روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۸دلو

به روز شده:  14:04 گرينويچ - 27 ژانويه 2013 - 08 بهمن 1391

روزنامه‌های چاپ امروز کابل به مطالب متنوع پرداخته بودند، متهم شدن شرکت هوایی کام‌ایر به قاچاق مواد مخدر به تاجیکستان از سوی ارتش آمریکا، و هم نشست های بین الافغانی از جمله مطالبی هستند که روزنامه های چاپ امروز کابل به آن پرداخته اند.

روز جمعه هفته گذشته آمریکا شرکت هواپیمایی کام‌ایر در افغانستان را به قاچاق مواد مخدر از افغانستان به تاجیکستان متهم کرد اما شرکت کام‌ایر این اتهام را رد کرده و آن را برخواسته‌ از رقابت ناسالم عنوان کرده است.

۸صبح زیر عنوان وزارت ترانسپورت مطلبی نوشته و مسئول اصلی وزارت ترانسپورت افغانستان را قراد داده است.

در این مقاله آمده است" بدون تردید مسئولیت بی‌نظمی و آشفتگی در عرصه حمل‌ونقل زمینی و هوایی به وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی برمی‌گردد".

به نظر نویسنده این مطلب وزارت ترانسپورت تاحال شرکت هوایی آریانا را که شرکت دولتی است و از دیر وقت به این سو مشکلات بسیاری دارد کمک کرده نتوانسته.

نویسنده در این مطلب می‌گوید "حالا متهم‌شدن «کام‌ایر» به قاچاق مواد مخدر نیز، آخرین مورد از سلسله رویداد‌هایی است که روند اعتبارزدایی از شرکت‌های هوایی کشور را رقم زده است.

به باور نویسنده این مطلب"وزارت ترانسپورت که باید برای اعتبارسازی به شرکت‌های هوایی کشور تلاش می‌کرد، کار قابل توجهی در این زمینه انجام نداده است".

آرمان ملی در سرمقاله اش زیر عنوان "نباید گند کابل بانک دامن کام‌ایر را بگیرد" نوشته است که نمی گذارند نهاد‌ها و شرکت‌های خصوصی در افغانستان به "قوام" برسد.

در این مطلب از هیچ کشور یا نهادی به عنوان مانع پیشرفت نهاد های افغانستان نام برده نشده است.

در این سرمقاله خاموشی دولت افغانستان در ارتباط به موضوع کام‌ایر پرسش برانگیز خوانده شده است. به نظر نویسنده این سرمقاله، "پشت پرده راز های دیگری نهفته است که پی بردن به آن فرصت می‌طلبد و تحقیق".

سرنوشت هدف آمریکا را در متهم قرار دادن شرکت کام‌ایر مورد سوال قرار داده است و بعدا گفته که در ظاهر آمریکا به افغانستان کمک می‌کند ولی در اصل مانع خود کفائی افغانستان است.

سرنوشت هم مانند آرمان ملی موضوع کابل بانک و کام‌ایر را مشابه به هم می‌داند و به این باور است که آمریکایی ها با پنهان سازی در پروند کابل بانک ضربه بسیار قوی به اقتصاد آن کشور زد.

در این روزنامه آمده است که شرکت کام ایر در حالی به قاچاق متهم شده است که قرار است این شرکت تا چند وقت دیگر به شرکت هوایی آریانا مدغم شود.

باور ملی نوشته که انتخابات آینده افغانستان سرنوشت ساز خواهد بود. به نوشته این روزنامه، افغانستان تجربه خوبی و مردم افغانستان خاطره خوشی از انتخابات ندارند. باور ملی به این نظر است که اگر انتخابات آینده شفاف و به خواست مردم برگزار شود برای افغانستان مفید خواهد بود.

خدمتگار در مورد صحبت‌های صلح نوشته و گفته است که در صورت ناکام شدن گفت‌و‌گو های صلح، راهکار بعدی دولت افغانستان چی خواهد بود.

نویسنده این مطلب باور دارد که مقام‌های افغان برتلاش های میان تهی پاکستان در مورد صلح به حدی خوش باور اند که این موضوع شماری از مردم را متاثر کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.