سفر وزیر دفاع افغانستان به اسلام آباد دو همسایه به دنبال چه هستند

به روز شده:  16:20 گرينويچ - سه شنبه 29 ژانويه 2013 - 10 بهمن 1391

ژنرال محمدی، با مقامات نظامی پاکستان دیدار کرده است

ژنرال بسم الله خان محمدی وزیر دفاع افغانستان در سفری کم سابقه به پاکستان آمده است.

ژنرال محمدی تا کنون با مقامات ارشد کشوری و لشکری پاکستان دیدار و گفت و گو کرده است و در نظر است تا در طول اقامت پنج روزه خود از چند مرکز نظامی پاکستان دیدار کند.

سفر وزیر دفاع افغانستان به اسلام آباد پاسخی است به دعوت ژنرال پرویز اشفاق کیانی فرمانده ارتش پاکستان که چند ماه پیش در سفرش به کابل، از ژنرال بسم الله خان دعوت کرد تا به پاکستان سفر کند.

هدف سفر وزیر دفاع افغانستان و هیات همراه او گفت و گو و تبادل نظر بر سر موضوعاتی مانند امنیت مرزهای مشترک بین دو طرف، راه تدارکاتی ناتو، حفاظت از مسیر آن و البته همکاری‌های نظامی بویژه در بخش آموزشی است.

تمامی این سه محور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. امنیت مرز برای دو طرف مهم است بویژه اینکه اخیرا پاکستان در تازه ترین نقشه راهبردی خود خطر ستیزه جویان از سوی مرزیها غربی را برای اولین بار بطور مستقیم مطرح کرده است.

با توجه به نزدیک شدن زمان خروج نیروهای آمریکایی و ایتلاف از افغانستان، اهمیت این راه تدارکاتی بیش از پیش مهم می شود.

اما نکته سوم یعنی همکاری نظامی بین دو کشور، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

پاکستان بارهاست که تلاش می کند تا با افغانستان وارد همکاریهای نظامی و استراتژیک شود اگرچه به نظر می رسد که هنوز دو طرف به نقطه قابل قبولی که مورد توافق طرفین باشد نرسیده اند.

در همین رابطه اسلام آباد می خواهد تا در آموزش نیروهای امنیتی افغانستان نیز سهم داشته باشد.

اشفاق کیانی فرمانده ارتش پاکستان در سفر چند ماه قبل به کابل از ژنرال محمدی خواست به اسلام آباد سفر کند

افغانستان اما تاکنون با چنین پیشنهادی مخالفت کرده است.

البته در موارد معدودی برخی از نظامیان افغانستان در مراکز نظامی پاکستان آموزش دیده اند اما این موارد محدود و موردی بوده و بصورت سازماندهی شده و در چار چوب یک برنامه ریزی دراز مدت نبوده است.

گذشته روابط دو کشور و تجربه روابط اسلام آباد و کابل بویژه در سه چهار دهه گذشته، برنگاه سیاستمداران دو کشور بی تاثیر نیست و به گفته ناظران، این اقدام زمانی ممکن خواهد بود که دو طرف به سطح قابل قبولی از اعتماد برسند و این نکته است که بویژه سفر ژنرال بسم الله خان محمدی به پاکستان را اهمیت می بخشد.

ژنرال بسم الله خان از چهره های کلیدی گروهی موسوم به ائتلاف شمال در افغانستان است. گروهی که سالها با طالبان جنگید و هنوز هم مخالفتهای جدی با حضور طالبان در ساختار قدرت کشور دارند در حالی که پاکستان اما از حامیان اصلی طالبان بوده است.

این کشور در زمان قدرت طالبان در افغانستان از جمله سه کشوری بود که طالبان را برسمیت می شناخت و اکنون نیز بسیاری از فرماندهان طالبان در پاکستان یا در حبس هستند و یا به گفته برخی از ناظران در منطقه آزاد اما در کنترل نیروهای امنیتی پاکستان زندگی می کنند.

مقام های امنیتی افغانستان در سالهای گذشته چندین نشست مشترک در سطوع عالی داشته اند

از سوی دیگر پاکستان نگران حضور هند در افغانستان است و به گفته تحلیلگران منطقه ای این سفر تلاشی است از سوی پاکستان برای هرچه نزدیکتر شدن به کابل بویژه در سناریوی افغانستان بدون حضور نیروهای نظامی آمریکا و ایتلاف در این کشور پس از سال دو هزار و چهارده میلادی.

بنابر این به گفته تحلیلگران سفر وزیر دفاع افغانستان به پاکستان تلاشی است از سوی مقامات ارشد اسلام آباد برای ارائه خود به عنوان یک دوست معتبر برای افغانستان در زمینه های مختلف از جمله همکاریهای نظامی و آموزشی

اما اینکه این تلاشها با چه پاسخی از سوی مقامات افغان روبرو خواهد شد به متغییرات متعدد و بده بستانهای سیاسی زیادی بستگی دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.