درخواست از رئیس جمهوری افغانستان: در انتخابات ریاست جمهوری آینده مداخله نکنید

به روز شده:  18:00 گرينويچ - شنبه 26 ژانويه 2013 - 07 بهمن 1391

قرار است انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان در ماه اپریل سال ۲۰۱۴ میلادی برگزار شود.

شماری از احزاب و ائتلاف‌های سیاسی افغان در کابل درمورد احتمال عدم برگزاری انتخابات شفاف ریاست جمهوری ابراز نگرانی کرده اند.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که این نهاد به کسی اجازه نخواهد داد که در انتخابات مداخله کند اما همکاری حکومت در برگزاری یک انتخابات شفاف شرط است.

'شورای همکاری احزاب و ائتلاف‌های سیاسی افغانستان' با پخش اعلامیه‌ای از رئیس جمهور حامدکرزی خواسته است که در انتخابات ریاست جمهوری آینده مداخله نکند.

این شورا در ماه سپتامبر سال گذشته به هدف " آوردن اصلاحات در نظام انتخابات و برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه و عاری از تخلف و تقلب" ایجاد شد.

در این شورا حزب جمعیت اسلامی، حزب اسلامی، جبهه ملی، ائتلاف ملی، حزب وحدت اسلامی، حزب وحدت اسلامی مردم، محاظ ملی، حزب حق و عدالت و چند حزب سیاسی دیگر عضویت دارند.

شاه ولی کریم‌زوی، یک عضو این شورا گفت: "شورای همکاری احزاب از تجدید تعهد دولت مبنی بر برگزاری انتخابات شفاف استقبال می کند، اما حکومت در طرح قانون انتخابات به هیچ یک خواسته های مشروع و دموکراتیک احزاب، ائتلاف های سیاسی و جامعه مدنی کشور اعتنا نه نموده است."

تقویم انتخابات آینده ریاست جمهوری

  • اول ثور ۱۳۹۲: آغاز ثبت نام رای‌دهندگان
  • ۲۵ سنبله ۱۳۹۲-۱۴ میزان ۱۳۹۳: ثبت‌نام نامزدها
  • ۲۶ عقرب ۹۲-۱۳ حمل ۹۳: مبارزات انتخاباتی
  • ۱۶ حمل ۱۳۹۳: روز انتخابات
  • ۱۷-۳۱ حمل: شمارش آرا
  • ۱۸ حمل-۱۷ ثور: رسیدگی به شکایات انتخاباتی
  • ۲۴ ثور: اعلام نتایج نهایی
  • ۱۷ جوزا ۱۳۹۳: اعلام نتایج انتخابات شوراهای ولایتی

آقای کریم زوی در ارتباط به نگرانی های این شورا در مورد احتمال دخالت دولت در انتخابات آینده گفت که این نهاد از رئیس جمهوری خواسته تا در مسائل فنی و حرفه‌ای، با استفاده از امکانات دولتی به نفع نامزد مشخصی استفاده نکند.

اعضای احزاب سیاسی از رئیس جمهوری افغانستان همچنین خواسته اند که باید در پیوند به برگزاری انتخابات آینده به قانون اساسی احترام بگذارد.

در این اعلامیه از نیروهای خارجی نیز خواسته شده که برای یک انتخابات آزاد و عادلانه در افغانستان تلاش کنند.

ضیاءالحق امرخیل، رئیس دارلانشای (دبیر‌‌خانه) کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید که این کمیسیون به همکاری احزاب سیاسی و نهادهای مدنی نیاز دارد اما در تصامیم خود مستقل خواهد بود.

قرار است انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان در ماه اپریل سال ۲۰۱۴ میلادی برگزار شود.

آقای کرزی در گذشته بار ها از آرزویش در مورد برگزاری انتخابات شفاف گفته است.

دوره پنج ساله ریاست جمهوری آقای کرزی رسما در ماه آگست سال ۲۰۱۴، حدود سه ماه بعد از انتخابات ریاست جمهوری، تمام می شود.

این انتخابات به دلیل مصادف شدنش با سال خروج نیروهای خارجی از افغانستان بسیار مهم خوانده می‌شود و جامعه جهانی نیز همواره بر شفافیت انتخابات پیش رو تاکید کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.