ارتش آمریکا شرکت کام‌ایر در افغانستان را به قاچاق مواد مخدر متهم کرد

به روز شده:  16:01 گرينويچ - جمعه 25 ژانويه 2013 - 06 بهمن 1391

کام ایر نخستین شرکت خصوصی هواپیمایی در افغانستان است که در سال ۲۰۰۳ میلادی به فعالیت آغاز کرد.

ارتش آمریکا شرکت هواپیمایی کام‌ایر در افغانستان را به قاچاق مواد مخدر از افغانستان به تاجیکستان متهم کرده است اما شرکت کام‌ایر این اتهام را رد کرده و آن را برخواسته‌ از رقابت ناسالم عنوان کرده است.

ارتش آمریکا گفته‌است که پس از یک تحقیق دریافته که این شرکت از طریق پروازهای خود به تاجیکستان "محموله‌های" از تریاک را انتقال می‌دهد.

اما مسئولان شرکت هواپیمایی کام‌ایر این اتهامات را رد کرده اند و آن را "توطئه رقیبان این شرکت" خوانده اند.

زمری کامگار، رئیس این شرکت به بی بی سی گفت در مشوره با تیم حقوقی شرکت کام‌ایر ،خواهان اعاده حیثیت این شرکت خواهد شد.

نیروهای یاری بین‌المللی یا آیساف در افغانستان هم به بی بی سی گفته‌اند که به دنبال این تحقیق استفاده از پروازهای کام‌ایر را متوقف کرده‌اند.

تاجیکستان یکی از معابر اصلی قاچاق مواد مخدر از افغانستان به روسیه، اروپا و دیگر نقاط جهان است.

کام‌ایر در فهرست سیاه

ارتش آمریکا گفته که نام شرکت کام‌ایر به فهرست سیاه این ارتش افزوده شده و این شرکت دیگر نمی‌تواند هیچ قراردادی را از ارتش آمریکا به دست آورد.

لیستر کارول، یک سخنگوی آیساف به بی بی سی گفت: "ما یک تحقیق انجام دادیم. بر اساس این تحقیق و اطلاعاتی که به مرکز فرماندهی سپرده شده، تصمیم گرفته شده که نمایندگی‌های قراردادی ما دیگر با کام ایر کار نکنند."

اما شرکت کام‌ایر همه این اتهامات را رد کرده و گفته که تمامی هواپیماها در فرودگاه‌های افغانستان مورد بازرسی جدی امنیتی قرار می‌گیرند.

رئیس این شرکت گفت: "پیش از این یک بار در داوطلبی (مناقصه) ارتش آمریکا شرکت کرده بودیم که در نهایت برنده نشدیم. در این قرارداد سه شرکت دیگر برنده شده که باید نیروهای پلیس و ارتش افغانستان را در داخل این کشور انتقال بدهند. براساس قانون آمریکا اگر موضوعی باشد باید ما را فرا بخوانند، جواب و سوال صورت گیرد و ما را قناعت بدهند. اصلا کدام یادداشت و یا ایمیلی به ما فرستاده نشده است."

براساس گزارش‌ها، کام‌ایر در ماه گذشته گفتگو برای ادغام با شرکت هواپیمایی دولتی افغانستان، آریانا را آغاز کرده است.

کام ایر نخستین شرکت خصوصی هواپیمایی در افغانستان است که در سال ۲۰۰۳ میلادی فعالیت خود را آغاز کرد.

این شرکت علاوه بر پروازها در داخل افغانستان، به تاجیکستان، امارات متحده عربی، هند و چندین کشور دیگر پرواز دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.