داستان کرم و دستمال ابریشم

به روز شده:  10:00 گرينويچ - شنبه 26 ژانويه 2013 - 07 بهمن 1391

شهربافی (ابریشم بافی) صنعتی رو به زوال در هرات است. با وجود ظرفیت هرات برای تولید پارچه های ابریشمی، کم­ کم این پارچه ها از هرات در حال محو شدن هستند. ابریشم باف ها در هرات از رکود کار و بار هر سال نسبت به سال گذشته خبر می دهند. آن ها می گویند، در بازار های خارج از افغانستان نیز به دلیل عدم توجه، محصولات ابریشم افغانستان با نام پاکستان به فروش می رسد. یکی از دلایل این رکود البته روش سنتی تولید ابریشم در هرات است که از سال های گذشته به یادگار مانده است. در این عکس ها سعی شده تا تولید یک پارچه ابریشمی از ابتدا تا انتها نقل شود.

داستان کرم و دستمال ابریشم

  • کرم ابریشم در جعبه هایی از کشور های چین و ایران وارد می شود. این کرم ها در هرات پرورش داده می شوند. پیله های ابریشم در هرات تولید می شود.
  • پیله های آماده برای از بین بردن کرم و یک دست کردن تار ابریشم، به صورت سنتی در دیگ آبجوش، جوشانده می شوند.
  • چیزی از پیله ابریشم ضایع نمی شود، از باقی مانده آن برای تولید تار قالی بافی استفاده می شود. این چرخی است که با آن پیله به تار تبدیل می شود.
  • تار به کارگاه دیگری منتقل می شود. در این کارگاه تار تنیده و رنگ می شود. از یک جعبه کرم ابریشم حدود ۶۰۰ یارد ابریشم به دست می آید.
  • ابریشم تنیده شده به کارگاه های بافت پارچه می رود. دستگاه های بافندگی ابریشم در هرات، هنوز با دست و پا کار می‌کنند.
  • دستگاه های بافت ابریشم در هرات تولید نمی شود. این دستگاه ها از ایران به کارگاه های ابریشم بافی هرات می رسد.
  • صدیقه تمسکی یک زن ابریشم باف در هرات است. او می گوید با نوآوری حالا لباس، کت و شلوار و کراوات نیز با ابریشم می بافند.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.