با توجه به نیازمندی‎ها و اولویت‎های جامعه تصمیم می‎گرفت.

مدیر مسئول روزنامه افغانستان در سرمقاله این روزنامه نوشته است که بحث توازن، عدالت و شفافیت در طرح بودجه اهمیت زیادی داشت و مجلس به همین دلیل این طرح را رد کرد، اما تصویب آن بیانگر آن "تغییر نظر" اعضای مجلس نسبت به این مسایل است.

محمدرضا هویدا "تغییر نظر" نمایندگان را "قابل تامل و سوال‎برانگیز" دانسته است.

روزنامه افغانستان افزوده است که بحث چگونگی بودجه، هر ساله به مساله جنجال‌برانگیزی میان حکومت و پارلمان تبدیل می‎شود و این مساله هفته‎ها وقت حکومت و مجلس را می‎گیرد، اما در نهایت این طرح با تغییری اندک از سوی مجلس تصویب و همه قضیه ختم می‌شود.

نویسنده با لحن تمسخرآمیزی پرسیده که آیا با این تغییر اندک بودجه متوازن می‌شود؟

اما ماندگار نوشته است که در تصویب بودجه نوعی "فریب‎کاری" در کار بوده و در حالی که اصلا مساله رأی دادن به کل بودجه مطرح نبود و شماری از بحث بودجه در مجلس بی‎خبر بودند، رئیس مجلس آن را به رأی گذاشت.

به نظر نویسنده، این رأی‌گیری برای تایید بخشی از بودجه بود و نه کل بودجه، اما در نهایت کل بودجه تاییدشده محسوب شد.

سرمقاله نویس ماندگار معتقد است که "برخورد شتاب‎زده و غیرمسئولانه" مجلس در آستانه تعطیلات زمستانی نمایندگان به "میل حکومت تمام شده است".

نویسنده افزوده است که باید منتظر ماند و دید که آیا بحث "فریب‎کاری" در تصویب بودجه بررسی می‎شود یا مثل ده‌ها مساله دیگر به فراموشی سپرده می‎شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.