مجله فرهنگی: گفتگو با تهیه‌کننده، کارگردان و بازیگر فیلم بچه‌های بزکشی

به روز شده:  18:02 گرينويچ - جمعه 25 ژانويه 2013 - 06 بهمن 1391

در این مجله فرهنگی از برگزاری مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب در لس انجلس آمریکا می شنوید.

اهدای جوایز گلدن گلوب که یکشنبه (۱۴ ژانویه) برگزار شد، پس از اسکار یکی از بزرگترین جوایز دنیای سینما است.

فیلم های چون آرگو ، بینوایان و لینکلن مهمترین جوایز سینمایی را از آن خود کردند.

بهترین کارگردانی فیلم خارجی هم به میشل هانکه کارگردان فیلم "عشق" تعلق گرفت.

در این مراسم به غیر از حضور ستارگان سینما، حضور بیل کیلنتون رئیس جمهوری پیشین آمریکا بر روی صحنه گلدن گلوب بیش از همه خبرساز شد.

گفتگو با هنر پیشه و سینما گران فیلم "بچه‌های بزکشی"

در این برنامه همچنین ار فواد محمدی هنرپیشه نقش اصلی فیلم "بچه‌های بزکشی" و آرزو هایش می شنوید.

فیلم "بچه‌های بزکشی" ساخته سام فرینچ فیلم ساز آمریکایی در رشته فیلم‌های کوتاه نامزد جایزه اسکار شده است.

فواد احمدی یکی از بازیگران فیلم بچه‌های بزکشی

فواد محمدی که چهره سبزینه و چشمان براق عسلی اش بر روی پوسترهای فیلم "بچه‌های بزکشی" نقش بسته است و در اکران‌های بزرگ جهان به نمایش می‌آیند،در زندگی واقعی، پسر یتیمی است که در منطقه شهر نو کابل نقشه می فروشد تا خانواده فقیر خود را کمک کند.

هارون نجفی زاده همکار ما در خیابان های کابل به سراغ فواد محمدی رفته است.

همچنین گفتگوی ویژه ای داشتیم با اریل نصر تهیه کننده افغان-کانادایی فیلم "بچه‌های بزکشی" که در مورد آرزویش برای آوردن حس شادمانی جایزه اسکار به افغانستان می گوید.

گفتگوی هم داریم با سام فرینچ کارگردان آمریکایی فیلم "بچه‌های بزکشی" که می‌گوید عشق معشوقه‌ای بریتانیایی‌اش او را به افغانستان کشانید و او را عاشق این کشور ساخت.

بازچاپ سراج التواریخ پس از یک قرن

مجموعه کامل سراج التواریخ، یکی از مهمترین منابع تاریخ معاصر افغانستان صد سال پس از نگارش برای نخستین بار در دسترس عموم قرار گرفته است.

این کتاب را فیض‌محمد کاتب، منشی دربار امیر عبدالرحمن و امیر حبیب‌الله نوشته که اطلاعات مندرج در آن از لحاظ حجم و اعتبار درباره تحولات دوره سلطنت این دو امیر کم‎نظیر است.

فیض محمد کاتب این کتاب را به دستور و به نام امیر حبیب‌الله خان نوشت

فیض محمد کاتب این کتاب را به دستور و به نام امیر حبیب‌الله خان نوشت.

دو جلد اول آن بیش از صد سال پیش منتشر شد اما جلد سوم آن در چاپخانه نابود شد. اخیرا انتشارات عرفان این سه جلد سراج‎التواریخ را وارد بازار کتاب کرده.

جلد چهارم آن تابستان امسال به بازار آمده بود. همکارم ایوب آروین در این برنامه نگاهی داشته به چاپ جدید سه جلد سراج التواریخ و با برخی از کاشناسان در مورد اهمیت این کتاب تاریخی و ویژگی های آن صحبت کرده است.

و نیز در این مجله فرهنگی گزارشی داریم از محمد قاضی‌زاده همکار ما در هرات در مورد گشایش نخستین کتابخانه ویژه قوانین نافذه افغانستان در شهر هرات.

مقام های محلی هرات، ایجاد این کتابخانه را گامی در جهت زمینه سازی برای حکومتداری خوب و فراهم سازی امکانات بیشتر برای علاقمندان توصیف کرده اند.

مجموع این گزارش ها و گفتگو ها را در نسخه شنیداری مجله فرهنگی بشنوید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.