دولت افغانستان: اتهام به کام‌ایر غیر مسئولانه است

به روز شده:  15:21 گرينويچ - دوشنبه 28 ژانويه 2013 - 09 بهمن 1391

جلسه شورای وزیران افغانستان

دولت افغانستان اتهام قاچاق مواد مخدر از سوی ارتش آمریکا به شرکت هواپیمایی کام ایر را "غیر مسئولانه" خواند.

چند روز قبل ارتش آمریکا شرکت هواپیمایی کام‌ایر در افغانستان را به قاچاق مواد مخدر از افغانستان به تاجیکستان متهم کرده بود.

ارتش آمریکا همچنین اعلام کرده است که نام شرکت کام‌ایر را در فهرست سیاه این ارتش افزوده و این شرکت دیگر نمی‌تواند هیچ قراردادی را از ارتش آمریکا مستقر در افغانستان به دست آورد.

در نامه خبری که از سوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده، آمده است که دولت آمریکا قبل از دادن معلومات به رسانه‌ها، اول باید این موضوع را با دولت افغانستان در میان می‌گذاشت.

دولت افغانستان از سفارت آمریکا در کابل خواسته است تا اسناد و شواهد ارتش آمریکا را در ارتباط به اتهام قاچاق به شرکت هوانوردی کام‌ایر، به دولت افغانستان ارائه کند.

در این نامه خبری همچنین آمده است که اگر این ادعا ثابت نشود، دولت افغانستان خواستار اعاده حیثیت حقوقی و خسارات ناشی از این اتهام خواهد شد.

ارتش آمریکا گفته است که برای اثبات این اتهام شواهدی در دست دارد ولی این مدارک تا کنون در به رسانه‌ها داده نشده است.

دو روز قبل اتاق تجارت و صنایع افغانستان در واکنش به اقدام ارتش آمریکا در قرار دادن نام شرکت هوایی کام ایر در فهرست سیاه گفت، اتهام بدون مدرک به شرکت‌های بزرگ اقتصادی سبب فرار سرمایه‌ها از افغانستان می‌شود.

اتاق تجارت افغانستان از حامد کرزی، رئیس جمهور این کشور خواست تا در این مساله مداخله کند.

کام ایر نخستین شرکت خصوصی هوانوردی در افغانستان است که در سال ۲۰۰۳ میلادی تاسیس شد.

این شرکت علاوه بر پرواز در داخل افغانستان، به تاجیکستان، امارات متحده عربی، هند و چند و کشور دیگر پرواز دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.