روزنامه‌های کابل: ۴ دلو

به روز شده:  08:37 گرينويچ - چهارشنبه 23 ژانويه 2013 - 04 بهمن 1391

روزنامه‌های چاپ امروز کابل نوشته‌اند که انتشار گزارش اخیر دفتر سازمان ملل در افغانستان ـ یوناما ـ، در مورد شکنجه زندانیان در زندان‌های افغانستان بر گفتگوها درباره روابط استراتژیک افغانستان و آمریکا سایه افگنده است.

هفته گذشته دفتر سازمان ملل در گزارشی از شکنجه گسترده در زندان‌های افغانستان خبر داد، اما مقام‌های وزارت داخله/کشور و اداره امنیت ملی افغانستان آن را رد کردند و به دنبال آن حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان حکم بررسی و حقیقت‌یابی در مورد بدرفتاری با زندانیان در زندان‌های این کشور را کلیک صادر کرد.

حفیظ‌الله زکی سردبیر روزنامهکلیک افغانستان در سرمقاله این روزنامه با عنوان "مسیر دشوار روابط استراتژیک میان افغانستان و آمریکا"، نوشته که هر دو کشور تلاش دارند که خواست‌های خود را در توافقنامه امنیتی مطرح کنند. این توافقنامه قرار است در ماه‌های آینده بین دو کشور امضا شود.

به نظر نویسنده، ممکن است بسیاری از مسایل بین دو کشور با رایزنی‏های سیاسی دولت افغانستان با گروه‌های سیاسی حل شود، اما مساله زندان‌های خارجی در کشور و مصونیت قضایی سربازان آمریکایی "خط قرمز" است که توافق بر سر آنها نیازمند عبور از روند پیچیده‌ای است.

به نوشته روزنامه حکومت افغانستان گفته که اگر آمریکایی‏ها بپذیرند که در صورت بازداشت شورشیان، بیش از ۹۸ ساعت آنها نگه نمی‎دارند، از مردم می‌خواهد که مصونیت قضایی آمریکایی‎ها را قبول کنند. روزنامه افغانستان افزوده که بخشی از این مسال پیش از این حل شده بود، اما گزارش تازه سازمان ملل بر این موضوع سایه افگنده است.

۸صبح در سرمقاله خود با عنوان "اول رد بعد تحقیق" کلیک پرسیده که چرا اول مقام‌های امنیتی این گزارش را رد کردند و چرا به دنبال آن آقای کرزی دستور داد که این موضوع تحقیق شود. به نظر روزنامه اگر گزارش سازمان ملل نادرست بود، چرا آقای کرزی هیئت حقیقت‎یاب تعیین کرد. به تعبیر نویسنده، موضع رئیس جمهوری با نظر مقام‌های امنیتی تناقض دارد.

نتیجه‎گیری ۸صبح از این تحلیل این است که مقام‌های دولتی در "موارد بسیاری احساساتی" است، در حالی که حکومت‌داری و عقلانیت حکم می‌کند که هر موضع‌گیری و اظهار مقام‌های دولتی نظر باید بر اساس بررسی‌های دقیق و همه‌جانبه صورت گیرد. به تعبیر نویسنده، مقام‌های افغان اول در باره مسایل اظهار نظر می‌کنند و بعد آن را بررسی می‌کنند.

ماندگار در مطلب اصلی خود با اشاره به خبر انتشار شناسنامه‌های الکترونیک در بهار آینده، نوشته که "نواقص" این شناسنامه‌ها باید جدی گرفته شود. به نظر نویسنده ذکر واژه افغان بجا هویت قومی آنها و همچنین عدم استفاده از سه زبان فارسی، پشتو و انگلیسی در این شناسنامه‌ها "نقص" شمرده می‌شود.

هر چند در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی در مورد چگونگی این شناسنامه‌ها و عکس‌هایی هم به عنوان عکس این شناسنامه‌ها منتشر شده، ولی مقام‌های رسمی تا حال جزئیات این شناسنامه را فاش نکرده‌اند. مقام‌ها گفته‌اند که مشخصات بیومتریک، سوابق تحصیلی، جرمی و کاری شهروندان در کارت الکترونیک این شناسنامه قابل ضبط است.

ماندگار ذکر کلمه افغان به بجای نام قوم شهروندان را "مصادره هویت قومی" آنها دانسته و کلیک نوشته برای آن که هویت اقوام کشور نادیده گرفته نشود، باید هویت قومی شهروندان در شناسنامه ذکر شود. نویسنده افزوده هر چند قانون اساسی واژه افغان را به عنوان هویت شهروند پذیرفته، اما قومیت‌ها را هم به رسمیت شناخته است.

به نظر روزنامه ذکر تنها واژه افغان باعث "سوء تفاهم می‌شود چنانکه اقوام مختلف فکر می‌کنند که هویت آنها از سوی یک قوم خاص نادیده گرفته شده است. ماندگار تاکید کرده که برای جلوگیری از این سوء تفاهم باید هویت قومی شهروندان هم در شناسنامه‌ها ذکر شود. نویسنده همچنین افزوده که مساله زبان در شناسنامه هم باید حل شود.

چراغ در تیتر اول خود نوشته که روحانیان افغان و مصری در باره حقوق زنان در کابل بحث می‌کنند. به نوشته این روزنامه حسن بانو غضنفر وزیر امور زنان در آغاز کنفرانس سه‌روزه این علما در کابل گفته که با برگزاری چنین نشست‌ها سطح آگاهی مردم در مورد حقوق زنان از دیدگاه اسلام بالا می‌رود.

چراغ افزوده که محو خشونت با زنان در این کنفرانس که از سوی وزارت امور زنان و وزارت حج و اوقاف افغانستان برگزار شده، محور اصلی مذاکرات شرکت کنندگان را تشکیل می‌دهد. مسایل دیگر مرتبط با زنان مانند "نفقه، ازدواج، حجاب و میراث" هم در این نشست بررسی می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.