جشنواره موسیقی افغانها در دهلی‌نو برگزار شد

به روز شده:  12:41 گرينويچ - چهارشنبه 23 ژانويه 2013 - 04 بهمن 1391

بیش از صد آوازخوان و آهنگ ساز افغان در جشنواره موسیقی افغانستان در دهلی نو، پایتخت هند گردهم‌ آمدند و تازه ترین‎های خود را در این جشنواره عرضه کردند.

این جشنواره از هفت سال پیش هر ساله از سوی شبکه تلویزیونی خصوصی آریانا در کشورهای مختلف برگزار می‎شود که در آن آوازخوان‎های افغان از سراسر جهان حضور می‌یابند.

اوضاع بی‌ثبات امنیتی افغانستان باعث شده که چنین جشنواره‌هایی کمتر در داخل کشور برگزار شود.

در جشنواره دهلی "بهترین آوازخوانان مرد و زن، بهترین آهنگسازها و بهترین تهیه‌کننده‌های ویدئوی آهنگها، براساس رای داوران و بینندگان این تلویزیون برگزیده و به آنها جایزه داده شد.

آوازخوانان زن در جشنواره

آریانا سعید، خواننده جوانی که در خارج از کشور زندگی می‎کند و در جشنواره دهلى حضور داشت، گفت که به آینده زنانى که در راه آوازخوانی گام می‎گذارند، امیدوار است.

او گفت: "من فکر می‎کنم که وضعیت زنان آوازخوان در افغانستان رو به بهبود است و انتظار می‎رود که بهتر از این نیز شود. عده‌ای با حرفه ما مخالف اند، اما این نمی‌تواند جلوی پیشرفت ما را بگیرد."

آریانا سعید خواننده جوانی که در خارج از کشور زندگی می‎کند، در جشنواره دهلى حضور داشت

خانم سعید، با چند آهنگ تازه‌اش در میان افغان‌ها و ایرانی‌ها جاى پایی برای خودش باز کرده است.

در این جشنواره سیتا قاسمى به عنوان آوازخوان زن سال انتخاب شد. سایر آواز خوانان زن از جمله نغمه، هنگامه، پرستو و فرشته نیز در این جشنواره حضور داشتند.

آوازخوانی زنان در افغانستان برای بار نخست همزمان با فعالیت رادیو افغانستان در دهه چهل و پنجاه خورشیدی آغاز شد.

سامعه و پروین اولین آوازخوانانى بودند که صدایشان از رادیوی افغانستان پخش شد.

در سال‌هاى بعدى آوازخوان‌های بیشتری از میان زنان برخاستند، ولی هیچگاه موسیقى در میان زنان آن‌گونه که در ده سال گذشته رشد کرد، مورد توجه زنان نبوده است.

شرایط بهتر زندگی مهاجران افغان در کشورهاى اروپایى و آمریکا و همچنین وضعیت نسبتا خوبی که در پى سقوط حاکمیت طالبان در افغانستان به میان آمده، راه را برای ورود چهره‌هاى زیادى از زنان افغان به جهان موسیقى باز کرده است.

نسل قدیم و نو

در جشنواره دهلی‌نو نسل قدیم و نسل نو در کنارهم قرار گرفتند. آوازخونان جدیدی که بیشتر گرایش به تغییر در موسیقی افغانستان دارند و عناصر جدیدی را وارد موسیقی کشور مى‎کنند، طرفداران خاص خود را دارند.

ولی حجازی، آوازخوانی افغانی است که در میان ایرانی‌ها هم طرفدارانی دارد. او در نوجوانى‎اش در ایران بوده است.

آقای حجازی می‎گوید: "من با ضبط آهنگ‎هایی با لهجه فارسی ایرانی در آغاز کارم خواستم هنر و موسیقی افغانی را به ایرانی‌ها معرفی کنم، تا بعدا آنها آهنگ‌های افغانی مرا هم بشنوند. از کارم راضی‌ام و ایرانی‌ها استقبال خوبی از من می‌کنند."

موسیقى هندى و افغانى

نغمه هم از شرکت کنندگان این جشنواره بود

این برنامه که در کشور هند با طراحی افغان‌ها برگزار شد، آمیزه‌ای از موسیقی هندی و افغانی بود.

رقاصه‌های هندى بخشی از برنامه را با نمایش رقص رنگین کردند و حضور هنرپیشه‌های سابقه‌دار سینماى هند که فلم‎هایشان در افغانستان بسیار پر بیننده است، برای بسیاری‌ها جالب بود.

بخشی از موسیقى معاصر افغانستان بر بنیاد موسیقى کلاسیک هندى استوار است.

موسیقی هندی ۱۵۰ سال پیش با ورود سازندگان و رقاصان هندی به کابل و حضور درازمدت آنها در محله "خرابات" کابل، در افغانستان رایج شد و موسیقی مدرن افغانستان از آن مایه گرفت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.