'پسرم را به پلیس تسلیم کردم، نگران بودم که حمله انتحاری کند'

به روز شده:  14:06 گرينويچ - چهارشنبه 30 ژانويه 2013 - 11 بهمن 1391

در ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان، یک پدر فرزندش را که قصد داشته حمله انتحاری انجام بدهد، تحویل پلیس داده است.

این مرد که به دلایل امنیتی نمی‌خواهد نامش برده شود، می‌گوید پسرش در جریان دوسالی که در پاکستان بوده آموزش‌های انتحاری دیده و با شورشیانی که با پاسپورت پاکستانی به قندوز رفت و آمد می کردند، در ارتباط بوده است.

او می‌گوید زمانی که پسرش از پاکستان بازگشت وضعیت روانی غیر عادی داشت و حرکات عجیبی از خود نشان می‌داد.

او می‌گوید: "پسرم تقریبا برای دو سال در پاکستان گم بود. وقتی آمد، فهمیدم که انتحاری شده، چرا که حالتش دگرگون شده بود. به من گفت که مرا در اردوی ملی (ارتش ملی) شامل کن، من گفتم حالا خردسال هستی، نمی‌توانم تو را شامل کنم. او قبول نکرد."

هرچند به گفته او از نزد پسرش مواد انفجاری یا واسکت (جلیقه) انتحاری به دست نیامده اما می‌گوید به دلیل این که به او مظنون شده بود، در این مورد به پلیس اطلاع داد.

"پسرم تقریبا برای دو سال در پاکستان گم بود. وقتی آمد، فهمیدم که انتحاری شده، چرا که حالتش دگرگون شده بود. "

گفته می‌شود که این پسر شانزده ساله در جریان تحقیقات به پلیس گفته که در جریان آموزش در پاکستان به او دارو تزریق می شده و هر هفته یک نوع قرص مخصوص به او خورانده می‌شده است.

این مرد که پس از تسلیم کردن پسرش به پلیس به دعوت وزارت داخله (کشور) افغانستان به کابل رفته، می‌گوید احساس می‌کند با این اقدام از یک حادثه خونین جلوگیری کرده است.

او می‌گوید: "من اگر از آن جلوگیری نمی‌کردم چند نفر دیگر هم تباه می شدند و خودم هم تباه می شدم و حکومت مرا می برد (بازداشت می‌کرد.)"

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان از این اقدام او قدردانی کرد و گفت که نیروهای پلیس در مورد تامین امنیت وی از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد.

آقای صدیقی گفت: " کاری که کاکا (عمو) کرده کار بزرگی است و این جرأت و فداکاری او را نشان می‌دهد و پلیس افغانستان هم در خدمتش است."

از سال ها بدین سو حکومت افغانستان با نشر آگهی‌ها از طریق رسانه‌ها از مردم خواسته تا برای جلوگیری از وقوع حوادث و فعالیت‌های تروریستی با نیروهای امنیتی افغان همکاری کنند.

این نخستین باری است که یک پدر پسرش را به ظن انجام فعالیت‌های تخریبی به پلیس تحویل می‌دهد.

اما این نخستین باری است که یک پدر پسرش را به ظن انجام فعالیت‌های تخریبی به پلیس تحویل می‌دهد.

جزییات مشخصی در این مورد در دست نیست که این پسر در کجای پاکستان بوده و در کدام مدرسه یا مرکز آموزشی این کشور آموزش دیده است.

اما مقامات افغانستان در گذشته همواره گفته‌اند که مراکزی در پاکستان افغان‌های نوجوان را برای انجام حملات "تروریستی" در افغانستان آموزش می‌دهند.

دولت افغانستان در سال‌های اخیر در تلاش بوده تا برای جلوگیری از رفتن نوجوانان افغان برای آموزش در مدارس پاکستان، مدارس مذهبی در داخل افغانستان ایجاد کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.