نشست انتخاباتی سران جبهه ملی افغانستان با والی بلخ

به روز شده:  14:20 گرينويچ - 27 ژانويه 2013 - 08 بهمن 1391

نشست اعضای جبهه ملی با عطامحمد نور والی بلخ در مزارشریف

اعضای ارشد جبهه ملی افغانستان، ائتلاف مخالف دولت افغانستان امروز (یک شنبه، ۲۷ جنوری) در نشستی خبری با عطامحمد نور والی بلخ در شهر مزارشریف گفتند که در انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان از یک کاندیدای واحد پشتیبانی خواهند کرد.

هارون نجفی‌زاده، گزارشگر بی بی سی

ما‌ه‌ها مانده به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، صف‌بندی‌های سیاسی کم‌کم دارد شکل می‌گیرد. همراهی عطامحمد نور که از بانفوذترین و ثروتمندترین چهره‌های سیاسی است، جبهه ملی را خیلی نیرو می‌دهد.

آقای نور در انتخابات پیشین که متحد عبدالله عبدالله بود توانست دست‌کم در ولایت استراتیژیک بلخ بیشترین رای را نصیب رقیب رئیس جمهورکرزی کند.
حالا پنج چهره برجسته سیاسی افغانستان یک‌صدا گفته‌اند که در انتخابات ۲۰۱۴ از یک کاندیدا پشتیبانی خواهند کرد. جبهه ملی می‌گوید که با کسانی مانند مارشال قسیم فهیم، عبدالله عبدالله و محمد اسماعیل نیز برای پیوستن به جبهه رای‌زنی خواهد کرد. اگر جبهه ملی بتواند این سیاستمداران را جذب کند، بدون شک طرف اصلی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خواهد بود.

آنها همچنین با صدور یک بیانیه نگرانی‌شان را در مورد شفافیت انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان اعلام کردند.

در این نشست در کنار عطامحمد نور والی بلخ، احمدضیا مسعود، رهبر جبهه ملی، ژنرال عبدالرشید دوستم، حاجی محمد محقق از اعضای ارشد این جبهه و امرالله صالح رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان شرکت داشتند.

محمدمحقق، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان گفت جبهه ملی و آقای نور نگرانی‌ها و اهداف مشترکی در رابطه به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ دارند.

آقای محقق گفت: هدف از این گردهمایی "بزرگان" در مزارشریف این است تا این پیام به مردم افغانستان داده شود که آنها یکجا به سوی انتخابات خواهند رفت.

او گفت:"از مردم می‌خواهیم رای خود را ضایع نکنند، رای خود را در یک صندوق، برای یک آدم (نامزد) بریزند که این آدم را انشاالله بعدا مشخص می‌کنیم."

"از مردم می‌خواهیم رای خود را ضایع نکنند، رای خود را در یک صندوق، برای یک آدم (نامزد) بریزند که این آدم را انشاالله بعدا مشخص می‌کنیم."

محمدمحقق، از اعضای ارشد جبهه ملی

عطامحمد نور، والی بلخ در این نشست از نامزدی مشروط خود در انتخابات آینده‌ای ریاست جمهوری افغانستان نیز سخن گفت.

او گفت که در این زمینه باید با دیگران از جمله عبدالله عبدالله رهبر ائتلاف ملی افغانستان، محمدقسیم فهیم، معاون رئیس جمهوری افغانستان و رهبری جمعیت رایزنی کند.

والی بلخ گفت: "تصمیم ما این است، در صورتیکه کاندیدای گمنام و بی نام و نشان که موثریت در افغانستان نداشته باشد و امتحان خود را در گذشته به افغانستان داده باشد، به میدان بیاید (خود را نامزد کند)، در آن صورت من تکرار می کنم که نامزد هستم. زیرا ما ملت داریم و پایگاه داریم."

آقای نور، همچنین در مورد شایعات مبنی بر ائتلافش با زلمی خلیزاد، سفیر پیشین آمریکا در افغانستان، در انتخابات ریاست جمهوری آینده، گفت که در این مورد با آقای خلیزاد صحبت‌هایی داشته است اما آنها به تفاهم نرسیده‌اند.

عطامحمد نور از سال ۲۰۰۴ تا کنون والی ولایت مهم بلخ در شمال افغانستان است و بسیاری از روزنامه‌های بین‌المللی او را یکی از قدرتمندترین والیان در افغانستان خوانده اند.

با آن که ماه ها، تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده است، اما فعالیت ائتلاف‌ها، احزاب سیاسی و چهره های با نفوذ سیاسی در افغانستان این روزها برای آمادگی در انتخابات داغ شده است.

دیروز نیز شماری از احزاب و ائتلاف‌های سیاسی افغان در کابل گردهم آمدند و درمورد احتمال عدم برگزاری انتخابات شفاف ریاست جمهوری ابراز نگرانی کردند.

ناظران گفته‌اند که اگر دامنه موافقت‌ها و ائتلاف چهره‌های مطرح دیگر سیاسی با جبهه ملی بیش از این گسترده شود، بی گمان این جبهه یکی از بازیگران اصلی انتخابات ۲۰۱۴ خواهد بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.