مسئولیت فرودگاه جلال‌آباد به دولت افغانستان واگذار می‌شود

به روز شده:  13:14 گرينويچ - پنج شنبه 24 ژانويه 2013 - 05 بهمن 1391

وزیر ترانسپورت افغانستان می‌گوید به زودی پرواز هواپیما‌های غیرنظامی از فرودگاه جلال‌آباد آغاز خواهد شد

دولت افغانستان می گوید آمریکا موافقت کرده تا فرودگاه جلال آباد را در روند انتقال مسئولیت های امنیتی، به دولت افغانستان واگذار کند.

فرودگاه ملکی (غیرنظامی) جلال آباد، در سال ۲۰۰۳ در کنترل نیروهای آمریکایی درآمد و پرواز های هواپیماهای ملکی از آن ممنوع شد.

داوود علی نجفی وزیر ترانسپورت در سفرش به ولایت شرقی ننگرهار، روز پنجشنبه ۵ دلو/بهمن گفت که به زودی پرواز هواپیما‌های ملکی از این فرودگاه نیز آغاز خواهد شد.

آقای نجفی می‌گوید "در این اواخر به این نتیجه رسیدیم که به زودی پرواز هواپیماهای ملکی را از این فرودگاه آغاز کنیم و در روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی به زودترین فرصت این فرودگاه در اختیار ما قرار گیرد."

این فرودگاه که در پنج کیلومتری شرق شهر جلال آباد موقعیت دارد، تنها کاربرد نظامی دارد اما پیش از آن بیشتر پرواز‌ها به کشور‌های منطقه از همین فرودگاه صورت می‌گرفت.

در گذشته انتقال شماری از زائران به عربستان سعودی از این فرودگاه انجام می شد، ولی از سال ۲۰۰۳ به بعد این فرودگاه تنها کاربرد نظامی داشته است.

حالا با فعال شدن پرواز های ملکی از این فرودگاه، از ازدحام فرودگاه کابل کاسته خواهد شد.

جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان از ولایات هم مرز با پاکستان است. این ولایت اخیراً شاهد اجرای برنامه های کلان توسعه‌ای بوده است.

دولت افغانستان گفته است که بیش از ۱۵۰ میلیون دلار را برای اجرای چند برنامه توسعه ای در جلال آباد در نظر دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.