پایان ماموریت دوم شاهزاده هری در افغانستان و واکنش طالبان

به روز شده:  17:30 گرينويچ - سه شنبه 22 ژانويه 2013 - 03 بهمن 1391

ماموریت شاهزاده هری، نوه ملکه بریتانیا، در افغانستان تمام شد

ماموریت شاهزاده هری، نوه ملکه بریتانیا، در افغانستان تمام شد. او گفته که در جریان ماموریتش به افراد طالبان تیراندازی کرده است.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

ماموریت چهار‌ماهه‌ شاهزاده هری، نواسه/نوه ملکه بریتانیا به افغانستان به پایان رسیده است. شاهزاده هری، افغانستان را روز دوشنبه دوم دلو/بهمن ترک کرده است.

رسانه ها اجازه مصاحبه با شاهزاده هری را به شرط معطل کردن انتشار آن داشتند. یکی از محورهای اظهارات شاهزاده هری در مجموعه مصاحبه های او با رسانه ها، تجربه های شخصی او در جریان ماموریتش در افغانستان است.

شاهزاده هری به عنوان کمک پیلوت/کمک خلبان و توپچی، هلیکوپتر آپاچی، در کمپ بسشین، بزرگترین مرکز نیروهای بریتانیایی در هلمند ایفای وظیفه می‌کرد. او گفته است که در جریان ماموریتش در افغانستان به سوی افراد طالبان تیراندازی کرده است.

شاهزاده هری گفت: "برای نجات جان یک نفر، می بایست جان دیگری را گرفت، ولی اساسا ما نقش بازدارنده داریم تا چیز دیگری".

شاهزاده هری همچنین گفته است "وقتی کسی می خواهد به افراد ما صدمه بزند، باید از بازی حذف شود".

گروه طالبان اظهارات شاهزاده هری را "بزدلانه" خوانده و گفته است که او "اختلال روانی" دارد.

در واکنش به اظهارات شاهزاده هری، ذبیح الله مجاهد، یک سخنگوی گروه طالبان گفته است: "۴۹ کشور قدرتمند در جنگ با مجاهدین (گروه طالبان) در حال شکست خوردن هستند. حالا شاهزاده هری می آید و این جنگ را با بازیی های کامپیوتری مقایسه می کند".

شاهزاده هری نواسه دوم ملکه بریتانیاست.

در اوائل ماه جنوری/ژانویه، گلبدین حکمتیار در یک مصاحبه‌ که در روزنامه دیلی تلگراف بریتانیا منتشر شد، شاهزاده هری را "شغال مستی" خواند که به شکار افغان های بی گناه آمده است.

قبلا برخی رسانه های بریتانیایی گزارش داده بودند که شاهزاده هری در جریان یک عملیات، یک تن از فرماندهان طالبان در جنوب افغانستان را کشته است.

این دومین ماموریت این شاهزاده بریتانیایی در افغانستان بوده است.

او در سال ۲۰۰۸ یک ماموریت ده هفته‌ای مخفی داشت، اما وقتی این خبر به رسانه ها درز کرد، وزارت دفاع بریتانیا هری را به دلایل امنیتی به بریتانیا بازگردادند.

شاهزاده هری دومین عضو خانواده سلطنتی بریتانیاست که مستقیما در یک جنگ شرکت می کند. قبل از او، کاکایش/عمویش پرنس اندرو در جنگ فالکلند شرکت فعال داشت.

در ماه سپتامبر، وقتی شاهزاده هری راهی افغانستان شد، پرنس چارلز، ولیعهد بریتانیا و پدر شاهزاده هری گفته بود "به اینکه پسرم به خط مقدم جبهه باز گشته است، بسیار افتخار می کنم".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.