بریتانیا: در ۶ ماه گذشته ۱۱۰۰ سرباز افغان کشته شده اند

به روز شده:  17:00 گرينويچ - پنج شنبه 24 ژانويه 2013 - 05 بهمن 1391

فیلیپ هاموند وزیر دفاع بریتانیا و جنرال ریچارد بارونز قرار بود به پرسش های نمایندگان پارلمان بریتانیا در مورد پیشرفت های امنیتی در افغانستان جواب دهند.

در ۶ ماه گذشته ۱۱۰۰ نفر از نیروهای امنیتی افغان توسط طالبان کشته شده اند. این در حالی است که بخش بیشتر عملیات نظامی ناتو به نیروهای امنیتی افغان واگذار شده است.

این آمار را فرماندهان آیساف به وزارت دفاع بریتانیا فرستاده است.

فیلیپ هاموند وزیر دفاع بریتانیا و جنرال ریچارد بارونز قرار بود به پرسش های نمایندگان پارلمان بریتانیا در مورد پیشرفت های امنیتی در افغانستان جواب دهند.

آقای هاموند به روزنامه بریتانیایی گاردین گفته است که آمار کشته ها و سربازهای فراری در نیروهای امنیتی افغانستان در سال گذشته بالا بوده است.

وزیر دفاع بریتانیا افزوده است "به دلیل اینکه افغان‌ها بیشتر مسئولیت‌های امنیتی را حالا خود به دوش گرفته اند، تعداد کشته های شان هم به شکل قابل ملاحظه ای بالا رفته است."

جنرال ریچارد بارونز، یک مقام وزارت دفاع بریتانیا یکی از عوامل اصلی بالا رفتن آمار کشته ها را بمب های هوشمند کنار جاده‌ای دانسته است.

در ماه جولای/ژوئیه سال گذشته دولت افغانستان هم پزیرفت که کلیک نزدیک به ۸۰ درصد تلفات نیروهای امنیتی ناشی از انفجار بمب های هوشمند جاسازی شده در کنار جاده هاست.

جنرال بارونز، یک عامل دیگر بالابودن آمار کشته‌های نیروهای امنیتی افغان را 'نبود کمک های تدارکاتی و بهداشتی همانند نیروهای ناتو دانسته است'.

آقای بارونز، در مورد آمار بالای سربازان فراری گفته است در ماه اکتبر سال گذشته میلادی فرارها به ۳.۱ درصد افزایش داشته است.

به باور آقای برونز، کلید حل مشکل گریز سرباز در 'رهبری خوب، حقوق مناسب، غذای مناسب و پایان فساد' است.

وزیر دفاع بریتانیا گفته است که دو حمله شورشیان در روز های اخیر به کابل نشان می‌دهد که آنها در موقف خوبی قرار ندارند.

آقای هاموند اظهار امیدواری کرده که بعد از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، نیروهای امنیتی آن کشور 'توانایی نگهداری موثر از نقاط مهم این کشور را خواهند داشت'.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.