حامدکرزی: بیگانگان با دسیسه‌چینی در تلاش به دست‌ گرفتن برنامه صلح‌ افغانستان هستند

به روز شده:  11:38 گرينويچ - سه شنبه 29 ژانويه 2013 - 10 بهمن 1391

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید "بیگانگان با دسیسه‌چینی" در تلاش به دست گرفتن برنامه صلح افغانستان به سود خود هستند.

او گفت دولتش از این تلاشها آگاه شده و با آن مبارزه خواهد کرد.

حامدکرزی روز سه شنبه (۲۹ جنوری) هشدار داد که هر نوع تلاش‌های صلح با طالبان، باید از طریق دولت افغانستان به پیش برده شود.

او از تمام سیاستمداران پرنفوذ افغانستان خواست تا در مذاکرات که مقامات دولت دخیل نیستند، شرکت نکنند.

آقای کرزی افزود برای اینکه افغانستان بتواند پس از یک دهه جنگ به عنوان یک "ملت واحد و نیرومند" ظاهر شود، باید رهبری گفتگوها را دولت افغانستان به عهده داشته باشد، نه نیروهای خارجی.

رئیس جمهوری افغانستان این اظهارات را در یک کنفرانس مربوط به مدیریت آب در افغانستان، که در کابل برگزار شده بود، ایراد کرد.

حامد کرزی گفت نیروهای خارجی با شماری از سیاستمداران قدرتمند افغانستان تماس گرفته‌اند و از آنها خواسته اند تا از راه‌های غیر از مجرای شورای عالی صلح افغانستان در مذاکرات دخیل شوند.

آقای کرزی جزییاتی در این مورد ارائه نکرد که این سیاستمداران چه کسانی هستند و کدام کشورها از آنها خواسته‌اند تا در روند مذاکرات بدون حضور دولت افغانستان شرکت کنند.

حامدکرزی افزود: "همه سیاستمداران ما بدانند که روند صلح تنها زمانی نتیجه خوب دارد که ما متحد باشیم و روند صلح از طریق شورای عالی صلح به پیش برده شود."

آقای کرزی در گذشته بارها خارجی‌ها به ویژه آمریکایی‌ها را متهم کرده است که تلاش دارند روند صلح با طالبان را بدون حضور دولت افغانستان به پیش ببرند.

رئیس جمهوری افغانستان در صحبت‌های امروز خود یکبار مستقیما به آمریکا اشاره کرد و گفت: "در جریان سفر اخیر به آمریکایی گفتیم که هیچ خارجی نباید تلاش کند تا پروسه صلح در افغانستان را به دست خود بگیرد."

در ماه‌های اخیر شماری از چهره‌های سیاسی مخالف دولت افغانستان فعالیت‌های خود برای شرکت در روند مذاکرات با مخالفان مسلح دولت را افزایش داده اند.

در تازه ترین مورد در ماه دسامبر سال گذشته میلادی شماری از اعضای جبهه ملی، حزب حق و عدالت، نمایندگان از جامعه مدنی در نشست با مخالفان مسلح دولت افغانستان (طالبان و حزب اسلامی) شرکت داشتند.

در این نشست نمایندگانی از دولت افغانستان نیز شرکت داشت.

از زمانیکه مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان در ماه مارچ گذشته متوقف شد، شورای عالی صلح افغانستان نقش جدی‌تری در روند صلح با طالبان ایفا کرده است.

مذاکرات میان آمریکا و طالبان در سال گذشته به دلیل آنچه طالبان "موضع مبهم آمریکا" خواندند، قطع شد اما آمریکایی ها از گفتند که طالبان به این دلیل از مذاکرات کنار کشیدند که واشنگتن بر نقش دولت افغانستان در این مذاکرات تاکید داشت، چیزی که طالبان مخالف آن بودند.

اما اکنون شماری از نمایندگان طالبان در قطر حضور دارند و در تلاش اند تا دفتری برای این گروه در دوحه پایتخت این کشور ایجاد کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.