روزنامه های کابل: سه شنبه، ۳ دلو

به روز شده:  07:32 گرينويچ - سه شنبه 22 ژانويه 2013 - 03 بهمن 1391

روزنامه‌های کابل عمدتا به بررسی و تحلیل حمله مهاجمان انتحاری روز دوشنبه به مقر پلیس ترافیک در غرب کابل پرداخته و آن را واکنش طالبان به برنامه مصالحه دولت افغانستان و آزادی هم‌طاران خود در پاکستان دانسته‎اند.

بامداد روز دوشنبه، ۲ دلو/بهمن پنج مهاجم انتحاری به ساختمان مقر پلیس ترافیک در سه راه دهمزنگ در غرب کابل کلیک حمله کردند. ابتدا یکی از آنها خودرو بمبگذاری شده حامل خود را در مقابل ورودی این ساختمان منفجر کرد و بعد بقیه وارد ساختمان شدند و بیش از نه ساعت با نیروهای امنیتی درگیری کردند. غیر از مهاجمان، سه پلیس کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شدند.

ماندگار حمله دیروز مهاجمان انتحاری به مقر اداره پلیس ترافیک را "جشن" طالبان برای آزادی هم‌طاران خود از زندان‌های پاکستان کلیک دانسته و نوشته که این گروه همواره چراغ سبز نشان دادن حکومت افغانستان را با ریختن "خون" پاسخ داده است. به نظر نویسنده، هدف اصلی طالبان تمسخر برنامه صلح حکومت افغانستان است.

سرمقاله‌نویس ماندگار با انتقاد شدیدالحنی از برنامه مصالحه حکومت نوشته که این برنامه جز تشدید حملات انتحاری، کشته شدن نیروهای امنیتی و تقویت جبهه‌های طالبان نتیجه دیگری در پی نداشته است. روزنامه افزوده که مردم افغانستان سال‌ها است که نتیجه "تلخ و خونبار" برنامه مصالحه حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان را با گوشت و پوست لمس می‌کنند.

نویسنده ماندگار افزوده که زندانیان طالبان در پاکستان، در راستای مصالحه با این گروه به درخواست حکومت افغانستان از بند آزاد شدند و حکومت از آزادی آنها استقبال کرد، اما طالبان گفته‌اند که به هیچ وجهی با مصالحه با حکومت توافق نمی‌کنند و دولت و قانون اساسی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسند.

روزنامه باور ملی هم نوشته که حملات اخیر طالبان به تاسیسات امنیتی در شهر کابل همزمان با آزادی زندانیان این گروه در پاکستان و استقبال حکومت افغانستان از آن صورت گرفته است. نویسنده اما افزوده که آزادی این افراد و استقبال حکومت افغانستان از آن هیچ تغییری در موضع طالبان پدید نیاورده است.

باور ملی معتقد است که حمله دیروز نشان داد که یا گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان تحت یک فرمان نیستند، یا این که می‌خواهند بگویند که نمی‌خواهند با دولت افغانستان مصالحه کنند و یا این که قصد دارند با اجرای این گونه حملات امتیازات بیشتری در مصالحه به دست بیاورند.

سرمقاله‌نویس باور ملی در ادامه مطلب خود تاکید کرده که برای جلوگیری از چنین حملات باید نهادهای اطلاعاتی کشور تقویت شوند و حامیان بین‌المللی افغانستان باید در زمینه تقویت آنها، کمک‌های بیشتری در اختیار دولت افغانستان قرار دهند. روزنامه افزوده که مسئولان نهادهای امنیتی خود هم پیش از این گفته‌اند که مشکلاتی در این زمینه وجود دارد.

۸صبحکلیک نوشته که پس حمله هفته گذشته انتظار این بود که پلیس تدابیر جدی‌تری را برای تامین امنیت و جلوگیری از حملات تروریستی در شهر کابل روی دست گیرد، اما حمله پنج مهاجم انتحاری به اداره پلیس ترافیک کابل نشان داد که اگر تدابیری هم روی دست گرفته شده بود، در حدی نبود که از این حمله جلوگیری کند.

روزنامه افزوده که در محل رویداد روز دوشنبه، شماری از تاسیسات پلیس و از جمله مقر پلیس مرزی و پلیس نظم عامه قرار دارند و به این دلیل میزان تدابیر امنیتی در مقر پلیس ترافیک هم باید بالا می‌بود. روزنامه به احتمال سهل‌انگاری در تامین امنیت در تاسیسات امنیتی هم انگشت نهاده و افزوده که تا حال هیچ مسئول امنیتی به دلیل سهل‌انگاری برکنار نشده است.

به نظر ۸صبح، وزارت داخله/کشور در مورد بسیاری از حملات تروریستی اطلاع‌رسانی کافی نکرده و به سوال‌هایی که پس از این حملات مطرح می‌شود، پاسخ لازم ارائه نکرده است. از جمله سوال نویسنده این است که مهاجمان چگونه موفق می‌شوند که با خود مقدار زیادی سلاح و مهمات حمل کنند و به هدف برسانند.

روزنامه وحدت نوشته که "ضعف نیروهای امنیتی و اطلاعاتی" شگاف‌های خوبی برای رخنه مهاجمان تروریستی فراهم کرده و در عین حال دولت بر "دوستی یک‌جانبه" با گروه طالبان اصرار دارد. به نظر نویسنده، در روند انتقال مسئولیت امنیتی به نیروهای داخلی شتاب به خرج داده شده و سنجش لازم صورت نگرفته است.

سرمقاله‌نویس وحدت به این باور است که دیدگاه حکومت در مورد مصالحه با شورشیان "غلط" است و رئیس جهموری در این مورد بیشتر براساس "احساسات قومی، فردی و عاطفی" تصمیم می‌گیرد، در حالی که به تعبیر نویسنده، طالبان هر روز در خیابان‌ها و محل تجمع مردم "قربانی می‌گیرند".

نویسنده وحدت افزوده در حالی که سال ۲۰۱۴، زمان خروج نیروهای بین‌المللی از کشور نزدیک می‌شود، هیچ امیدواری برای بهبود وضعیت امنیتی در درون جامعه دیده نمی‌شود. روزنامه هشدار داده که ادامه این وضعیت می‌تواند منجر به "فروپاشی" ساختارهای سیاسی در درون جامعه شود.

روزنامه های دولتی و از جمله انیس پیام حامد کرزی رئیس جمهوری به مناسبت حمله روز دوشنبه مهاجمان انتحاری به مقر پلیس ترافیک را چاپ کرده اند. رئیس جمهوری در پیام خود این حمله را "تلاش ناکام و مذبوحانه دشمنان افغانستان" دانسته است.

آقای کرزی بدون این که از گروه مشخصی نام بگیرد، در این پیام نوشته که این حمله کار دشمنانی است که نمی خواهند جمهوری اسلامی افغانستان به یک کشور نیرومند تبدیل شود. او این حمله را به شدت تقبیح کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.