در انتخابات آینده افغانستان از 'شناسنامه الکترونیک' استفاده می‌شود

به روز شده:  11:34 گرينويچ - چهارشنبه 23 ژانويه 2013 - 04 بهمن 1391

در چند انتخابات گذشته رای دهندگان تنها با داشتن کارت انتخاباتی حق دادن رای داشتند

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته که کارت انتخاباتی و شناسنامه الکترونیک در انتخابات ریاست جمهوری آینده اعتبار یک‎سان دارد.

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در ۲۶ حمل/فروردین ۱۳۹۳ کلیک برگزار می‎شود و شناسنامه‎های الکترونیک قرار است بهار آینده توزیع شود.

ضاءالحق امرخیل، رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات روز چهارشنبه، ۴ دلو/بهمن، به خبرنگاران گفت در صورتی که این شناسنامه‌ها توزیع شود، رای‎دهندگان می‎توانند به عوض کارت انتخاباتی از این شناسنامه‎ها استفاده کنند.

به گفته او، این مساله مورد توافق حکومت، دفتر سازمان ملل و کمیسیون انتخابات قرار گفته است.

پیش از این میان مقام‎های حکومت و مسئولان کمیسیون انتخابات بر سر توزیع کارت‎های انتخاباتی به رای‎دهندگان یا توزیع شناسنامه‎های الکترونیک گفتگوهای فشرده‎ای جریان داشته است.

حکومت به دلیل کمبود هزینه توزیع کارت جدید انتخاباتی، از قبول آن خودداری کرد و حالا به نظر می‎رسد که روند آماده‎سازی و توزیع شناسنامه‎های الکترونیک را سرعت می‎بخشد تا اینکه در بهار پیشرو توزیع آن عملا آغاز شود.

مقام‎های حکومتی گفته‎اند که این شناسنامه‎ها با کیفیت بالا تهیه می‎شود و امکان تقلب آن کم است، اما رسانه‎های محلی گزارش داده‎اند که جنجال‎هایی در مورد زبان این شناسنامه و هویت شهروندی در آن وجود داشته است.

با وجود این، آقای امرخیل گفت که برای کسانی که تازه ۱۸ ساله می‎شوند، از خارج به کشور باز می‎گردند یا کارت‎های انتخاباتی خود را گم کرده‎اند، کارت‎های جدید انتخاباتی داده می‎شود.

به گفته او، توزیع این کارت‎ها ۱۵ تا ۲۰ میلیون دلار هزینه برمی‎دارد.

برای تامین شفافیت در برگزاری انتخابات، امنیت هم از مسایل حیاتی است.

رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات گفت که مسئولان امنیتی متعهد به تامین امنیت انتخابات شده‎اند.

آقای امرخیل افزود که فهرست هفت هزار مرکز رای‌گیری به زودی آماده و در اختیار نهادهای امنیتی قرار خواهد گرفت.

رئیس دبیر خانه کمیسیون انتخابات تاکید کرد که در انتخابات گذشته حدود ۱۰ هزار نفر به دست داشتن در تقلب متهم هستند که از استخدام آنها در روند برگزاری انتخابات آینده خودداری می‎شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.